X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lokomotywy ze specjalną grafiką. PKP Intercity włącza się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 13:52
PKP Intercity zaprezentowało na stacji Warszawa Wschodnia dwie lokomotywy z okolicznościową grafiką z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Na grafice znaleźli się m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller. Jest to bezpośrednie nawiązanie do specjalnego serwisu internetowego Bitwa1920.gov.pl, stworzonego przez zespół portalu PolskieRadio.pl we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". 
Jedna z lokomotyw upamiętniających 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Jedna z lokomotyw upamiętniających 100-lecie Bitwy WarszawskiejFoto: PAP/Paweł Supernak

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że Bitwa Warszawska 1920 r. była wydarzeniem o olbrzymiej wadze nie tylko dla Polski.

"Dzięki tej bitwie Polska może być krajem wolnym"

bitwa warszawska free rekonstrukcja 1200.jpg
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń

- Między innymi dzięki tamtym wydarzeniom, dzięki zwycięstwu w 1920 roku Polska może być krajem wolnym, rozwijającym się i szczęśliwym - powiedział Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:25 Gliński PKP IAR.mp3 Piotr Gliński o Bitwie Warszawskiej 1920 roku (IAR)

Czytaj również:

Szef MKiDN podziękował spółkom skarbu państwa: grupie PKP i PKP Intercity za włączenie się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił artystyczne walory grafiki przedstawionej na lokomotywach, prezentującej "Ojców polskiej niepodległości, generałów, którzy są autorami cudu nad Wisłą".

Elementy graficzne widoczne na lokomotywach to bezpośrednie nawiązanie do specjalnego serwisu internetowego Bitwa1920.gov.pl, stworzonego przez zespół portalu PolskieRadio.pl we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

"Nie tylko aspekty historyczne, ale także rozwój"

- Dzięki takiej inicjatywie możemy nie tylko realizować aspekty historyczne, ale również pokazywać naszą przeszłość. A przeszłość to jest tożsamość Polski: odzyskanie niepodległości, rozwój - również kolei - zaznaczył prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podczas briefingu na stacji Warszawa Wschodnia.

Jak mówił Chraniuk, mimo pandemii pasażerowie "w bardzo szybkim tempie wracają na kolej". Przypomniał, że spółka PKP Intercity realizuje duży program inwestycyjny, wart 7 mld zł, z czego ponad 4 mld zł "są już w kontraktach na zakup i modernizację taboru, modernizację stacji postojowych".

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Andrzej Olszewski z zarządu PKP SA nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, że sukces militarny w walce z bolszewikami nie byłby możliwy, "gdyby nie sprawność polskiej kolei i odwaga polskich kolejarzy". - Dzisiaj tę pracę naszą prowadzimy poprzez procesy inwestycyjne, największe w ostatnich 30 latach niepodległej Polski - wskazał.

PKP angażuje się w politykę historyczną

Okolicznościowo ozdobione lokomotywy będą m.in. prowadziły pociągi "Posejdon" z Warszawy do Kołobrzegu.

Posłuchaj
00:47 PKP Pszoniak IAR.mp3 Kolejarze dołączają do obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)

Bitwa Warszawska to nie jedyne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się kolejowy przewoźnik. W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, PKP Intercity przygotowało specjalne grafiki, które zostały umieszczone na 20 lokomotywach. Na stołecznym Powiślu pojawił się też wtedy jubileuszowy mural.

Czytaj również:

Z kolei w ubiegłym roku jedna z lokomotyw należących do PKP Intercity zyskała okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich.

Bitwa Warszawska będzie miała pomnik

Przy okazji uroczystości na dworcu Warszawa Wschodnia wicepremier Piotr Gliński zapowiedział również, że za rok w stolicy będzie gotowy pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Minister powiedział, że na placu na Rozdrożu powstanie inwestycja upamiętniająca bitwę. Wyjaśnił, że będzie to między innymi 36-metrowy obelisk oraz przestrzeń edukacyjna.

agnieszka kamińska pap 1200.jpg
Dr Agnieszka Kamińska: wspaniałe wydawnictwo Polskiego Radia o bitwie, która ocaliła Europę
Posłuchaj
00:26 Gliński pomnik 1920 IAR.mp3 Piotr Gliński o planach budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku (IAR)

100 lat temu - 13 sierpnia 1920 roku - rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu, które nazywane jest Cudem nad Wisłą, zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Bitwa była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się rok wcześniej.

PR24/IAR/PAP/Jan Odyniec /A. Pszoniak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gliński: celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest wzmacnianie polskiej wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 10:50
- Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy - powiedział wicepremier Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej wydarzeń organizowanych w ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wśród przygotowanych wydarzeń wymienił też m.in. wojskową defiladę w stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:56
- Rzeczywiście epidemia w dużym stopniu pokrzyżowała plany bardzo uroczystych, dużych obchodów stulecia zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Mam nadzieję, że pewne elementy tych obchodów się odbędą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń