X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Maciej Rosalak: Powstanie Warszawskie to nie był żaden "obłęd"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 16:52
- Prawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż chcą ci, którzy mówią, że to był potworny błąd, a nawet zbrodnia ze strony kierownictwa - powiedział o Powstaniu Warszawskim Maciej Rosalak z "Do Rzeczy Historia".
Maciej Rosalak
Maciej RosalakFoto: PR24/JW

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Posłuchaj
24:13 Rosalak-2020-07-31-PR24_MPLS 2020_07_31-15-33-07.mp3 Maciej Rosalak o Powstaniu Warszawskim ("Temat dnia"/ PR24)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
premier mateusz morawiecki EN_01433589_0060 1200v2.jpg
Premier: pochylam się z bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego

Skomplikowana prawda

Maciej Rosalak mówił o tym, że AK-owcy i powstańcy byli różnie traktowani w okresie PRL. Jak zaznaczył, zagrażali Polsce Ludowej "do samego końca" i "zagrażają dalej tym, którzy działają na szkodę Polski". - Oni walczyli z ustrojem swoją postawą, swoją pracą, uczciwością i wiernością pewnym zasadom - podkreślił.

Powstanie wciąż budzi kontrowersje. Gość PR24 wskazał, że "głębszymi analizami powinni zajmować się bardziej historycy". - Prawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż chcą ci, którzy mówią, że to był potworny błąd, a nawet zbrodnia ze strony kierownictwa - mówił.

Czytaj więcej:

"Zostali zdradzeni"

- Nie mieli siły zbrojnej, nie mieli wiarygodnego poparcia aliantów, spodziewali się, że z tym poparciem może być bardzo względnie. Nie spodziewali się, że właściwie zostali zdradzeni - ocenił Maciej Rosalak.

- Ta gotowość do poniesienia ofiary za ojczyznę jest rzeczą podstawową. To powinno być utrwalane: te szczegóły, ci ludzie, ich postawy, ich dokonania, przygody, tragedie. To wszystko powinno być znane. To jest istota Powstania Warszawskiego. Moim zdaniem nie był to żaden "obłęd" - zakończył redaktor "Do Rzeczy Historia".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Maciej Rosalak ("Do Rzeczy Historia")
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 15.33

Polskie Radio 24/ms, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak