"Dali świadectwo odwagi". Odsłonięto tablicę upamiętniającą ochotników walczących w 1920 r.

2020-08-12, 17:00

"Dali świadectwo odwagi". Odsłonięto tablicę upamiętniającą ochotników walczących w 1920 r.
Tablica została odsłonięta na budynku Warszawskiego Domu Technika przy ul. Czackiego. Foto: twitter.com/@KancelariaSejmu

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą udział członków Stowarzyszenia Techników i mieszkańców stolicy w szeregach Armii Ochotniczej 1920 r. Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako element obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Powiązany Artykuł

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą, toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Czytaj także:

Tablica została odsłonięta na budynku Warszawskiego Domu Technika przy ul. Czackiego. Tam w 1920 r. był jeden z punktów werbunkowych, do którego przybywali ludzie chcący wstąpić do armii.

Podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska odczytała list od marszałek Sejmu, w którym Elżbieta Witek podkreślała niezwykłe zaangażowanie cywilów w walkę z bolszewikami.

Posłuchaj

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniająca ochotników walczących z bolszewikami w 1920 r. - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1920 logo.jpg
"1920. Wdzięczni bohaterom". Widowisko historyczne uhonoruje pamięć o Bitwie Warszawskiej

"Dali świadectwo odwagi, poświęcenia i patriotyzmu"

"Ochotnicy, przedstawiciele różnych warstw społecznych i wielu zawodów zgłaszali się do Armii Ochotniczej, na apel władz wojskowych odpowiedziały również kobiety. Wielu nie wróciło z pól bitewnych, inni poświęcili swoje zdrowie. Ochotnicy w znacznym stopniu przyczynili się do zwycięstwa nad bolszewikami, dali świadectwo odwagi, poświęcenia i patriotyzmu" - napisała marszałek Sejmu.

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił, że odsłonięta tablica umieszczona jest przy bramie, przez którą 100 lat temu ochotnicy zgłaszali się do armii. - Tą bramą przechodziło tysiące młodych ludzi, aby odpowiedzieć na apel, aby stanąć w szeregach Armii Ochotniczej. Często pierwszy raz mieli w rękach karabin, ale mieli ducha i wiarę w zwycięstwo i tego ducha i tę wiarę ponieśli do armii, która toczyła morderczy bój z bolszewikami. Tą tablicą 100 lat później składamy im hołd - mówił prezes IPN.

Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Ewa Mańkiewicz-Cudny podkreślała patriotyczną postawę polskich inżynierów nie tylko w roku 1920.

Idea jednoczenia się narodu polskiego

Przypominała, że inżynier Stanisław Piotr Drzewiecki, który był pierwszym prezydentem Warszawy po odzyskaniu niepodległości i stał na czele Komitetu Obrony Stolicy, były jednym z tych, którzy uważali, że polscy inżynierowie powinni służyć krajowi także życiem, kiedy zachodzi taka potrzeba. Ewa Mańkiewicz-Cudny podkreślała, że ważna dla niego była idea jednoczenia się nie tylko wtedy, kiedy "przed nami stoi nieprzyjaciel, ale wtedy, kiedy mamy wielką szansę budowy".

W szeregi Armii Ochotniczej zaciągnęło się ok. 100 tys. Polaków z wielu miast i miasteczek, z samej Warszawy do walki z bolszewikami przyłączyło się około 30 tys. osób.

Liczne stowarzyszenia oraz organizacje społeczne i zawodowe wystąpiły z apelami i odezwami do swoich członków o włączenie się w obronę ojczyzny i wstępowanie do armii. Jedną z tych organizacji było Stowarzyszenie Techników w Warszawie, które utworzyło w swojej siedzibie "Komisję Werbunkową Wojsk Technicznych".

pb

Polecane

Wróć do strony głównej