KO chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Będzie wniosek do premiera

2020-03-26, 11:50

KO chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Będzie wniosek do premiera
Przewodczniący Platformy Obywatelskiej Borys Budka i Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka tej partii w wyborach prezydenckich. Foto: twitter.com/Platforma_org

Koalicja Obywatelska złoży w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z epidemią koronawirusa - poinformowali posłowie KO: Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

Zdaniem Tomczyka, stan klęski żywiołowej powinien być wprowadzony "już dawno". "Nasze życie zmieniło się przez ostatnie tygodnie (...) Każdy z nas wie, że dzieje się coś zupełnie wyjątkowego. Dziś nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej, to tak naprawę akt tchórzostwa rządu, dlatego że rząd wybiera interes partyjny, a nie interes państwa" - mówił Tomczyk.

Nowe narzędzia dla samorządów i przedsiębiorców?

Powiązany Artykuł

borys budka trójka_1200.jpg
Borys Budka: nie możemy dzielić polskich przedsiębiorców i pracodawców

Podkreślił, że ustawa o stanie klęski żywiołowej daje "mnóstwo narzędzi" polskim samorządom i przedsiębiorcom do walki o bezpieczeństwo. Jak dodał, samorządom pozwoli walczyć o bezpieczeństwo w swoich gminach i miastach, a przedsiębiorcom i pracownikom pozwoli walczyć o swoje miejsca pracy i firmy.


"Tylko wtedy pracownicy i przedsiębiorcy będą mogli walczyć o odszkodowania. Tylko wtedy burmistrzowie, starostowie, wójtowie będą mogli stanąć na czele antykryzysowych ciał, które pomogą im wyjść z tego kryzysu. Dziś trzeba powiedzieć jasno, że rząd wybiera interes partyjny, co w obecnych warunkach jest skandaliczne" - ocenił Tomczyk.

PO wzoruje się na innych państwach

Powiązany Artykuł

witek-1200-pap.jpg
W czwartek zbierze się Sejm. Witek: odpowiedzialność spada na PO i Konfederację

Podkreślił, że cały świat wprowadza "rozmaite obostrzenia". "Dziś stan wyjątkowy obowiązuje w Nowym Jorku. W takich państwach jak Niemcy, Chorwacja, Finlandia, Serbia, Czechy, Słowacja - wszędzie tam wprowadzane są odpowiednie stany zgodne z konstytucją" - stwierdził Tomczyk.

Kierwiński ocenił, że "nikt nie ma wątpliwości, iż mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną. "Widzimy to na ulicach, po funkcjonowaniu urzędów i administracji (...) Jedyne czego nie widzimy, to właściwej reakcji rządu i wprowadzania stanu klęski żywiołowej. Traktujemy to jako swoiste oszustwo" - podkreślił Kierwiński.

Jakie są skutki stanu klęski żywiołowej?

Zgodnie z konstytucją w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

Przepisy mówią, że w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

db

Polecane

Wróć do strony głównej