X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Raytheon dostawcą nowego radaru dla systemu Patriot. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 16:40
Dostawcą nowego, dookólnego radaru dla zestawów obrony powietrznej Patriot będzie Raytheon. Polski program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, zakłada, że w drugiej fazie zestawy dostarczane Polsce będą wyposażone w ten sam radar o polu obserwacji 360 stopni, co baterie Patriot dla USA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andy Gin

Korporacja, która jest także dostawcą systemu Patriot, została wybrana w programie nowego radaru dla systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej amerykańskich wojsk lądowych, w którym uczestniczyło trzech producentów.

1200_przysięga_żołnierze_TT.jpg
Mariusz Błaszczak: moim zadaniem jest zwiększenie liczby żołnierzy

Wartość przyznanego firmie Raytheon kontraktu w wynosi 384 mln dolarów. Radar ma zastąpić obecne będące na wyposażeniu US Army i umożliwiające obserwację pod kątem maksymalnie 120 stopni. Nowy radar stanie się częścią zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej armii USA.

Metoda opracowana od podstaw

- Zastosowana przez nas metoda opracowania radaru LTAMDS od postaw umacnia naszą czołową pozycję wśród dostawców systemów radarowych dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - powiedział cytowany w komunikacie prezes Raytheon Integrated Defense Systems Ralph Acaba.

Podkreślił, że 17 państw, które wybrały system Patriot kupiło dotychczas od Raytheona 240 radarów. - Za zgodą US Army państwa partnerskie programu Patriot będą miały możliwość dodania radaru AESA - z aktywnym skanowaniem elektronicznym - o polu widzenia 360 stopni do swojego arsenału, dzięki czemu przedłużą eksploatację swoich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o wiele lat - dodał Acaba.

Substancja, która wzmacnia sygnał radaru

Wybrane w programie LTAMDS rozwiązanie to radar dookólny typu AESA - z anteną z aktywnym elektronicznym skanowaniem, opartą na azotku galu (GaN) - substancji, która wzmacnia sygnał radaru oraz zwiększa jego zdolność śledzenia obiektów.

wojsko_polskie1200.jpg
Polska armia rośnie w siłę. Aż 524 mld na modernizację wojska

- Przez wiele lat inwestowaliśmy w technologie radarowe, by spełnić pilne potrzeby naszych klientów. W rezultacie mieliśmy odpowiednie zasoby i możliwości, by w krótkim czasie dostarczyć Armii USA zaawansowane rozwiązanie - powiedział wiceprezes zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS Tom Laliberty.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szef MON: zrobiliśmy bardzo dużo ws. modernizacji wojska

Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła został podzielony na dwie fazy. W pierwszym etapie w marcu ub.r. Polska i USA zawarły umowę wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł) na dwie baterie Patriot. Złożą się m.in. po cztery radary i stanowiska kierowania ogniem, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 16 wyrzutni, 208 pocisków PAC-3 MSE produkcji koncernu Lockheed Martin, wyposażenie techniczne, pakiet logistyczny i szkolenia. Zestawy maja być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, opracowywanym przez korporację Northrop Grumman dla amerykańskich sił lądowych.

Powiązanie z amerykańskimi radarami

W ramach drugiej zapowiedzianej fazy MON zamierza kupić baterie z radarami dookólnymi i kolejne pociski. Pod koniec sierpnia szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że decyzje dotyczące tego etapu zależą od tego, jaki nowy radar wybiorą dla swoich wojsk Amerykanie, ponieważ taki sam typ ma wejść w skład polskich zestawów Patriot w przyszłości.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o samolotach F-35: to najnowocześniejsze środki bojowe w arsenale lotniczym

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 19:45
Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych, nowoczesnych samolotów bojowych F-35. Według szefa MON Mariusza Błaszczaka nie ma już wątpliwości, że Polska kupi te maszyny piątej generacji, zadaniem dla negocjatorów jest uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: zwiększenie obecności sił USA w Polsce jednym z moich priorytetów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:22
Podczas inauguracji wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji w Poznaniu minister obrony Mariusz Błaszczak mówił, że "zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej to jeden z jego priorytetów". Biorąca udział w uroczystościach ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że: "Amerykańscy i polscy żołnierze stoją każdego dnia ramię w ramię gotowi, żeby oddać życie w obronie wolności i pokoju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 15:00
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreśla, że jego priorytety to modernizacja wojska i zwiększenie liczebności. Przypominamy, co zmieniło się w polskiej armii przez ostatnie 4 lata sprawowania władzy przez PiS, a także jakie plany dot. zwiększenia militarnego potencjału naszego kraju ma rządząca partia.
rozwiń zwiń