X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Istnieje luka prawna". Sobolewski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 08:03
 - W konstytucji jest określone, że z dniem końca kadencji RPO nie może dalej pełnić swojej funkcji. Podobnie jest w przypadku prezydenta RP. Istnieje luka prawna, będziemy podejmować działania, aby ją wyeliminować - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Krzysztof Sobolewski
Krzysztof SobolewskiFoto: PR24/AK

Senat nie wyraził w czwartek zgody na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciw było 51 senatorów, za 48, a 1 senator wstrzymał się od głosu. Wawrzyk na stanowisko RPO został wybrany przez Sejm. Aby mógł objąć urząd, potrzebna była zgoda Senatu.

wawrzyk 1200 twitt.jpg
"Prawa obywateli przegrały z partyjnymi". Piotr Wawrzyk po odrzuceniu jego kandydatury na RPO

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że głosowanie w Senacie nie było dla niego zaskoczeniem. - Senat nie skorzystał z możliwości zakończenia tematu obsadzenia RPO, będziemy musieli kontynuować tę procedurę. Zdecydujemy, czy na nowo rozpocznie się proces zgłaszania kandydata. Być może wcześniej będzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ został zgłoszony wniosek w kwestii zgodności z konstytucją pełnienia funkcji RPO przez obecnego rzecznika po upływie kadencji - powiedział Krzysztof Sobolewski. 

Jego zdaniem należy zaczekać na orzeczenie TK i wtedy najprawdopodobniej zostaną podjęte działania ustawowe. - Moim zdaniem, w konstytucji jest określone, że z dniem końca kadencji RPO nie może dalej pełnić swojej funkcji. Podobnie jest w przypadku prezydenta RP. Istnieje luka prawna, będziemy podejmować działania, aby ją wyeliminować - dodał.

Czytaj także:

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS odrzucił możliwość poparcia dla ewentualnego kandydata PSL. Jego zdaniem mało prawdopodobne jest też poparcie przez Ludowców kolejnego kandydata PiS. - Głosowanie nad kandydaturą Piotra Wawrzyka pokazało, że można te scenariusze traktować w kategoriach political fiction. Nie będę dywagował nad nową kandydaturą. Jeśli wyrok TK zapadnie jeszcze w lutym, to kwestią dwóch miesięcy będzie wybór nowego RPO - podsumował Krzysztof Sobolewski.

Posłuchaj
15:11 PR24_mp3 2021_02_19-07-15-22.mp3 Krzysztof Sobolewski gościem Adriana Klarenbacha (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

  

We wrześniu skończyła się 5-letnia kadencja obecnego RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich sprawuje urząd do czasu wyboru następcy. Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm za zgodą Senatu. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 07.15

PR24

Czytaj także

"Oni zrobią wszystko, by torpedować decyzje Sejmu". Komentarze po odrzuceniu kandydatury prof. Wawrzyka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:18
Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciw było 51 senatorów, "za" 48, a 1 senator wstrzymał się od głosu. - Prawa obywateli przegrały z prawami partyjnymi i lojalności politycznej - powiedział po głosowaniu Piotr Wawrzyk. - To, że urząd RPO pozostaje nieobsadzony jest problemem ustrojowym - dodał wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk. 
rozwiń zwiń