X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Uczniowie wrócili do stacjonarnej nauki. Szef MEN: to była dobra decyzja

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:35
- Widać było, że kształcenie na odległość przynosi negatywne skutki psychologiczne, które zwłaszcza w młodym wieku są widoczne - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski w TVP Info.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej pt. Bezpieczny początek nowego roku szkolnego 20202021.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej pt. "Bezpieczny początek nowego roku szkolnego 2020/2021".Foto: PAP/Artur Reszko

Minister edukacji wskazał, że 48,5 tys. placówek edukacyjnych w Polsce prowadzi nauczanie stacjonarne. Są to nie tylko szkoły i przedszkola, ale również ośrodki wychowawcze, poradnie pedagogiczno-psychologiczne i inne placówki edukacyjne. Dodał, że zaledwie kilkadziesiąt placówek prowadzi całkowicie nauczanie na odległość, są również placówki, które prowadzą nauczanie mieszane: część uczniów ma zajęcia w szkole, część uczy się zdalnie.

Piontkowski PAP-1200.jpg
"Powrót do nowej normalności". Wiceminister edukacji o początku roku szkolnego

"Widać było, że kształcenie na odległość przynosi negatywne skutki"

- Dyrektorzy przyzwyczaili się już do tego, że aby podjąć decyzję o nauczaniu zdalnym muszą zasięgnąć opinii inspekcji sanitarnej - powiedział minister edukacji narodowej. Dodał, że "szybki kontakt" został umożliwiony dzięki temu, że dyrektorzy otrzymali dodatkowe numery telefonów do inspektorów.

Pozwoliło to, zdaniem Dariusza Piontkowskiego, uniknąć sytuacji takiej jak w Zakopanem, gdzie władze miasta próbowały zamknąć szkoły, chociaż nie było przesłanek epidemicznych do takiej decyzji. - Na szczęście wycofano się z tych kroków i dziś większość samorządów podchodzi racjonalnie do sprawy nauczania - powiedział.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", większość Polaków pozytywnie ocenia decyzję o otwarciu szkół. Szef MEN podkreślił, że decyzja o powrocie do nauczania stacjonarnego w obecnej sytuacji epidemicznej była dobra i taką decyzję podjęła również większość państw europejskich. - Widać było, że kształcenie na odległość przynosi negatywne skutki psychologiczne, które zwłaszcza w młodym wieku są widoczne - powiedział Dariusz Piontkowski.

Czytaj także:

Kwestia nauki historii

Minister edukacji narodowej przypomniał również, że decyzja o reformie nauczania historii była jedną z pierwszych, jakie Prawo i Sprawiedliwość podjęło po objęciu władzy. Jak mówił w TVP Info, zmiana w tym obszarze jest częścią dokonującej się reformy strukturalnej i programowej w szkolnictwie.

Dariusz Piontkowski przypomniał, że według nowych podstaw programowych uczą się już uczniowie szkół podstawowych. Zmiana obejmuje także stopniowo szkoły średnie. Wskazał, że 20-letnie doświadczenie w nauczaniu pozwala mu stwierdzić, że nauczyciel jest w stanie zrealizować cały program nauczania od starożytności po historię współczesną i nie widzi zasadności zmian w programie.

Posłuchaj
00:23 10618524_2.mp3 Szef MEN: nowe podstawy programowe w szkołach średnich wchodzą systematyczne do poszczególnych roczników (IAR)

Szef MEN: szkoła powinna uczyć tradycji

Szef resortu edukacji wyraził przekonanie, że warto, aby nauczanie historii korelowało z nauczaniem języka polskiego z omawianego okresu. Dodał, że zagadnienia z zakresu wychowania obywatelskiego powinny pojawiać się na lekcjach z różnych przedmiotów, a nie w ramach jednego, specjalnie utworzonego. Jak mówił, szkoła powinna uczyć tradycji i postaw moralnych oraz patriotycznych nie tylko na lekcjach historii, ale także języka polskiego, religii i - jak dodał minister - "praktycznie każdego przedmiotu, tylko trzeba chcieć to robić".

Dariusz Piontkowski mówił też, że "nie widzi problemu, aby nauczyciel historii, pokazując pozytywne i negatywne przypadki zachowań naszych przodków, pokazywał, jak powinna być właściwa postawa patriotyczna i obywatelska; żeby była jasno powiedziane, kto jest zdrajcą, a kto bohaterem". Jako przykład minister podał Żołnierzy Wyklętych.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 50 szkół w trybie zdalnym, kilkanaście w mieszanym. Nowe informacje MEN o nauce w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:35
Nauka stacjonarna, według stanu na czwartek, odbywa się w prawie 100 proc. placówek oświatowych. Wyjątkiem jest 15 placówek, które pracują w trybie mieszanym i 54, które pracują w trybie zdalnym - poinformowała rzecznik resortu edukacji Anna Ostrowska.
rozwiń zwiń