X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 05:20
1 sierpnia 1944 roku o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej. Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
Koloryzowane zdjęcia uczestników Powstania Warszawskiego  Mikołaj Kaczmarek - Kolor historii  na podstawie fotografii Juliena Bryana
Koloryzowane zdjęcia uczestników Powstania Warszawskiego / Mikołaj Kaczmarek - Kolor historii / na podstawie fotografii Juliena BryanaFoto: Facebook.com/KolorHistorii
  • Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie
  • 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców
  • Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych
  • Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych
  • Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone

Powstanie miało trwać kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. W walkach zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy. 

Jest moc!🇵🇱️ Warszawskie ulice. Wspólna akcja z Wojciechem Korkuciem. @korekstudio.polska

Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Piątek, 31 lipca 2020

Blisko 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy osób.

Rosalak.jpg
Maciej Rosalak: Powstanie Warszawskie to nie był żaden "obłęd"

"Aby wyrwać się z niewoli niemieckiej"

Historyk, profesor Zbigniew Wawer przypomina, że powstańcy ruszyli do boju, by wyrwać się z niewoli niemieckiej. - Oni chcieli się wyrwać się z tych okowów okupacyjnych, być wolnymi ludźmi. Warszawa żyła całą okupację, była miastem niepokornym, które się nie chciało podporządkować. Wszyscy myśleli że miasto zostanie opanowane, że pomoc nadejdzie i będzie upragniona wolność - wskazuje.

Posłuchaj
00:22 10552826_1.mp3 Profesor Wawer podkreśla, że powstańcy wykazali się i niezwykłym bohaterstwem ale i dobrym wyszkoleniem (IAR)

Profesor Wawer przypomina, że najważniejszym celem powstańców było wyparcie Niemców z Warszawy zanim zrobią to sowieci. - Głównym założeniem Powstańców, było powitać sowietów w stolicy i pokazać, że Polacy sprawują tu władzę - tłumaczy historyk.

Posłuchaj
00:26 10552826_2.mp3 Profesor Wawer podkreśla, że powstańcy wykazali się i niezwykłym bohaterstwem ale i dobrym wyszkoleniem (IAR)

Profesor podkreśla, że powstańcy wykazali się i niezwykłym bohaterstwem ale i dobrym wyszkoleniem. 

Niesamowita fotografia zrobiona 4 lata temu w Godzinę "W" w Warszawie. Na głównym planie 🇵🇱️Prof. Julian Kulski "Goliat"...

Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Czwartek, 30 lipca 2020

- W większości byli to ludzie młodzi, którzy przeszli szkolenie wojskowe w konspiracji, a stanęli przed wyborowymi jednostkami, które jechały na front jak na przykład V dywizja SS Wiking - tłumaczy historyk.

Projekt bez tytułu (9).jpg
Na Powązkach Wojskowych odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego

"Wróg, który tłamsił niepodległość i uosabiał zło"

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że powstańcy warszawscy 1 sierpnia 1944 roku jednoznacznie opowiedzieli się za najważniejszymi wartościami. - Żołnierze Armii Krajowej stając na barykadach stolicy wierząc w zwycięstwo opowiedzieli się jednoznacznie po stronie dobra, mając świadomość, że być może ich walka zakończy się militarną i polityczną klęską. Inaczej nie mogli postąpić dlatego, że po drugiej stronie barykady stał wróg, który nie tylko tłamsił niepodległość Rzeczypospolitej, ale który uosabiał zło - podkreśla szef Urzędu.

Posłuchaj
00:21 10552796_1.mp3 Jan Józef Kasprzyk przypomina, że powstańcy nie walczyli tylko o wyzwolenie Warszawy (IAR)

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że powstańcy nie walczyli tylko o wyzwolenie Warszawy. - Było Powstanie Warszawskie walką o wolną Polskę, bo walka o wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich i w zamiarze powitanie wkraczającej Armii Czerwonej w roli gospodarza, miała mieć ogromne znaczenie i polityczne i symboliczne. Gdyby Powstanie okazało się zwycięskie, zupełnie inaczej potoczyłyby się losy Polski - tłumaczy szef Urzędu.

Posłuchaj
00:27 10552796_2.mp3 Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że ci, którzy ruszyli do boju przeciwko Niemcom 76. lat temu byli wychowani w duchu niepodległościowym (IAR)

Szef Urzędu podkreśla, że ci, którzy ruszyli do boju przeciwko Niemcom 76. lat temu byli wychowani w duchu niepodległościowym.

Były piękne, młode, i odważne - Dziewczyny z Powstania Warszawskiego 1944🇵🇱️ ...

Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Sobota, 25 lipca 2020

- To było pokolenie ukształtowane w II Rzeczpospolitej, w umiłowaniu niepodległości jako najcenniejszej rzeczy jaka jest dawana narodom i państwom. Ci którzy walczyli, mieli pełną świadomość, że walczą o to samo o co walczyli ich ojcowie dziadowie w Legionach, Powstaniu Styczniowym, że walczą o rzecz najcenniejszą: wolność - mówi.

ks / IAR / 1944.pl

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny z udziałem władz

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:00
Z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz uczestników Powstania Warszawskiego w piątek, przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęła się msza św. w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć". Prof. Karski o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:29
- Ludzie powinni pamiętać co było kiedyś i wyciągać wnioski. Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS. W "Debacie Jedynki" wziął również udział Andrzej Szejna (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier oddali hołd bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:37
W piątek prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Guzdek: dziś ojczyzna woła nie o daninę krwi, ale domaga się naszej uczciwej pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:18
- Powstańczy czyn niesie przesłanie dla kolejnych pokoleń o bezcennej wartości, jaką jest wolność. O wolności nie wystarczy marzyć. Należy o nią walczyć - mówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy, zorganizowanej w stolicy w przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Straciłam wtedy lewe oko i lewą rękę". Łącznika z Powiśla wspomina Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 21:11
W trakcie Powstania Warszawskiego byłam łączniczką, głównie na Powiślu. Długo jednak nie brałam udziału w powstaniu, ponieważ na początku września zostałam ciężko ranna - powiedziała w przeddzień 76 . rocznicy Powstania Warszawskiego ppor. Krystyna Marcinkiewicz ps. "Hedi".
rozwiń zwiń