X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"1920. Wdzięczni bohaterom". Widowisko historyczne uhonoruje pamięć o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 17:30
Już 15 sierpnia nastąpi metamorfoza PGE Narodowego z okazji widowiska - "1920. Wdzięczni bohaterom". Na płycie stadionu wyrosną polskie i bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi stanie imponująca scena, na której wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Kasia Cerekwicka. Do tego dziesiątki koni i kilkuset statystów - wszystko po to, aby na nowo ożyły wspomnienia Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, które współtworzyć będzie także Orkiestra Polskiego Radia.
Widowisko 1920. Wdzięczni bohaterom będzie spektakularnym spektaklem multimedialnym
Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" będzie spektakularnym spektaklem multimedialnymFoto: mat. prasowe

Zgromadzeni 15 sierpnia na PGE Narodowym widzowie poznają realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą także świadkami walki i polskiego zwycięstwa w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej.

Film promocyjny widowiska "1920. Wdzięczni bohaterom" (mat. prasowe)

- W symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia, warszawski PGE Narodowy ponownie stanie się areną, na której świętować będziemy wspólnie kolejną rocznicę ważną dla polskiej historii i kultury. Podobnie jak w roku 2018, kiedy na największym polskim stadionie odbył się wyjątkowy Koncert dla Niepodległej - zauważył prof. Piotr Gliński, minister kultury.

Czytaj więcej
1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Jak podkreśla minister aktywów państwowych, szerokie propagowanie "prawdy historycznej ma wyjątkowo ważne znaczenie dla młodego pokolenia". - Historia jest dla nich kartką z podręcznika, więc jak zostanie im ona przekazana i utrwalona, to tak będzie wpływała na ich świadomość i postawy patriotyczne. W tej sytuacji wychowanie w duchu patriotyzmu i uczenie historii swojego kraju to jedno z najważniejszych zadań współczesnej szkoły. Ministerstwo Aktywów Państwowych od początku wspiera działania spółek Skarbu Państwa w kształtowaniu i budowaniu polityki historycznej. Doceniamy wkład dla organizacji obchodów upamiętniających ważne wydarzenia z naszej historii. Pamiętamy o bohaterach, walk, powstań, zrywów narodowych, konspiracji - mówił Jacek Sasin.

Historyczne widowisko artystyczne

Scena i cała aranżacja widowiska zajmą ponad siedem tys. mkw., a w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Nie zabraknie też setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Będzie również las, gra świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia. Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.

Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko czy Michała Kowalonka. Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wyraziła radość i dumę z włączenia się rozgłośni w przygotowanie widowiska multimedialnego "1920. Wdzięczni bohaterom". 

Czytaj więcej
kamińska 1200.jpg
"1920. Wdzięczni Bohaterom". Prezes Polskiego Radia: jestem dumna, że weźmiemy udział w tym wydarzeniu

Agnieszka Kamińska dodała, że Polskie Radio włącza się w obchody stulecia Bitwy Warszawskiej także poprzez przygotowanie specjalnego wydawnictwa fonograficznego i ikonograficznego - albumu pt. "1920. Bitwa, która ocaliła Europę".

Obchody według najwyższych standardów sanitarnych

Według organizatorów "będzie to pierwsze tak duże wydarzenie w tym roku na PGE Narodowym". - Dołożyliśmy największych starań, aby było efektowne i przede wszystkim bezpieczne. Dostosowaliśmy obiekt, działania i procedury do obowiązujących przepisów. Ograniczeniu uległa liczba gości, udostępniliśmy tylko część miejsc w sektorach dostępnych dla publiczności. Aby zachować bezpieczną odległość pomiędzy uczestnikami w trakcie wydarzenia, sprzedawane będą bilety numerowane tak, aby między osobami pozostawały wolne fotele. Mimo ograniczeń w liczbie gości uruchomimy wszystkie bramy wejściowe na stadion, aby goście mieli komfort i czuli się bezpiecznie - zapewnia Marzena Małek, Członek Zarządu operatora PGE Narodowego.

Widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana przez służby porządkowe.

Czytaj także:

Wyjątkowy wieczór 15 sierpnia

Wydarzenie będzie biletowane, zaś ceny wejściówek zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl. Wydarzenie rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 20.30 i będzie transmitowane na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w TVP. Jego skrócona wersja będzie potem powtarzana przez 4 dni, od 20 do 23 sierpnia, na PGE Narodowym.

Czytaj więcej
Bitwa1920 PŁYTA POLSKIE RADIO.png
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Wyjątkowy album Polskiego Radia

Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" objął swym patronatem prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest Polskie Radio.

Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" będzie biletowane, zaś jego premiera - transmistowana w Polskim Radiu i w TVP (mat. prasowe)Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" będzie biletowane, zaś jego premiera - transmistowana w Polskim Radiu i w TVP (mat. prasowe)

jp/mat.prasowe

Czytaj także

"Przypomnimy, że udało się obronić cywilizację". Kodymowski o koncercie w przededniu rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 09:35
- Koncert będzie skupiskiem różnorodnych gatunków muzycznych, ale idea dotyczyć będzie wolności - mówił w Polskim Radiu 24 muzyk, Jędrzej Kodymowski. Gościem audycji był też dyrektor CSW, dr Piotr Bernatowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP upamiętni Bitwę Warszawską 1920 nowym banknotem kolekcjonerskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 09:53
Narodowy Bank Polski planuje emisję banknotu o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku. Banknot ma zostać wprowadzony do obiegu 11 sierpnia tego roku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Defilada wojskowa 15 sierpnia odwołana. MON podaje powód

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 23:01
MON poinformowało, że defilada wojskowa 15 sierpnia została odwołana ze względu na wzrost zachorowań i sytuację epidemiczną.
rozwiń zwiń