X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki największym wygranym sporu o budżet UE. Jest nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 11:15
13,3 proc. respondentów sondażu SW Research dla rp.pl. uważa, że premier Mateusz Morawiecki jest największym wygranym sporu o budżet UE. Na Zbigniewa Zbiorę wskazuje 4,4 proc. ankietowanych. 36 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie, a 32,5 proc. uważa, że na sporze tym wszyscy stracili.
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock
  • "Kto Pani/Pana zdaniem jest największym wygranym sporu o budżet UE w obozie rządzącym?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl
  • 13,3 proc. - Morawiecki wygranym sporu o budżet UE
  • 4,4 proc. ankietowanych - Ziobro

13,3 proc. respondentów wskazało na Mateusza Morawieckiego. Zdaniem 9,8 proc. ankietowanych w sporze wygrane są wszystkie strony. 4,4 proc. ankietowanych uważa, że największym wygranym jest Zbigniew Ziobro, a 4 proc. respondentów twierdzi, że największym wygranym jest Jarosław Kaczyński.

36 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. Z kolei 32,5 proc. respondentów uważa, że na sporze tym wszyscy stracili.

Na stronie "Rzeczpospolitej" przypomniano, że "w czasie szczytu UE z 10-11 grudnia premier Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban ostatecznie nie zdecydowali się na użycie prawa weta wobec unijnego budżetu i funduszu odbudowy".

Czytaj także:

"Polska i Węgry groziły wetem w związku z rozporządzeniem wiążącym wypłatę unijnych funduszy z kryterium praworządności, na przyjęcie którego wcześniej państwa UE wyraziły zgodę większością kwalifikowaną (Polska i Węgry nie mogły zawetować tego rozporządzenia). Ostatecznie doszło w tej sprawie do kompromisu - rozporządzenie nie zostało zmienione, ale w protokole z posiedzenia Rady UE pojawiły się zapisy doprecyzowujące zapisy rozporządzenia" - napisano.

Dodano, że "wchodząca w skład rządzącej w Polsce Zjednoczonej Prawicy Solidarna Polska od początku stała na stanowisku, że Polska powinna zdecydować się na weto wobec budżetu i funduszu odbudowy, jeśli rozporządzenie nie zostanie zmienione".

Kaczyński Ziobro 1200 EN.jpg
"Jest wystarczająco spójna, mimo różnic w poglądach". Premier o Zjednoczonej Prawicy

Solidarna Polska w kontrze do PiS i Porozumienia

Jak napisano, "po szczycie UE politycy Solidarnej Polski krytykowali zawarty kompromis - Zbigniew Ziobro, lider partii i minister sprawiedliwości wskazywał, że protokół na którym opiera się kompromis nie jest źródłem prawa, a inni politycy jego partii mówili o ograniczeniu suwerenności Polski w związku z przyjęciem rozporządzenia wiążącego wypłatę środków z UE z kryterium praworządności".

"Solidarna Polska zapowiedziała, że będzie w Sejmie starać się zablokować wejście w życie funduszu odbudowy i zagłosuje przeciw ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE w parlamentach narodowych. Kompromisu broni premier Mateusz Morawiecki, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz Jarosław Kaczyński, który w rozmowie z "Gazetą Polską" mówił, że udało się zdobyć wszystko, co tylko było teraz do zdobycia możliwe, by z jednej strony zabezpieczyć pozycję naszego kraju wewnątrz Wspólnoty, a z drugiej wzmocnić polski budżet, polską gospodarkę potężnym zastrzykiem pieniędzy" - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj także:

W tekście przypomniano, że "na posiedzeniu zarządu Solidarnej Polski po szczycie UE wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski zgłosił wniosek, aby Solidarna Polska opuściła klub PiS w parlamencie i stworzyła własny klub w Sejmie". "Wniosek ostatecznie upadł" - dodano.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15-16 grudnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. 

ks

Czytaj także

Rząd przyjął projekt ustawy ws. waloryzacji emerytur i rent. Podwyżki co najmniej o 50 zł brutto

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 14:29
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada on, że od marca 2021 r. wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skrojony na miarę możliwości i oczekiwań". Smoliński o budżecie na 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 09:00
- Zwiększamy wydatki na ochronę zdrowia przy jednoczesnym dbaniu o nasze bezpieczeństwo narodowe - tak o przyszłorocznym budżecie państwa mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński z PiS. Gościem audycji był też Maciej Konieczny z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przed świętami zostaną wprowadzone obostrzenia dot. przemieszczania się? Rzecznik rządu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:52
Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczy, że jest to uzależnione od utrzymania się wysokiego wskaźnika zachorowań na COVID-19. - Nie spodziewałbym się przed świętami obostrzeń dot. przemieszczania się - podkreślił.
rozwiń zwiń