Prezydent: historycy mówią, że dzisiejsza Polska jest najbardziej wolna od XVII wieku

2019-11-11, 13:00

Prezydent: historycy mówią, że dzisiejsza Polska jest najbardziej wolna od XVII wieku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (z prawej). Foto: PAP/Leszek Szymański

W przemówieniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda przypomniał trudną drogę do odzyskania przez Polskę suwerenności. Wspominał też żołnierzy, którzy oddali życie za wolny kraj.

Posłuchaj

Prezydent: Polska najlepiej się rozwija bez oglądania się na podziały (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Niepodległości
  • W uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza wzięły udział najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier, ministrowie, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele wojska i duchowieństwa
  • Andrzej Duda w swoim przemówieniu przypomniał ciężką historię Polski oraz zaznaczył, jak wielką wartością jest niepodległość naszej ojczyzny

- 11 listopada stoimy na placu imienia Józefa Piłsudskiego, na placu-świadku niezwykłych wydarzeń i niesamowitej historii naszego kraju - mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. - Kiedy patrzymy na dzisiejszą Polskę w ponad dwuwiekowej perspektywie, na usta cisną się słowa piosenki "Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą" - mówił.

Powiązany Artykuł

pap_prezydent_order1200.jpg
Prezydent odznaczył Orderem Orła Białego prof. Andrzeja Nowaka i prof. Grażynę Świątecką

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: zależy mi na tym, aby 11 listopada był świętem polskiej jedności

Prezydent Andrzej Duda powiedział też, że Polska jest dziś najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza od XVII wieku. - Najmłodsze pokolenie nie pamięta już dziś czasów, kiedy Polska nie była w pełni wolna - mówił. - Całe pokolenia nie miały takiego szczęścia jak my, a zwłaszcza jak ci, którzy urodzili się po 1989 roku - podkreślił Andrzej Duda.

"Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie"

Prezydent powiedział, że Polska najlepiej rozwija się wtedy, gdy Polacy nie oglądają się na podziały. W przemówieniu nawiązał do Ojców Niepodległości, przed których pomnikami złożył dziś wieńce. Podkreślił, że choć byli wielkimi patriotami, mieli różne wizje niepodległej Polski. - Dziś wszyscy razem na jednej fali. Tak ważne to dla nas, i tak ważna niech to będzie lekcja dla nas i następnych pokoleń, że Polska najlepiej się rozwija i jest najsilniejsza wtedy, kiedy rozumiemy, że te sprawy polskie najważniejsze musimy prowadzić razem, wspólnie i bez oglądania się na podziały i bez oglądania się na różne wizje w szczegółach - mówił prezydent.

Andrzej Duda nawiązał do słów jednego z Ojców Niepodległości, Romana Dmowskiego: "jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". - Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie - od prawa do lewa. Niechaj to będzie na dziesięciolecia i stulecia naszej dalszej historii najważniejsze przesłanie, że jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tych ponad tysiącletnich korzeni, z tej naszej wielkiej tradycji, jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tej ziemi - mówił prezydent.

Podkreślił też, że Polacy mają coraz większą świadomość historyczną. - Dojrzewamy cały czas jako państwo i społeczeństwo. Coraz lepiej rozumiemy naszą historię razem ze wszystkimi jej zaszłościami, także tymi bardzo trudnymi - ocenił Andrzej Duda.

"Polska wróciła na mapę"

Prezydent przypomniał, że w odrodzonej w 1918 roku Polsce rozwijała się nowoczesna - jak na tamte czasy - demokracja. Podkreślił, że nasz kraj był prekursorem udziału obywateli w wyborze władz w ówczesnym świecie oraz podziękował rodakom za szacunek dla roli, którą Polska odgrywała wówczas na arenie międzynarodowej. - W innych krajach nawet o niej nie myśleli, nawet nie śnili, nie rozumieli jeszcze, co to jest - zaznaczył prezydent.

Powiązany Artykuł

swieto niepodleglosci 123 pap 1200.jpg
Narodowe Święto Niepodległości 2019 [RELACJA]

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier w spocie na dzień niepodległości: patriotyzm to miłość do Polski każdego dnia

Andrzej Duda powiedział także, że 11 listopada 1918 roku był początkiem, a nie końcem drogi do wolności Polski. - Tego dnia Europa świętowała zakończenie pierwszej wojny światowej, a Polacy - to, że nasze państwo wróciło na mapę - przypomniał.

- Polska kształtowała się długo, nie było tak łatwo uzyskać jej stabilne granice. Jeszcze wiele krwi po tamtym 11 listopada musiało się polać, aby Polska mogła się ustabilizować i twardo oprzeć się w swoich granicach - zaznaczył. Wśród późniejszych walk o wolność Polski wymienił powstanie wielkopolskie, powstania śląskie i wojnę z bolszewikami z 1920 roku.

Lepsze rozumienie demokracji

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś "coraz lepiej rozumiemy demokrację i urzeczywistniamy ją". Podziękował też Polakom za udział w tegorocznych wyborach do parlamentów: europejskiego i krajowego. Stwierdził, że wysoka frekwencja w obu głosowaniach to jasne świadectwo tego, że coraz lepiej rozumiemy znaczenie naszej decyzji i naszej odpowiedzialności za polskie sprawy. - Tego z całą pewnością oczekują od nas Ojcowie Niepodległości - dodał.

 Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że liczba głosujących w wyborach w Polsce będzie wzrastała. - Polska tego potrzebuje - podkreślał w przemówieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przemawiając na warszawskim placu marszałka Józefa Piłsudskiego Andrzej Duda zaznaczył, że obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju jest sukcesem ostatnich 30 lat. Prezydent mówił też o innych osiągnięciach suwerennej Polski, między innymi o przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. - Jesteśmy państwem i narodem liczącym się. Kiedy wybierano nas do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, 190 państw zagłosowało za Polską, nikt nie zagłosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu - podkreślił prezydent.

"Będziemy służyć ojczyźnie"

Andrzej Duda podziękował też wszystkim, którzy w czasie ostatnich trzydziestu lat "pracowali dla Polski i prowadzili polskie sprawy". - Polska jest i będzie jedna, służymy jej i będziemy służyć - powiedział prezydent na zakończenie swojego wystąpienia.

Przed przemówieniem prezydenta w trakcie uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego odegrano i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Odczytano Apel Pamięci, oddano też 21 salw armatnich. Harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości.

W centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział - obok prezydenta i jego małżonki - premier, ministrowie, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele wojska i duchowieństwa.

Po wygłoszeniu przemówienia prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej