X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Powązkach Wojskowych odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego

31.07.2020 16:00
Groby pięciorga dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dotychczas ich mogiły były opuszczone i zniszczone lub w ogóle nie istniały.
Uroczystość odsłonięcia pomnika
Uroczystość odsłonięcia pomnikaŹródło: twitter/Nie Zapomnij O Nas @NieZapomnijONas

Akcję upamiętnienia zorganizował komitet "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich". W przypadku 11-letniego łącznika Wojtusia Zalewskiego, pseudonim "Orzeł Biały", postawiony nagrobek jest symboliczny, gdyż ciała chłopca nie udało się odnaleźć. - 15 sierpnia "Orzeł Biały" wsławił się niezwykłą akcją, kiedy to wyprowadził swoich starszych kolegów, cały oddział z okrążenia niemieckiego. Uratował życie żołnierzom, miał podobno za to zostać przedstawiony nawet do odznaczenia Krzyżem Walecznych. Niestety, 21 sierpnia, kiedy wybiegł na rozpoznanie, został trafiony serią z CKM-u, zginął, a jego ciało pod ogniem niemieckim wynosił Mieczysław Mirecki "Błyskawica" - powiedział organizator akcji Patryk Markuszewski.Wizerunek żołnierza niosącego ciało małego Powstańca uwieczniono na symbolicznej mogile. Bliźniaczo podobną scenę w trakcie Powstania widziała Ludwika Pyrkosz-Mendelska, w czasie walk z Niemcami w stolicy miała 12 lat. Zapamiętała małego chłopca, który w jej zgrupowaniu pomagał żołnierzom. - Pewnego dnia kolega szedł i niósł go na rękach. Wyleciałam, bo myślałam, że jest ranny i potrzebuje pomocy, pytam się - co się stało - a kolega tylko spuścił głowę i zrozumiałam, że nie żyje. Nasz chłopiec... - wspominała wzruszona Ludwika Pyrkosz-Mendelska.


Końca Powstania Warszawskiego nie doczekały też Marysia, Jadzia i Jola Buchowskie. Siostry w wieku 13, 10 i 7 lat zginęły w ostatnich dniach niepodległościowego zrywu stolicy. Ich grób przez lata był całkowicie zapomniany i zniszczony. - Ich matka - Jadwiga Teofila - przełożona pielęgniarek w Szpitalu Sióstr Elżbietanek na Mokotowie została zamordowana w egzekucji przy ulicy Dworkowej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Ojciec, major Wojska Polskiego, prawdopodobnie walczył w Powstaniu, został również odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Dziewczynki ukrywały się na Żoliborzu, przy ulicy Haukego 15. W ostatnich godzinach Powstania, kiedy rozpoczął się szturm na Żoliborz, spadły bomby, jedna z nich trafiła ten dom, dziewczynki zginęły pod gruzami - mówił Patryk Markuszewski.

W przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odsłonięto też odnowiony grób 9-letniego Edwarda Żebrowskiego, który zginął 30 września 1944 roku. Wcześniej w miejscu jego nagrobka znajdował się jedynie stary, przewrócony krzyż.


Odnowienie mogił było możliwe dzięki finansowemu wsparciu internautów.

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!"

31.07.2020 11:16
W tym roku podczas 5. edycji kampanii BohaterOn wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc. Będzie można docenić też tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku w ramach II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.

Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2020 08:00
O godz. 17:00, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, ale uroczystości związane z rocznicą powstania zaczynają się już o 8:30 złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", rozkazu rozpoczęcia Powstania. W obchodach 76. rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i  premier Mateusz Morawiecki.