X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Oszustwa podatkowe na kilkaset milionów złotych. "W proceder zamieszanych wiele podmiotów gospodarczych"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 07:25
O działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy z nielegalnego obrotu paliwami oskarżonych zostało 26 osób. Uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosło nie mniej niż 750 mln zł - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl
1200_CBA.jpg
CBA uderza w mafię paliwową. Zatrzymania w związku z wyłudzeniem 63 mln zł VAT

"Oskarżonym zarzuca się popełnienie łącznie 113 przestępstw dotyczących prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko dokumentom. Czyny im zarzucane zagrożone są karą do 20 lat pozbawienia wolności" - przekazała PK. Jak dodano, "głównemu oskarżonemu Jerzemu G. prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz oszustwo podatkowe na ponad 750 mln zł".

Czytaj także:

Jak ustalono, grupa działała w latach 2012-2015 i zajmowała się sprowadzaniem do Polski z Niemiec paliw płynnych. "Formalnymi nabywcami były podmioty zarejestrowane w Polsce, które zgodnie z planami organizatorów, nie zamierzały i nie płaciły należnego podatku VAT, przekazując paliwo w ramach swoistej darowizny na rzecz podmiotów działających w formie stowarzyszeń na realizację przez nie rzekomych celów statutowych związanych z pomocą na rzecz osób niepełnosprawnych" - poinformowano.

Śledztwo wykazało jednak, że "towar - inaczej niż to wynikało z dokumentów - transportowany był z baz paliwowych w Niemczech bezpośrednio do firm będących rzeczywistymi nabywcami", a "w proceder zamieszanych było kilkanaście podmiotów gospodarczych".

Zabezpieczenia majątkowe

W sprawie dokonano zabezpieczeń majątkowych w postaci nieruchomości i licznych samochodów oraz dwóch lokomotyw, a także pieniędzy - łącznie ponad 73 mln zł oraz 157 tys. euro. "Było to możliwe dzięki zmianie przepisów o zabezpieczeniach majątkowych, pozwalającej na zajmowanie majątków poprzenoszonych przez przestępców formalnie na inne osoby" - zaznaczyła PK.

Ponadto prokuratura przekazała, że jeszcze podczas śledztwa "na skutek prowadzonych równolegle postępowań egzekucyjnych z zaległości w podatku VAT wobec zamieszanych w proceder firm, na rzecz urzędów skarbowych przekazano ponad 5 mln zł, co umożliwiło przyśpieszenie odzyskania przez Skarb Państwa zaległych należności podatkowych".

Koordynacja wielu służb

Postępowanie w sprawie prowadził Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK we Wrocławiu, który współpracował z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz urzędami celno-skarbowymi z Wrocławia, Jeleniej Góry, Opola i Katowic.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił pod koniec listopada do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Komunikat prokuratury można przeczytać w tym miejscu.

pb

Czytaj także

Fikcyjne faktury o wartości 1,3 mld zł. CBA uderza w mafię paliwową

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 07:42
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę podejrzewaną o udział w tzw. mafii paliwowej posługującej się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę ok. 1,3 mld zł. Grupa przestępcza miała działać w latach 2013-18.
rozwiń zwiń