X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Misja, która nie powinna być związana z polityką". Politolog o zadaniach Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:15
- RPO to zdecydowanie funkcja, w której poglądy powinny zostać odstawione na półkę. RPO ma zajmować się reprezentowaniem obywateli, jest dla słabszych, dla tych, którzy nie mogą sobie sami poradzić, ma dbać o to, aby państwo nie przekraczało granic, by jego różne instytucje i urzędy nie naruszały wolności obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Bartłomiej Biskup
Prof. Bartłomiej BiskupFoto: PR24/TB

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ma być Bartłomiej Wróblewski. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Istnieje luka prawna". Sobolewski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

Do ewentualnej kandydatury Wróblewskiego odniósł się senator PSL Jan Filip Libicki. "Skoro zostałem wywołany do tablicy to informuję, że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę, że dla wszystkich, którzy mnie znają, nie jest to specjalne zaskoczenie" - napisał na Twitterze senator.

Dr Bartłomiej Biskup odniósł się do wypowiedzi senatora PSL. - Wszystko opiera się na dość kruchej przewadze głosów opozycji w Senacie. Jeżeli byłaby akceptacja kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego ze strony dwójki senatorów PSL, to ta kandydatura mogłaby zostać przez Senat poparta - zaznaczył.

- W wyborze RPO kluczowy jest Senat, zasada ustrojowa wprowadzona do naszej konstytucji proces wybierania Rzecznika bardziej demokratyzuje, ale z drugiej strony widać też, że kohabitacja dwóch izb parlamentu go przedłuża i utrudnia - stwierdził i dodał, że poparcie Bartłomieja Wróblewskiego może być receptą na zakończenie kadencji Adama Bodnara.

Dodał także, że trudno będzie o kandydaturę, która nie będzie budziła wątpliwości którejś ze stron sceny politycznej. - Żyjemy w takich czasach politycznych, że ktokolwiek nie zostałby Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będzie kontestowany, to czasy nieufności politycznej, nieufności polityków do siebie - dodał politolog.

- Pytanie, jak nowy rzecznik, ktokolwiek nim nie zostanie, będzie wypełniał tę misję. Na ile jego poglądy polityczne, bo Adam Bodnar też ma konkretne poglądy, przełożą się na pracę, która powinna być mało związana z polityką. Ważne, by praca RPO skupiła się na tym, co jest esencją tego stanowiska, a nie na wdrażaniu swoich osobistych poglądów ideowych czy politycznych - podkreślał dr Bartłomiej Biskup.

Czytaj również:

Trybunał Konstytucyjny na 25 marca br. przesunął rozpatrzenie wniosku ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę - poinformowano we wtorek na stronie TK.

TK ma się zająć wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września ub.r. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Bartłomiej Biskup

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka

Czytaj także

"Międzypartyjne animozje okazały są ważniejsze". Fogiel o braku poparcia dla Wawrzyka w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 08:59
W Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, skrytykował sprzeciw opozycyjnych senatorów wobec powołania Piotra Wawrzyka na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem jest to przejaw myślenia partyjnego, a nie o dobru kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie do zaakceptowania". Senator PO o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 08:56
- Prawo i Sprawiedliwość raczej gra na zwłokę. Nie liczy na to, że jego kandydat zdobędzie akceptację Senatu, prowokuje i próbuje dociągnąć do terminu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego dalszego trwania Adama Bodnara na tym stanowisku - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń