X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Uroczystości, marsze, koncerty. Polacy świętowali niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 21:35
Na warszawskich Bulwarach Wiślanych tłumy mieszkańców stolicy oraz turystów obejrzały pokaz fajerwerków. Pirotechniczne show było częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości odbywały się w całej Polsce i za granicą.
Audio
  • Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Relacja Karola Surówki (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: historycy mówią, że obecna Polska jest najszczęśliwsza i najzamożniejsza od XVII wiku (IAR)
  • Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu Niepodległa (IAR)
  • Kraków: dzwon Zygmunt zabrzmiał w rocznicę odzyskania niepodległości (IAR)
Pokaz fajerwerków w Warszawie
Pokaz fajerwerków w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

W obchodach Święta Niepodległości udział wzięły najwyższe władze Polski - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu a także samorządowcy.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r.

Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Przywrócono je w 1989 r.

Tak relacjonowaliśmy ten dzień na portalu PolskieRadio24.pl:

21:41

W dniu Narodowego Święta Niepodległości budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został podświetlony polskimi barwami narodowymi.

21:41
21:30

Mysłowice (Śląsk) Ogień Niepodległości rozpalony przez harcerzy szczepu Zielony Płomień (PAP/Andrzej Grygiel) Mysłowice (Śląsk) Ogień Niepodległości rozpalony przez harcerzy szczepu Zielony Płomień (PAP/Andrzej Grygiel)
21:25

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z wydarzeń związanych z "Festiwalem Niepodległa"

21:11

21:07

- Od 30 lat cieszymy się prawdziwie wolnym państwem, które staje się coraz zamożniejsze, które w coraz większym stopniu dba o obywatela, o jego możliwości poprzez zrównoważony rozwój kraju - powiedział we wtorek w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w Rypinie wziął udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi "100-lecia Odzyskania Niepodległości", a także wspólnie z mieszkańcami śpiewał pieśni patriotyczne.

20:49
20:47
20:46
20:44

W bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie, ustrojonej biało-czerwonymi flagami, odprawiono wieczorem uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Msza została odprawiona po polsku.

Ksiądz Grzegorz Jeżewski zapewnił w homilii, że Polakom mieszkającym w Niemczech los Ojczyzny zawsze leżał na sercu. - Polsce także teraz potrzeba wytrwałości i jedności wokół wartości zawartych w słowach "Bóg Honor i Ojczyzna - powiedział.

Po mszy wierni z dużym wzruszeniem odśpiewali w berlińskiej bazylice polski hymn narodowy. - Na mnie zrobiło ogromne wrażenie odśpiewanie hymnu w kościele. Jestem za to bardzo wdzięczny księdzu Grzegorzowi, że zaintonował nasz hymn i mogliśmy tak uroczyście zakończyć mszę świętą elementem patriotycznym, który przecież bez kontekstu religijnego miałby o wiele mniejsze znaczenie - powiedział Polskiemu Radiu konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie Piotr Golema.

20:41
20:28

- Tegoroczny Marsz Niepodległości był najbezpieczniejszy od 10 lat, czyli od początku swojego istnienia - przekazał PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Poinformował też, że policja uniemożliwiła dotarcie na marsz grupie kilkunastu osób, przy których znaleziono m.in. pałki teleskopowe.

20:23

Wystawa "Czapki z głów" w Kordegardzie (PAP/Paweł Supernak) Wystawa "Czapki z głów" w Kordegardzie (PAP/Paweł Supernak)
20:20

W Muzeum Powstania Warszawskiego zaczął się XI Koncert Niepodległości. Tegoroczna edycja spektaklu słowno-muzycznego jest zatytułowana "Leśni".

Jak mówi reżyser wydarzenia Jacek "Wiejski" Górski będzie to opowieść o tych, którzy w ciągu wieków walczyli o niepodległość w lasach, "nie jako regularna armia, tylko jednostki, które ścierały się i powstrzymywały dużo silniejszego najeźdźcę".

- Wszystkie nasze programy mają jeszcze jedną cechę. Pokazujemy tę historię Polski w bardzo szerokim aspekcie historycznym - podkreślił.

20:12

Policja użyła armatek wodnych, aby rozpędzić uczestników wrocławskiego Marszu Polaków, który zostali zatrzymani na ul. Dubois. Wcześniej magistrat rozwiązał zgromadzenie – powodem rozwiązania były wznoszone hasła antysemickie, odpalono też race.

Po rozwiązaniu marszu policjanci apelowali do uczestników o rozejście się. Po 20 minutach, wobec braku reakcji, policja użyła armatek wodnych. Kordon policji zepchnął manifestantów w stronę ul. Pomorskiej. Z tłumu manifestantów w stronę policjantów rzucano petardy, poleciały też puste butelki.

Według informacji PAP, funkcjonariusze wyprowadzili z tłumu co najmniej kilka osób.

20:11
20:00
19:50

Przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się pokaz sztucznych ogni.

19:45

Kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielkie przyjęcie - w ten sposób polskie placówki dyplomatyczne w Brukseli zorganizowały obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli przygotowało bankiet na około 600 osób, w którym wzięli udział m.in. dyplomaci, europosłowie i urzędnicy pracujący dla instytucji unijnych nie tylko z Polski.

Gościem specjalnym uroczystości był szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który przyjechał do belgijskiej stolicy na posiedzenie unijnej Rady ds. Zagranicznych.

Minister przypomniał, że 11 listopada 1918 roku "Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy". Jak zaznaczył, pięć pokoleń kobiet i mężczyzn o tę niepodległość walczyło.

19:44

Zabezpieczeniem Marszu Niepodległości zajmowały się służby podległe MSWiA wspólnie ze służbami specjalnymi, przede wszystkim ABW - poinformowało w poniedziałek wieczorem MSWiA. Jak dodano, w KSP działał specjalny sztab odpowiedzialny za koordynację ich działań.

19:42

Wrocławski magistrat rozwiązał w poniedziałek Marsz Polaków zorganizowany przez środowiska narodowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Według urzędników podczas marszu był wznoszone hasła antysemickie.

Zgromadzenie, którego jednym z organizatorów jest były ksiądz Jacek Międlar, w tym roku przebiega pod hasłem "Żeby Polska była Polską".

W marszu bierze udział kilka tysięcy osób. Wyruszyli oni z Wyspy Słodowej, a następnie ulicą Dubois przeszli do mostu Sikorskiego i na plac Jana Pawła II. Stamtąd zaś do Placu Solidarności.

Na ulicy Dubois marsz został rozwiązany. Według urzędników wznoszono hasła antysemickie i odpalono race. Maszerujący stoją na ulicy, otoczeni kordonem policji. Policja apeluje o rozejście się.

19:27
19:16

Ambasador Niemiec Rolf Nikel podziękował prezydentowi za zaproszenie na uroczystości z okazji odzyskania niepodległości. "Bez polskiej wolności nie byłoby wolnej Europy"

19:15

Z okazji 101. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczął się koncert pieśni religijnych i patriotycznych "Boże, coś Polskę". Uczestniczy w nim kardynał Kazimierz Nycz, przedstawicie władz państwowych i samorządowych. Publiczność usłyszy Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", który zaprezentuje repertuar przygotowany w ubiegłym roku z okazji 100-lecia Niepodległej i 70-lecia istnienia zespołu.

19:15
18:57
18:42
18:38
18:38
18:31
18:16

Marsz Antyfaszystowski, który po godz. 14 wyruszył z pl. Unii Lubelskiej dotarł do pl. Trzech Krzyży, gdzie ma się zakończyć. Zgromadzenie zostało zakończone. Na placu trwa jeszcze koncert.

18:10

Polacy w Moskwie modlili się w intencji niepodległej Polski. W katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny została odprawiona msza dziękczynna w 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

W trakcie mszy przypomniano fragment "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza. "I rzekła na koniec Polska: kto do mnie przyjdzie, będzie wolny i równy, gdyż ja jestem Wolność" - napisał w 1832 roku nasz wieszcz narodowy.

Nabożeństwa dziękczynne zostały odprawione w różnych zakątkach Rosji - wszędzie tam, gdzie działają wspólnoty polonijne. Polacy modlili się w Petersburgu, Irkucku, Smoleńsku, Wierszynie, Nowosybirsku i w innych miejscowościach Federacji Rosyjskiej.

18:04

Myślę, że cały czas odzyskujemy niepodległość - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL.

Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych 
Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych
17:54
17:51

- Wszystko, co jest okazją do tego, by świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest wartościowe, łączy nas, jednoczy nas, buduje w Polsce wspólnotę - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając koncert "Gramy dla Niepodległej".

Prezydent poinformował, że przed koncertem razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odbył spotkanie z korpusem dyplomatycznym.

- Ja powiedziałem: to jest jedno z takich świąt, które jest rzeczywiście świętem radosnym. Narzekają na nas, że my często się smucimy, że obchodzimy różne smutne rocznice, ale co jak co, ale ta z całą pewnością jest rocznicą radosną, jest rocznicą wesołą - podkreślił.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda dodała, że jest wdzięczna mieszkańców za wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości.

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że tak licznie postanowili państwo wspólnie świętować tę 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo za to dziękujemy, życzymy miłego wieczoru i miłego wspólnego świętowania - zwróciła się do mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu pierwsza dama.

17:43
17:39

Trwa koncert "Gramy dla Niepodległej", na którym można podziwiać występ Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic.

Na jednej scenie z zespołem wystąpią artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent.

Organizatorzy podkreślają, że jest to "pierwszy tego typu symfoniczno–etniczny projekt w Polsce". Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski.

17:33
17:30
17:28
17:16
17:16

Według naszych szacunków w Marszu Niepodległości wzięło udział ok. 150 tys. osób - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik prasowy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita. 

Wg rzecznika warszawskiego ratusza Kamila Dąbrowy w zgromadzeniu wzięło udział 47 tys. osób.

17:06

W Poznaniu obchody Święta Niepodległości wiążą się jedzeniem rogali świętomarcińskich i korowodem św. Marcina uznawanego za jednego z największych dobroczyńców w historii. 

O tradycyjnych przysmakach i atrakcjach, jakie czekają dziś na Poznaniaków, można było usłyszeć w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

17:01
17:00

 Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają trwać występy artystyczne. Wcześniej demonstranci przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i Wybrzeżem Szczecińskim.

Jak powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji, zgromadzenie przebiega w spokojny sposób, nie odnotowano do tej pory żadnych większych incydentów. 

16:56
16:53
16:42

Rodzice sierż. szt. Michaela Ollisa, który zginął w 2013 r. w Afganistanie ratując polskiego kolegę, Linda i Robert Ollisowie, wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Podkreślali pamięć o weteranach okazywaną przez Polaków nie tylko od święta.

Na rozmowę reportera Polskiego Radia Karola Darmorosa z rodzicami Michaela Ollisa zapraszamy o 21.35 do Polskiego Radia 24. 

16:38

Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, idzie mostem Poniatowskiego, a jego czoło jest już na Pradze. Wcześniej, na wysokości ulicy Smolnej, wzdłuż trasy marszu zgromadzili się kontrmanifestanci. W stronę maszerujących skandowali m.in. "Nie różaniec - konstytucja".

16:37

Marsz Antyfaszystowski, który po godz. 14 wyruszył z pl. Unii Lubelskiej zmierza z pl. Konstytucji w kierunku pl. Trzech Krzyży, gdzie ma się zakończyć. W tym roku antyfaszyści idą pod hasłem "Za wolność Waszą i naszą!". W marszu uczestniczą niektórzy politycy lewicy.

16:34

Akcja "Niepodległa do hymnu" odbyła się także poza granicami kraju.

 

16:21

Szczecin: kilka tysięcy osób przeszło ulicami miasta w IX Szczecińskim Marszu Niepodległości. Tegoroczny pochód odbywał się pod hasłem "Rodzina siłą narodu". - Chcemy wskazać, że poza tym, co widać na pierwszy rzut oka – odzyskanie niepodległości kojarzy się z marszałkiem Piłsudskim, z wojskiem, z walką – tak naprawdę, o niepodległość walczyły także rodziny we własnych domach, kultywując polskość – powiedział jeden z organizatorów marszu Marek Zakrzewski z Porozumienia Środowisk Patriotycznych.

Szczeciński Marsz Niepodległości - fot. PAP/Marcin Bielecki Szczeciński Marsz Niepodległości - fot. PAP/Marcin Bielecki

Wśród zaproszonych na wydarzenie byli kombatanci i osoby represjonowane w stanie wojennym. Powstaniec warszawski i żołnierz Szarych Szeregów mjr Zbigniew Piasecki, ps. Czekolada dziękował za obecność na marszu i przypomniał o wszystkich, którzy walczyli o wolność "przez ponad sto lat". - Dzięki nim jeszcze Polska nie zginęła – podkreślił.

16:10

Warszawa: o godz. 17 przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpią m.in. Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic.

00:31 gole uorkiestra na Festiwalu Niepoglegla.mp3 Łukasz Golec: najnowszy projekt Symphoethnic mocno nawiązuje do motywów karpackich (IAR)

Na scenie zespołowi będą towarzyszyli inni artyści, między innymi Piotr Cugowski, Andrzej Lampert i Wataha Drums.

15:51

Warszawa: policja usunęła Obywateli RP z trasy Marszu Niepodległości. Po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia przez uczestników kontrmanifestacji na rondzie De Gaulle'a, policja rozwiązała zgromadzenie - poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że kontrmanifestacja stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia osób.

15:39

Warszawa: o godz. 17 przed Pałacem Prezydenckim koncert w rocznicę 11.11. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Niepodległa.

 

15:36

Warszawa: w Marszu Niepodległości idą ludzie z całej Polski. Jak mówią Polskiemu Radiu jego uczestnicy, chodzi także o podtrzymanie tradycji świętowania rocznicy 11.11.

00:47 marsz rusza - spec karola surowski.mp3 Tysiące ludzi idzie w Marszu Niepodległości 2019 (IAR)

 

15:18

Poznań: setki mieszkańców Poznania i turystów uczestniczy w obchodach Święta Niepodległości oraz imieninach ul. Św. Marcin. Symbolem poznańskich obchodów dnia 11 listopada jest rogal świętomarciński, wypiekany według tradycyjnej receptury. Jej tradycja sięga XIX wieku. W trakcie obchodów imienin głównej ulicy miasta, odbywają się m.in. koncerty i tradycyjny korowód, w którym w tym roku wzięło udział ok. 300 osób.

15:11

Białystok: główne podlaskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W wystąpieniach podkreślano, że w sprawach niepodległości państwa nie powinno być podziałów czy sporów, a symbolika narodowa oznacza też szacunek dla innych.

Uroczystości poprzedziły nabożeństwa w intencji ojczyzny katolików i prawosławnych, którym przewodniczyli odpowiednio: metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda i ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

15:03

Olsztyn: msza św. w intencji ojczyzny, apel pamięci oraz pokazy sprzętu wojskowego złożyły się na wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Olsztynie. Mieszkańcy licznie uczestniczyli w uroczystościach na Placu Solidarności.

14:57

Szef MON Mariusz Błaszczak zareagował na incydent na placu Piłsudskiego w Warszawie, kiedy podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza za maszerującymi żołnierzami, pojawił się przebrany za czołgistę mężczyzna. Poruszał się na pojeździe, na którym umieszczono kartonowy model czołgu. Lufa modelu została skierowana w stronę maszerujących żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

14:53

 

 

14:40

Wznowiono ruch komunikacji zbiorowej na trasie Biegu Niepodległości.

14:38

Historycy o 11.11 w Polskim Radiu 24:

14:32

Katowice: śląscy ułani na koniach, różne formacje wojskowe i policyjne, a także uroczysta defilada - tak świętowano 11 listopada. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zorganizowano okolicznościowy apel i złożono kwiaty.

- Na co dzień niezbyt często myślimy o tym, że mieszkamy w wolnym kraju. Naszym obowiązkiem jest przypominać o tym zwłaszcza młodemu pokoleniu - mówił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

14:26

Wielkopolskie: w Pile kilkaset osób odśpiewało wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego" włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu.

14:22

Ukraina: polscy dyplomaci i żyjący na Ukrainie Polacy oddali hołd rodakom pochowanym na cmentarzach w Kijowie. Wieńce złożono na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni oraz w kwaterze Wojska Polskiego na cmentarzu Bajkowa.

W uroczystościach uczestniczył ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, członkowie korpusu dyplomatycznego, duchowieństwo i przedstawiciele polskich organizacji w tym kraju.

14:18

Warszawa: na Krakowskim Przedmieściu trwa Festiwal Niepodległa. To oferta kulturalna skierowana do tych, którzy chcą wspólnie i rodzinnie, świętować dzień odzyskania niepodległości. Będą m.in. warsztaty dla dzieci – m.in. tańca, występy orkiestr, przejazdy zabytkowych pojazdów. O godzinie 17 odbędzie się koncert przed Pałacem Prezydenckim. To tylko niektóre atrakcje.

14:15

Na miejscu startu Marszu Niepodległości jest reporter portalu PolskieRadio24.pl.

Jego relacje tylko na PolskieRadio24.pl

14:08

Na rondzie Dmowskiego zgromadziły się tysiące osób, które po godz. 15 wyruszą Marszu Niepodległości. Przejdą oni Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym.

13:56

Wrocław: mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska świętowali 11 listopada radosną uroczystym apelem na placu Wolności. Wcześniej odbyła się Parada Niepodległości. Pochód, w którym wzięło udział kilka tysięcy dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli, wyruszył z Centrum Historii Zajezdnia i przeszedł do placu Wolności.

13:44

Śląskie: pikniki wojskowe odbywają się w całej Polsce. W Chorzowie zobaczyć można czołgi, pojazdy gąsienicowe, armaty dywizyjne i wyrzutnię rakiet.

00:40 slaskie - chorzow - piknik - kolor IAR.mp3 Chorzów: piknik wojskowy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (IAR)

Impreza odbywa się na Stadionie Śląskim.

13:40

Bydgoszcz: w Święto Niepodległości w Muzeum Wojsk Lądowych odbywa się piknik wojskowy.

01:03 Bydgoszcz - piknik wojwskowy.mp3 Piknik wojskowy z okazji Święta Niepodległości w Bydgoszczy (IAR)

Piknik potrwa do godz. 16. W jego trakcie można też wziąć udział w konkursie polegającym na odnalezieniu wyznaczonych eksponatów w muzeum.

13:37

Warszawa: prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczyna się piknik wojskowy.

13:25

W Warszawie odbył się Bieg Niepodległości. Jego zwycięzcą został żołnierz Wojska Polskiego Arkadiusz Gardzielewski z czasem 29 minut i 29 sekund.

00:21 bieg niepodleglosci - zwyciezca.mp3 Arkadiusz Gardzielewski, zwycięzca Biegu Niepodległości 2019 z czasem 29'29": to szczególne wydarzenie (IAR)

 

13:14

11 listopada w Krakowie:

00:33 Krakow-11listopada - Zygmunt.mp3 Kraków: dzwon Zygmunt zabrzmiał w rocznicę odzyskania niepodległości (IAR)

 

13:09

Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa" w radiowej Dwójce: chcemy, by Święto Niepodległości było radosne

13:06

Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli prezydent Andrzej Duda, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, premier Mateusz Morawiecki, oraz minister obrony narodowej.

12:56

Prezydent Andrzej Duda: jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie - od prawa do lewa.

12:53

12:41

Prezydent Andrzej Duda: Kiedy 11 listopada stoimy na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, kiedy patrzymy na stojących tutaj polskich żołnierzy, na to, jak lśni polska broń, kiedy patrzymy na łopoczące biało-czerwone sztandary, (...) kiedy patrzymy na 101 lat od odzyskania niepodległości (...), to chce się powiedzieć, że "ja to mam szczęście, że żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą".

12:35

W trakcie uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego odczytano Apel Pamięci, oddano też 21 salw armatnich. Harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości.

12:27
12:25
12:07

Na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie wybrzmiewa hymn Polski.

"Mazurek Dąbrowskiego" stał się hymnem w 1927 roku. Rok wcześniej został wprowadzany do szkół, a Polskie Radio zaczęło go grać jako sygnał dla swoich audycji.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] o polskim hymnie w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl

12:02

Prezydent Andrzej Duda wraz z Szefem Sztabu Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem dokonał przeglądu oddziałów wojsk.

11:52

O godzinie 12 para prezydencka weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Spodziewane jest przemówienie prezydenta. Po ceremonii Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Transmisja na PolskieRadio.pl

Wczoraj, w całej Polsce, z okazji Święta Niepodległości, odbyły się Pikniki "Służymy Niepodległej".

11:42

W rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] o odznaczonych państwowymi orderami

11:39

Odznaczony Orderem Orła Białego profesor Andrzej Nowak powiedział, że celem i sensem wysiłków osób, wyróżnionych dziś odznaczeniami państwowymi jest praca na rzecz budowania wspólnego gniazda - Polski. Przywołał troje wybitnych Polaków odznaczonych najwyższymi odznaczeniami państwowymi - Tadeusza Kościuszkę - pierwszego kawalera Orderu Virtuti Militari, Józefa Piłsudskiego - pierwszego kawalera Orderu Orła Białego w odrodzonej Rzeczpospolitej i Jana Pawła II - pierwszego kawalera Orderu Orła Białego w III Rzeczpospolitej. Przypomniał, że pierwszym dwóm wzniesiono kopce jako wyraz wdzięczności za ich ofiarną służbę dla Rzeczpospolitej.


00:31 andrzej nowa - warto upamietnic najwiekszego z Polakow.mp3 Prof. Andrzej Nowak: warto upamiętnić największego z Polaków (IAR)

 

11:17

Prezydent Andrzej Duda: to wielki zaszczyt dla głowy państwa, że osobom wybitnym, które przyczyniają się całym życiem do budowania i umacniania Rzeczypospolitej, może wręczyć symboliczne podziękowania od Rzeczypospolitej za to wielkie dzieło realizowane przez Państwa.

11:08

Profesor Grażyna Świątecka jest lekarzem, kardiologiem, twórczynią Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel", prezesem Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej. Uhonorowano ją "w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu".

11:08

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem, publicystą, profesorem UJ oraz PAN, autorem m.in. monumentalnych "Dziejów Polski". Uhonorowano go "w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie".

11:07

Orderem Orła Białego odznaczeni zostali prof. Andrzej Nowak oraz prof. Grażyna Świątecka.

11:02
11:02

Wśród odznaczonych są Powstańcy Warszawscy, kombatanci, działacze opozycyjni z czasów PRL, sportowcy, naukowcy i historycy.

10:52

W Pałacu Prezydenckim rozpoczyna się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego.

10:49

W dniu 11 listopada otwarte dla zwiedzających są budynki Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta. W Senacie zobaczyć można salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale obrad komisji senackich. W Kancelarii Prezydenta - Salę Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim i Belweder, w Sejmie - m.in. salę plenarną.

10:45

Lublin: odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym, tradycyjna część lubelskich obchodów Święta Niepodległości. Okolicznościowy wykład przygotował doktor Marcin Gapski - historyk z Muzeum Lubelskiego, pracownik KUL.

00:27 lublin - wyklad - prof..mp3 Dr Marcin Gapski: chciałem żebyśmy zdali sobie sprawę jaki innym miastem był Lublin, kiedy rozgrywały się wydarzenia związane z odzyskiwaniem Niepodległości (IAR)

 

10:38

Święto Niepodległości w Krakowie. Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Trwa msza św. za ojczyznę, odprawiana w Katedrze Wawelskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego. Tuż po południu rozpocznie się uroczysty pochód z Wawelu na Plac Matejki. Tam - uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

10:33

Obchody Święta Niepodległości także na Podlasiu. W programie m.in. ekumeniczne - katolickie, prawosławne, ewangelicko-augsburskie i muzułmańskie - modlitwy w intencji ojczyzny. To wieloletnia tradycja podkreślająca zróżnicowanie narodowościowe i religijne regionu.

10:27

Życzenia z okazji Święta Niepodległości złożyła Polakom ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

10:17

O godz. w Warszawie 11.11 rozpocznie się Bieg Niepodległości. Trasa przebiegnie aleją Jana Pawła II od skrzyżowania z ulicą Stawki, do ulicy Chałubińskiego, dalej aleją Niepodległości do skrzyżowania z Rakowiecką i z powrotem. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu.

10:13

Zakończyła się msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej. Odśpiewano hymn "Boże, coś Polskę".

09:56

00:21 kard. naycz - zawierzamy panu Bogu nasza ojczyzne.mp3 Kard. Kazimierz Nycz: niepodległość jest nam zadana. Naszemu pokoleniu też (IAR)

 

09:49
09:41

W Świątyni Opatrzności Bożej został odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Zapłonęła również Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Zapalił ją dziś prezydent Andrzej Duda.

09:29

 

Prezydent Andrzej Duda w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki: w 101. rocznicę odzyskania niepodległości trzeba przypominać, że kiedy nie było jedności Polska była osłabiana. Jej siła polegała na tym, że politycy stawali razem ponad podziałami w ważnych dla nas sprawach. Dziś powinna być jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami. Apeluję do wszystkich polityków, żeby o tym pamiętali

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: zależy mi na tym, aby 11 listopada był świętem polskiej jedności

09:23

 

Rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz

09:22

 

Prezydent złożył wieniec na grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.

09:22

 

Prezydent złożył wieńce przed warszawskimi pomnikami Ojców Niepodległości. Andrzej Duda był przy pomnikach upamiętniających Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz Józefa Piłsudskiego.

mbl, msze, IAR, PAP, Twitter

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: kontynuujmy dzieło ojców niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:23
- Kontynuujmy dzieło ojców niepodległości, oparte na naszej tradycji, wierze i na naszych korzeniach - powiedział w "Sygnałach dnia" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: historycy mówią, że dzisiejsza Polska jest najbardziej wolna od XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:00
W przemówieniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda przypomniał trudną drogę do odzyskania przez Polskę suwerenności. Wspominał też żołnierzy, którzy oddali życie za wolny kraj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Gajewski: pluralizm pamięci jest dobry. Każdy ma swoje poglądy, a świętujemy razem

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 14:17
 - Ten pluralizm pamięci jest w porządku. Jesteśmy razem, bo razem obchodzimy święto, ale każdy ma swoje poglądy, swoich bohaterów - mówił Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego odwołując się do uroczystości Święta Niepodległości. Gościem Polskiego Radia 24 był również publicysta "GPC" Krzysztof Wołodźko.
rozwiń zwiń