Premier Mateusz Morawiecki: życie polskich rodzin jest godniejsze

2019-11-12, 15:27

Premier Mateusz Morawiecki: życie polskich rodzin jest godniejsze
Premier Mateusz Morawiecki na sali sejmowej w Warszawie.Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Przez ostatnie cztery lata mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji, dotrzymywanie słowa przez rząd przełożyło się na godniejsze życie polskich rodzin - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracyjnej sesji Sejmu IX kadencji, podsumowując pracę rządu.

Posłuchaj

- Udało nam się dokonać zmian także w dziedzinach, których reformowanie wymaga długiego czasu - powiedział Mateusz Morawiecki, podsumowując dokonania rządu (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Mateusz Morawiecki na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji złożył dymisję rządu
  • Premier podsumował cztery lata pracy
  • Prezydent wieczorem przyjął formalną dymisję premiera i powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu

Jak tłumaczył, to właśnie dotrzymywanie słowa przełożyło się na to, że godniejsze jest życie polskich rodzin. - Godniejsza jest praca, płaca, godniejszy jest - można też tak powiedzieć - stan finansów publicznych, godniejsza jest nasza polityka historyczna, godniejsza jest nasza polityka międzynarodowa - mówił premier.

"500 plus wydaje się projektem banalnym"

- Dzisiaj 500 plus wydaje się projektem banalnym, banalnie oczywistym, ale wiemy doskonale, w jakich okolicznościach było on wdrażany. Wiemy, jak wiele dobrego zrobił dla likwidacji ubóstwa, dla zmniejszenia nierówności, dla poprawy całej gospodarki, dla wyrównania szans milionów polskich rodzin - mówił Morawiecki w przemówieniu wygłoszonym przy okazji składanej dymisji.

Jak ocenił, "odnieśliśmy bardzo wiele sukcesów". - Instytucje międzynarodowe, takie jak Bank Światowy, podkreślają wagę i sukces naszego nowego modelu gospodarczego, nowej polityki strukturalnej, nowej polityki przemysłowej - mówił. Dodał, że znacząco udało się ograniczyć biurokrację np. poprzez wyraźne ograniczenie objętości uchwalanego prawa.

Zaznaczył, iż tym działaniom jego ugrupowanie zawdzięcza zwycięstwo w wyborach parlamentarnych sprzed miesiąca.
- Właśnie w czasach naszych rządów, przez poprzednie cztery lata mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji - podsumował premier.

"Udało się ograniczyć mafie VAT"

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Zjednoczonej Prawicy udało się dokonać zmian także w tych dziedzinach, których reformowanie wymaga długiego czasu. Jako przykład podał reformy w obszarze określającym warunki działania przedsiębiorców.

Powołując się na zagraniczne dane Mateusz Morawiecki zaznaczył, że udało się ograniczyć biurokrację.

Mateusz Morawiecki podziękował Krajowej Administracji Skarbowej. Jak mówił, instytucja ta podlega dziś atakom, które polegają na "próbie obniżenia jej morale". Ostrzegł, że takie działanie "przyczynia się trochę z pewnym odroczeniem do zmniejszenia jej efektywności".

Podkreślił, że "w interesie całej Wysokiej Izby, całego narodu polskiego jest, żeby tak nie czynić". - Przecież nie chodzi Wam o to, żeby z powrotem mafie vatowskie potrafiły realizować swoje interes - mówił do nowych posłów Mateusz Morawiecki.

Dziękując Krajowej Administracji Skarbowej zaznaczył, że dzięki jej działaniom udało się ograniczyć mafie VAT-owskie. - To wasze wielkie dzieło - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Prezydent: bilans dotychczasowych prac rządu jest bardzo dobry

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w czasie której prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Mateusza Morawieckiego z funkcji prezesa Rady Ministrów i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

Powiązany Artykuł

Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu IX kadencji

-  Myślę, że bilans prac rządu - i tak to ocenili Polacy - jest bilansem bardzo dobrym i jestem przekonany, że zarówno premier jak i ministrowie mogą z podniesioną głową patrzeć Polakom w oczy mówiąc: pracowaliśmy ciężko i zrobiliśmy bardzo wiele - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, przyjmując dymisję rządu podkreślił, że realizował on program, który jest też jego programem.

Od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu i przyjęcia dymisji rządu, prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, który przedstawia skład swego rządu, oraz na odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

We wtorek posłowie wybrali na marszałek Sejmu Elżbietę Witek z PiS. Otrzymała 314 głosów, z czego 235 to głosy PiS. 

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej