X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak się zachować, gdy zaobserwujemy u siebie objawy COVID-19? GIS wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 16:25
Osoby mające objawy infekcji m.in: gorączkę, kaszel, duszności bądź te, które straciły węch lub smak, i podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, powinny pozostać w domu i umówić telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza Państwowej Opieki Zdrowotnej - podał w sobotę Główny Inspektor Sanitarny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Piotr Nowak

Wyjaśnił jednocześnie, że osoba skierowana na test, powinna zawiadomić pracodawcę. "Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik, osoba taka otrzyma zwolnienie lekarskie" - czytamy w komunikacie. Podano jednocześnie stronę z listą punktów, gdzie można zrobić testy. Można je znaleźć TUTAJ.

W komunikacie GIS opublikowanym na stronie internetowej jest także link do adresów POZ, gdzie można umówić się na teleporadę (TUTAJ). Osoby, które nie mogą samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, powinny poinformować lekarza, który zleci wówczas w systemie, przyjazd karetki wymazowej.

Czytaj więcej
1200.jpg
Kolejny rekord zakażeń koronawirusem, aż 9622 przypadki. Nowe dane MZ

"Informacja o dodatnim wyniku badania są zamieszczane przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym - Policji i służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla wybranego przez siebie lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla osoby na Internetowym Koncie Pacjenta

Instrukcja założenia konta znajduje się (TUTAJ).

Schematy działania

Wyjaśniono, że lekarz POZ powinien poinformować pacjenta o wyniku badania. "W sytuacji braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, należy skontaktować się z przychodnią, w której zlecono badanie" - radzi GIS.

Osoby, które poddały się badaniom komercyjnym - bez skierowania od lekarza POZ i otrzymały wynik dodatni, nie powinny wychodzić z domu. Trzeba umówić się telefonicznie na termin teleporady u lekarza POZ. Dopiero on zadecyduje czy pacjent powinien dochodzić do zdrowia w domu, czy też jego stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. W przypadku, gdy osoba nie może być izolowana w warunkach domowych, wówczas lekarz może skierować ją do izolatorium - wyjaśnia GIS.

Podano, że lekarz kierujący osobę na izolację w warunkach domowych, ma obowiązek przekazania informacji o tym systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. "W przypadku osób pracujących powinny one otrzymać również zwolnienie lekarskie" - tłumaczy GIS.

Czytaj więcej
663 premier free.jpg
Premier o strategii walki z pandemią: idziemy drogą środka

Wyjaśniono, że po pojawieniu się informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę, w ramach której pacjent jest proszony o sporządzenie listy osób, z którymi kontaktował się ostatnio - (Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne). Zwrócono jednocześnie uwagę, że "osoba może zostać poproszona o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania". Ze stacją sanitarno-epidemiologiczną należy kontaktować się za pośrednictwem infolinii pod nr. +22 2500115.

Kwarantanna i nadzór epidemiologiczny

Obecnie kwarantanna osób, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19, trwa 10 dni i kończy się automatycznie. Kwarantannę nakłada inspektor sanitarny i informuje o niej telefonicznie lub ustnie, potem przesyła dokument. Może on też zdecydować o jej skróceniu lub o zwolnieniu z niej.

W czasie kwarantanny osoba, która została na nią skierowana, nie może wychodzić z domu, np. na spacery z psem, do sklepu czy lekarza. Policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną, by sprawdzić, czy nie opuszczają one miejsca zamieszkania. Jeśli osoba złamie kwarantannę, funkcjonariusze mogą nałożyć na nią karę finansową do 30 tys. zł. Jest to decyzja indywidualna.

Czytaj więcej
respirator 1200 shutterstock.jpg
Ile Polska ma łóżek i respiratorów dla osób z COVID-19? Ministerstwo przekazało dane

Pozostałe osoby "z kontaktu" zostają objęte nadzorem epidemiologicznym. Natomiast w każdym przypadku odbywania izolacji w domu, kwarantanną zostają objęte osoby, z którymi się zamieszkuje – jeśli są one zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają na kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub - gdy jest to niemożliwe - będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. Pracodawca może zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zalecane jest jednocześnie zainstalowanie aplikacji "Kwarantanna domowa", którą można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu należy zarejestrować się za pomocą numeru telefonu.

Jeśli w ciągu 10 dni pojawią się objawy choroby należy poinformować lekarza, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym. Dzwonić można na numer 999 lub 112. Należy wówczas poinformować o tym, że jest się na izolacji domowej lub na kwarantannie.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ich efekty powinny być widoczne za tydzień". Rzecznik MZ o skuteczności nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 16:50
Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że efekty wprowadzanych od jutra nowych obostrzeń powinny być widoczne w bilansie zakażeń koronawirusem w perspektywie kolejnego weekendu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 7 tys. nowych zakażeń COVID-19 i kolejne zgony. Resort zdrowia podał dane

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 10:30
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób - podał w poniedziałek resort zdrowia. Zmarło też 41 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. małopolskim - 1201.
rozwiń zwiń