X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Zobacz, jak wygląda i co oferuje

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:10
- Do tej pory ze specjalnej infolinii uruchomionej w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skorzystało 6,5 tys. seniorów - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Po raz kolejny zaapelowała też do osób starszych, aby pozostali w domach. Sprawdź, co oferuje nowy program pomocowy rządu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/perfectlab
1200_koronawirus_shutterstock.jpg
Koronawirus: poradnik bezpieczeństwa
  • Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów oferuje wiele możliwości
  • Osoby starsze powyżej 70. roku życia będą mogły zgłosić zapotrzebowanie na zrobienie zakupów spożywczych, higienicznych
  • Infolinia ma działać przez cały tydzień (nr tel. 22-505-11-11)
  • Dyżurni będą czekać na telefon od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00 - 21.00
  • W pomoc seniorom zaangażowani są wolontariusze, żołnierze WOT oraz pracownicy pomocy społecznej

Szefowa MRiPS podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu podkreśliła, że polityka senioralna to jeden z priorytetów rządu. Zwróciła uwagę, że w czasie epidemii koronawirusa osoby starsze wymagają szczególnego wsparcia. 

Prosimy o to, aby w tym trudnym czasie pozostali w domu. My zobowiązujemy się do tego, że o państwa zadbamy - zapewniła Maląg.

wymaz 1200 pap.jpg
Badanie na koronawirusa. Jak się przygotować do wykonania testu?
Posłuchaj
00:27 10712853_1.mp3 Marlena Maląg o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów (IAR)

Przypomniała, że z myślą o potrzebujących pomocy seniorach, powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach działa specjalna, bezpłatna infolinia 22-505-11-11. Minister poinformowała, że do tej pory skorzystało z niej 6,5 tys. seniorów.

Czytaj także:

- Solidaryzujemy się w Korpusie, aby pomóc seniorom, aby pomóc osobom, które tej pomocy potrzebują i nie mogą pozostać samym sobie. Dlatego też dla wolontariuszy uruchomiliśmy stronę internetową - dodała minister rodziny.

Zaznaczyła, że przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z samorządami. - Przygotowaliśmy rozwiązania organizacyjno-finansowe. To przedsięwzięcie realizujemy wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego, z Ośrodkami Pomocy Społecznej, ale na to też są potrzebne środki. 100 mln zł rządowych środków przegotowanych przez Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zostało przekazanych poprzez wojewodów, abyśmy sprawnie i skutecznie mogli realizować ten program - powiedziała szefowa MRiPS.

Jak działa Korpus Wsparcia Seniorów?

  1. Senior dzwoni na infolinię i informuje, że decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa - infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.
  2. Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, wyprowadzenie psa).
  3. Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

Minister podziękowała wolontariuszom, wszystkim pracownikom OPS i pracownikom DPS za "działanie na pierwszej linii frontu, za skuteczność i determinację". - Nie zostawiamy seniorów samych sobie - podkreśliła.

Zaangażowane w pomoc seniorom są również Wojska Obrony Terytorialnej i pracownicy pomocy społecznej. Ich zadaniem jest pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usług wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

PAP/IAR/facebook.com/twitter.com/wspierajseniora.pl
pb

Czytaj także

Konsultacje, recepty, środki dezynfekujące. Polska Fundacja Narodowa wspiera seniorów podczas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:55
Polska Fundacja Narodowa i Fundacja Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" wspierają seniorów oraz warszawskich kombatantów w czasie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#Pomagamseniorom. Sprawdź inicjatywy organizowane w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:22
Seniorzy to jedna z najbardziej potrzebujących grup społecznych w czasie pandemii. Dlatego w całym kraju powstają inicjatywy na rzecz osób starszych. Niektóre wciąż poszukują wolontariuszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie pandemii ważna jest pomoc seniorom żyjącym w ubóstwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 15:19
Od początku pandemii lekarze, politycy i rodziny apelują do seniorów, żeby zostali w domach i nie wychodzili na zewnątrz. Trzeba było koronawirusa, żeby wszyscy przypomnieli sobie o tych, o których na co dzień najczęściej zapominano.
rozwiń zwiń