X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dariusz Piontkowski: dzieci bezpieczniejsze w szkole niż w galerii handlowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:44
- Zasady, które wprowadziliśmy w szkołach, zapewniają dostatecznie bezpieczny powrót dla najmłodszych uczniów, a już na pewno jest to dużo bezpieczniejsze niż codzienne korzystanie z galerii handlowych czy sklepów – ocenił w wywiadzie dla "Super Expressu" minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Szkoła w czasach koronawirusa
Szkoła w czasach koronawirusaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

"SE" przypomina, że od poniedziałku szkoły otwierają się dla uczniów klas I-III. Szef MEN był pytany przez gazetę, czy w dobie epidemii dzieci są w szkole bezpieczne.

- Zrobiliśmy wszystko, by zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Po pierwsze, budynki szkół od dłuższego czasu stoją puste, więc same mury nie zakażają. Po drugie, wraz z głównym inspektorem sanitarnym i ministrem zdrowia przygotowaliśmy wytyczne, które pomogą zminimalizować ryzyko zakażenia – powiedział Piontkowski.

przedszkole edukacja _1200.jpg
MEN: ponad 123 tys. dzieci znalazło opiekę w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

Przypomniał, że wprowadzono podział na mniejsze grupy – do 12 osób w klasie, a w wyjątkowych sytuacjach do 14. Obowiązuje także zasada, że ten sam nauczyciel opiekuje się tą samą grupą uczniów, aby zminimalizować liczbę kontaktów między różnymi osobami.

"Dużo bezpieczniejsze niż w galeriach handlowych"

Minister zaznaczył, że różne grupy nie mogą korzystać w tym samym czasie ze wspólnych przestrzeni takich jak stołówka, korytarze, sala gimnastyczna czy boisko.

- To tylko niektóre z reguł, które obowiązują w szkołach i naszym zdaniem zapewniają dostatecznie bezpieczny powrót dla najmłodszych uczniów. A już na pewno jest to dużo bezpieczniejsze niż codzienne korzystanie z galerii handlowych czy sklepów, gdzie pojawiają się setki osób w jednym czasie – wskazał Piontkowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Od dziś zajęcia w szkołach podstawowych dla klas I-III. Zobacz szczegóły

"Wiele dzieci już tęskni za kontaktem z rówieśnikami"

Szef MEN był pytany o pierwsze doniesienia, które mówią o tym, że rodzice niezbyt chętnie puszczają swoje dzieci do szkół.

- Wygląda na to, że część rodziców nie ma aż tak pilnej potrzeby powrotu do pracy i jest w stanie pogodzić jej wykonywanie w domu z opieką nad dziećmi. Nadal obowiązuje też zasiłek opiekuńczy i część rodziców w przypadku swoich najmłodszych dzieci może się na to rozwiązanie zdecydować. I wreszcie wielu rodziców mogło uznać, że dzieci przyzwyczaiły się już do nauki na odległość i nie ma potrzeby puszczać ich do szkoły. Niemniej wydaje mi się, że wiele dzieci już tęskni za kontaktem z rówieśnikami. W końcu wszyscy mamy naturalną potrzebę kontaktów społecznych – ocenił minister.

Sprawa powrotu starszych dzieci do szkół

Piontkowski przypomniał, że podobnie jak w przypadku przedszkoli, jeśli samorząd uzna, że sytuacja epidemiczna nie pozwala jeszcze na bezpieczny powrót do szkół, ma prawo swoich placówek jeszcze nie otwierać.

Smolik 1200.jpg
Dyrektor CKE: maturę będzie można napisać bez zasłaniania twarzy

- Rozumiem, że w niektórych miastach na Śląsku, gdzie mamy w ostatnim czasie do czynienia ze zwiększoną liczbą zachorowań, może być obawa przed otwarciem szkół i dlatego taka możliwość istnieje. Natomiast w większość innych miejsc w Polsce powinno być to przede wszystkim uzależnione od tego, ilu rodziców zgłosiło potrzebę opieki nad ich dziećmi – powiedział.

Piontkowski pytany, czy planowany jest powrót starszych dzieci do szkół, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie będzie podejmowana przez premiera przy sugestiach ministra edukacji i ministra zdrowia.

- Zobaczymy, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna i na podstawie aktualnych danych rząd będzie podejmował stosowne decyzje – zaznaczył.

Szef MEN wyraził nadzieję, że sytuacja po wakacjach będzie na tyle stabilna, że będzie można wrócić do normalnych zajęć w szkołach.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypoczynek dzieci i młodzieży. Szef MEN: w najbliższych dniach przedstawimy wytyczne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:29
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione wytyczne MEN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące organizacji w tym roku wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń