X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Pyrć: skuteczność restrykcji zobaczymy dwa tygodnie po ich wprowadzeniu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 20:46
Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z UJ wyraził nadzieję, że obostrzenia zapobiegną kolejnemu lockdownowi. Jak powiedział na antenie TVP Info, działanie obowiązujących restrykcji zobaczymy dwa tygodnie po ich wprowadzeniu.
Szczecin: starsi mieszkańcy miasta podczas godzin dla seniorów
Szczecin: starsi mieszkańcy miasta podczas godzin dla seniorówFoto: PAP/Marcin Bielecki

Wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapytany w sobotę w TVP Info o to, czy jego zdaniem pełna mobilizacja w jesiennej walce z COVID-19 i "ostre hamowanie" rozwoju epidemii nie nastąpiły zbyt późno, powiedział: "to się okaże - może być troszkę za późno".

ZOBACZ TAKŻE
east news karetka covid-19 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: z dnia na dzień zwiększamy miejsca respiratorowe

"Dramatyczny wzrost"

Dopytywany, czy należało "ostro hamować" tydzień lub dwa wcześniej, odparł: "może wystarczyło troszkę przyhamować dwa miesiące wcześniej".

- Ta tragedia, której się wszyscy boją, jeszcze się nie wydarza w tym momencie, natomiast wszyscy widzimy, że liczba przypadków rośnie dramatycznie. Codziennie osiągamy wartości, które do niedawna były nie do pomyślenia. Jeszcze chwilę temu zastanawialiśmy się, czy przekroczymy barierę tysiąca przypadków dziennie, teraz mówimy o 10 tysiącach przypadków - podkreślił prof. Krzysztof Pyrć.

Kiedy odczujemy skutki wprowadzanych obostrzeń?

Na pytanie, kiedy widoczne będzie działanie wprowadzonych obostrzeń - w tym obowiązku zakrywania ust i nosa w całym kraju - odparł, że wiosną obserwowano to mniej więcej dwa tygodnie później.

- Maseczki na pewno w pewnym stopniu odczujemy. Myślę, że też wprowadzenie tych zaostrzeń lokalnych w części miejsc w Polsce - powiedział, nawiązując do zróżnicowania restrykcji poprzez objęcie powiatów strefą żółtą lub czerwoną. - Zobaczymy dwa tygodnie po ich wprowadzeniu - dodał.

Prof. Pyrć wyraził też nadzieję, że wprowadzone restrykcje zapobiegną konieczności powtórzenia lockdownu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
wirus 1200 pap.jpg
Jak się zachować, gdy zaobserwujemy u siebie objawy COVID-19? GIS wyjaśnia

Groźba koinfekcji

Wirusolog, zapytany o kwestię szczepień na grypę, podkreślił, że szczepienia na grypę są teraz bardzo ważne. - Oczywiście, szczepienie na grypę nie pomaga na Covid-19, nie złagodzi jej przebiegu, natomiast zapobiegnie koinfekcji, czyli tego, czego osobiście się dosyć boję w sezonie jesiennym - powiedział.

Jego zdaniem, zapobiegnie to też przeciążeniu służby zdrowia. - Im więcej osób się zaszczepi, tym mniej osób będzie chorowało na grypę. Rozróżnienie grypy od Covid-19 to naprawdę nie jest prosta sprawa. W związku z tym jest większa szansa, że osoby, które tego naprawdę potrzebują, tę pomoc dostaną, jeżeli nie przeładujemy służby zdrowia - podkreślił.

Ryzyko transmisji COVID-19
Ryzyko transmisji COVID-19

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski apeluje: 2/3 przypadków koronawirusa zależy od nas, przestrzegajmy zasad

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:00
- Dwie trzecie przypadków zależy od nas, więc nie musi to być 9 tys. i więcej, może być to 3 tys., a może 1,5 tys. Część jest oczywiście trochę dziełem przypadku i trochę niestety koniecznych interakcji. Ale jeżeli będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, to znaczy: dezynfekcja, maski, dystans - będzie dobrze, będzie lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Warszawskich Lekarzy Rodzinnych o rozwoju pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń