X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Manipulacja, celowe wprowadzanie w błąd". Pełnomocnik Obajtka odpowiada na artykuł "GW"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:20
"Sugerowanie, że Daniel Obajtek współdziałał ze zorganizowaną grupą przestępczą, jest manipulacją, zmierzającą do celowego wprowadzenia opinii publicznej w błąd" - przekazał pełnomocnik prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka mec. Maciej Zaborowski, odnosząc się do publikacji "GW", która to sugeruje.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: Tomasz Golab/Forum
1200.jpg
Daniel Obajtek składa wniosek do prokuratury. Chodzi o nagrania "Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza" napisała, że "w październiku 2013 r. śledczy z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom - w tym przeciwko Danielowi Obajtkowi. Oskarżono go o współdziałanie ze zorganizowaną grupą przestępczą, którą kierował Maciej C., ps. »Prezes«".

Czytaj także:

"Ówczesny wójt Pcimia miał zarzuty za przyjęcie od szefa gangsterów łapówki i oszustwo związane z zawyżaniem cen granulatu do produkcji rur w firmie Elektroplast Józefa i Romana Lisów, prywatnie wujów Obajtka. W sumie miał na tych przestępstwach zarobić ok. 700 tys. zł. Groziło mu wieloletnie więzienie" - czytamy w "GW".

Do publikacji odniósł się pełnomocnik prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka mec. Maciej Zaborowski.

"Nie zostały udowodnione żadne zarzuty"

"Stanowczo zaprzeczam informacjom opublikowanym na portalu Wyborcza.pl w dniu 17 marca 2021 r. dotyczącym oskarżeń wobec p. Daniela Obajtka. P. Daniel Obajtek nigdy nie był oskarżony o współdziałanie w zorganizowanej grupie przestępczej, nigdy nie został skazany żadnym prawomocnym wyrokiem sądu, ani też nie zostały mu udowodnione żadne inne zarzuty" - czytamy w oświadczeniu.

nisztor1200.jpg
Nisztor: atak na Daniela Obajtka zbiega się z podpisaniem umowy przez Orlen na dostawy ropy z USA

Jak dodano, "sugerowanie, że p. Daniel Obajtek współdziałał ze zorganizowaną grupą przestępczą, jest manipulacją, zmierzającą do celowego wprowadzenia opinii publicznej w błąd".

"Pomówienia wynikały wyłącznie z dążenia do złagodzenia własnego wyroku"

"Podstawą zarzutów, do których odwołuje się portal Wyborcza.pl, były pomówienia p. Daniela Obajtka przez osobę oskarżoną o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, w tym m.in. o wymuszenia z użyciem siły. Pomówienia te wynikały wyłącznie z dążenia do złagodzenia własnego wyroku, co zostało zresztą później potwierdzone przez samą osobę składającą zeznania przeciwko p. Danielowi Obajtkowi" - wyjaśnił mec. Maciej Zaborowski.

"Dostrzegł to ówczesny Prokurator Generalny Andrzej Seremet, czego efektem było wniesienie przez niego kasacji od wyroku, łagodzącego karę dla osób oskarżających p. Daniela Obajtka. To Sąd Najwyższy w sierpniu 2015 r. uchylił wyrok łagodzący kary dla pomawiających p. Daniela Obajtka, stwierdzając, że w sposób rażący narusza on prawo" - wskazał mecenas.

Zmasowany atak na prezesa PKN Orlen

W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków do m.in. prokuratury, NIK i CBA ws. nieprawidłowości dotyczących działalności i majątku b. wójta Pcimia. Koalicja Obywatelska przekazała też, że powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą obecnego prezesa Orlenu. Obajtek konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom.

"Gazeta Wyborcza" pisała, że ujawnia m.in. nagrania, które mają potwierdzać, że Obajtek - jako wójt Pcimia - wydawał dyrektorowi handlowemu firmy TT Plast o imieniu Szymon polecenia, jak zdobywać kontrahentów, dyktował ceny i marże - de facto kierował spółką. Według "GW" Obajtek zeznając przed sądem w grudniu 2014 r., miał skłamać pod przysięgą, że nie miał żadnych kontaktów biznesowych z TT Plast. Był to proces dotyczący sprawy wyłudzenia unijnych dotacji przez jego wuja Romana Lisa, współwłaściciela konkurencyjnej spółki Elektroplast, z którym Obajtek był skonfliktowany.

Dziennik pisał, że nagrania te od 2016 r. ma prokuratura w związku z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przez Obajtka złożonym przez wuja. "Lis do zawiadomienia dołączył płytę CD z zapisem rozmów telefonicznych trwających od lutego do sierpnia 2009 r., ich transkrypcję oraz kserokopię protokołu rozprawy sądowej z grudnia 2014 r." - informowała "GW". W listopadzie 2016 r., jak pisała, a więc po miesiącu Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Wschód odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie fałszywych zeznań.

Obajtek: ten człowiek od 15 lat zamienia moje życie w koszmar

Obajtek, odnosząc się do tych informacji, wskazywał m.in., że "Roman Lis był skazany za nakłanianie do składania fałszywych zeznań, a dziś jest »wiarygodnym« źródłem »Gazety Wyborczej«".

- Ten człowiek od 15 lat zamienia moje życie w koszmar. Tylko dlatego, że miałem odwagę zeznawać prawdę w procesie o wyłudzenie środków publicznych z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz innych procesach, jakie miał o oszustwa i malwersacje. To m.in. moje zeznania doprowadziły do skazania go prawomocnym wyrokiem - mówił.

pb

Czytaj także

Obajtek wnioskuje o kompleksową kontrolę jego majątku. Żaryn: CBA wszczęło czynności

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:15
- W związku ze skierowaniem do CBA pisma prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka wszczęto czynności analityczno-informacyjne mające na celu zbadanie formułowanych pod jego adresem zarzutów dotyczących stanu majątkowego - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA skontroluje oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka. Maciej Wąsik odpowiedział na zarzuty opozycji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:01
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował w środę w Sejmie, że CBA rozpoczęło już czynności mające na celu zbadanie zarzutów formułowanych pod adresem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Zwracając się do polityków opozycji stwierdził, że nie ma złudzeń, iż będą oni te działania podważać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Król: za opętańczym atakiem wymierzonym w Daniela Obajtka może stać również zagranica

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:05
-  Silnym koncernem energetycznym, paliwowym, jakim jest Orlen, interesują się na pewno nasi "przyjaciele" Rosjanie, którzy do końca próbowali chociażby odzyskać Możejki, chcieli też sparaliżować tę rafinerię - powiedział publicysta Marek Król.
rozwiń zwiń