X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badanie na koronawirusa. Jak się przygotować do wykonania testu?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 17:37
Według Ministerstwa Zdrowia osoby, które będą wykonywały test na obecność koronawirusa, nie powinny co najmniej dwie godziny przed badaniem jeść, pić i przyjmować leków. Poniżej publikujemy pełną listę zaleceń resortu. 
Punkt poboru wymazów
Punkt poboru wymazówFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Specjalista może zlecić wykonanie badania na podstawie teleporady, jeśli stwierdzi, że u pacjenta pojawiły się typowe objawy choroby COVID-19. Zaliczane są do nich m.in. gorączka, duszności oraz utrata węchu lub smaku.

Jak się zatem przygotować do takiego testu w mobilnym punkcie pobrań? O tym przypomina Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Twittera. Co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-COV-2, nie powinno się:

 • pić
 • jeść
 • palić papierosów
 • przyjmować leków
 • myć zębów
 • płukać jamy ustnej i nosa
 • żuć gumy

Przed samym wymazem nie należy też wydmuchiwać nosa, a osoby posiadające ruchomą protezę powinny ją wyjąć pobraniem wymazu. Na badanie najlepiej udać się rano, ponieważ - tak jak badania krwi - test powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.

1200_kobieta_shutterstock.jpg
Aplikacja ProteGO Safe powiadomi Cię o kontakcie z osobą zakażoną. Tłumaczymy, jak z niej korzystać

Do mobilnego punktu pobrań (drive-thru) należy udać samochodem. W aucie powinna przebywać wyłącznie osoba, która będzie miała wykonywany test. Ważne, aby zabrała ze sobą dokument ze zdjęciem oraz numerem PESEL. 

Osoby, które nie mogą udać się samochodem do punktu pobrań, powinny poinformować o tym swojego lekarza. Ten skontaktuje się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i zleci przeprowadzenie badania w domu pacjenta.

Jeszcze przed przyjściem specjalisty najlepiej byłoby przewietrzyć pomieszczenie, w którym ma odbyć się pobranie. Wszystkie przejścia do miejsca pobrania powinny być drożne, a drzwi otwarte. Osoba, u której ma zostać wykonane badanie, powinna mieć założoną maseczkę na nos i usta, a którą można ściągnąć jedynie na czas pobierania materiału. 

Wyniki testu zostaną przekazane na Internetowe Konto Pacjenta oraz do lekarza, który zlecił badanie. Na portalu pojawi się jeden z czterech komunikatów:

 • Negatywny – wynik ujemny testu. Oznacza to, że nie wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Należy zachować wówczas dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
 • Pozytywny – wynik dodatni testu. Potwierdza obecność koronawirusa. Pacjent oraz osoby, z którymi miał kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
 • Niediagnostyczny – oznacza to, że próbka jest niezdatna do badania i należy ponownie wykonać test.
 • Nierozstrzygający – wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48 h.

Wirus SARS-CoV-2 rozpoznawany jest w warunkach laboratoryjnych przez diagnostów laboratoryjnych, którzy analizują próbki w specjalnie stworzonych do tego warunkach.

Należy pamiętać również, że do momentu uzyskania wyniku badań na koronawirusa, powinno się przestrzegać izolacji i unikać kontaktu z innymi ludźmi. 

kad/Ministerstwo Zdrowia