X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Opozycja zablokowała znakomitego kandydata". Anna Kwiecień o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:25
- To wygodna sytuacja dla opozycji, która zablokowała znakomitego kandydata na rzecznika, jakim był Piotr Wawrzyk, osobę niezwykle umiarkowaną i merytoryczną. Urzędujący rzecznik mimo pozornej apolityczności jest tak naprawdę dodatkowym parlamentarzystą opozycji. Opozycja robi wszystko, by jak najdłużej był na stanowisku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W audycji wzięła również udział Bożena Żelazowska (PSL).
Posiedzenie Sejmowej Komisji sprawiedliwości i praw człowieka która ma zaopiniować kandydatów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. NZ Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska Bluszcz, prof Robert Gwiazdowski - kandydaci na RPO. Warszawa 19.01.2021.
Posiedzenie Sejmowej Komisji sprawiedliwości i praw człowieka która ma zaopiniować kandydatów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. N/Z Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska Bluszcz, prof Robert Gwiazdowski - kandydaci na RPO. Warszawa 19.01.2021. Foto: Adam Chełstowski / Forum

Senat nie wyraził zgody na powołanie wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciw było 51 senatorów, za 48, a 1 senator wstrzymał się od głosu. Decyzja Senatu oznacza, że procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich rozpocznie się od nowa.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Istnieje luka prawna". Sobolewski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

Bożena Żelazowska odniosła się do kandydatury Piotra Wawrzyka, która nie uzyskała aprobaty w Senacie. - Nie można mówić o tym, że Piotr Wawrzyk nie jest kandydatem politycznym. Jak wiemy to wiceminister i czynny polityk partii rządzącej. Apolityczność w swoich działaniach i postępowaniu wykazuje dotychczasowy rzecznik Adam Bodnar, (…) to nie jest czynny polityk, ale osoba wyważona, która zajmuje w różnych sprawach stanowisko proludzkie, opowiada się za organizacjami pozarządowymi czy rozstrzygnięciami, które są bliskie obywatelowi. Tu nie mielibyśmy takiej gwarancji - komentowała.

- Nie ujmuje Piotrowi Wawrzykowi w kwestiach merytorycznych, jest jednak czynnym politykiem, nie możemy mieć pewności, że nie będzie człowiekiem partii rządzącej. Ta kandydatura nie uzyska poparcia Koalicji Polskiej-PSL. Przypominam, że wystawiliśmy z Konfederacją wspólnego kandydata - jest nim prof. Robert Gwiazdowski - dodała poseł.

Anna Kwiecień zwracała uwagę, że do Trybunału Konstytucyjnego wniesione zostało zapytanie, co robić w sytuacji zakończenia kadencji i braku wyboru kolejnego rzecznika. - Potrzebny jest RPO, który będzie nie tylko osobą merytoryczną, ale także będzie apolityczny. Pan Adam Bodnar jest bardzo mocno uwikłany w politykę i jego postawa w wielu sytuacjach pokazała, że jest osobą tendencyjną i nieobiektywną - stwierdziła.

- Piotr Wawrzyk to człowiek o olbrzymim doświadczeniu, znakomicie przygotowany od strony merytorycznej, człowiek konsensusu, który znakomicie spełniałby się w roli RPO. (…)  Żałuję, że nie został wybrany, to znakomity kandydat. Wydawało się, że PSL zachowa się tutaj w sposób racjonalny i dla dobra Polaków - dodała Anna Kwiecień.

Posłuchaj
22:15 PR24_mp3 2021_02_23-08-05-58.mp3 23.02.2021 (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj również:

Trybunał Konstytucyjny na 10 marca br. na godz. 13.00 przesunął rozpatrzenie wniosku ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę - poinformowano we wtorek na stronie TK.

TK ma się zająć wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września ub.r. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Bożena Żelazowska (PSL), Anna Kwiecień (PiS)

Data emisji: 31.12.2020

Godzina emisji: 21.47

PR24/ka

Czytaj także

"Międzypartyjne animozje okazały są ważniejsze". Fogiel o braku poparcia dla Wawrzyka w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 08:59
W Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, skrytykował sprzeciw opozycyjnych senatorów wobec powołania Piotra Wawrzyka na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem jest to przejaw myślenia partyjnego, a nie o dobru kraju.
rozwiń zwiń