X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska armia rośnie w siłę. Aż 524 mld na modernizację wojska

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 15:40
Resort obrony wyda w ciągu 15 lat ponad 500 miliardów złotych na modernizację armii. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w południe nowy, piętnastoletni Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. - To pozwoli wprowadzić naszą armię w XXI wiek - powiedział.
Audio
  • Szef MON: ponad 500 mld złotych na modernizację wojska (IAR)
  • Szef MON: ponad 500 mld złotych na modernizację wojska (IAR)
Wojsko Polskie podczas ćwiczeń
Wojsko Polskie podczas ćwiczeńFoto: zoom.mon.gov.pl / st. chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.

mon 1200.jpg
Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

Minister Mariusz Błaszczak do najważniejszych programów, które - jak ocenił zmienią polskie wojsko - zaliczył program "Harpia". Przewiduje on zakup myśliwców piątej generacji, czyli samolotów F-35. Chcemy kupić 32 takie maszyny. To samoloty praktycznie niewykrywalne dla radarów przeciwnika. W armii USA są wykorzystywane głównie do rozpoznania wrogiego terytorium. Kongres USA wyraził zgodę na sprzedać Polsce F-35.

Minister obrony dodał, że do zwiększenia zdolności uderzeniowych nowych myśliwców, będą potrzebne dalsze inwestycje i zakupy kolejnego uzbrojenia. Dlatego w nowym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się program określany jako "Harpii Szpon". Minister Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że chodzi o inwestycje między innymi w budowę samolotu bezzałogowego, który jest wsparciem dla pilotów maszyn konwencjonalnych. Taki dron uczestniczy w szkoleniach, a jeśli zajdzie potrzeba jest wysyłany do penetracji wrogiego terenu bez narażania życia pilotów. Nad takim programem (Dron Loyal Wingman) pracuje obecnie koncern Boeing.

błaszczak 1200 pap.jpg
Mariusz Błaszczak: zrobiliśmy bardzo dużo ws. modernizacji wojska

Myśliwce F-16 i kontynuacja programu "Wisła"

Szef MON zapowiedział również dokupienie myśliwców F-16 oraz kontynuację programu "Wisła", czyli obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej. Elementem tego systemu będzie także pozyskanie kilkunastu wyrzutni małego zasięgu w ramach pokrewnego do "Wisły" programu, czyli programu "Narew".

Nowoczesne wyposażenie dostanie także marynarka wojenna. Nowy plan modernizacji przewiduje kupno okrętów obrony wybrzeża, jednostek podwodnych oraz sześciu lekkich okrętów rakietowych. Resort obrony zamierza również zamówić w polskim przemyśle kolejne transportery Rosomak i będące już na wyposażeniu wojska armatohaubice Krab i Rak.

- To tylko niektóre spośród ponad 2 tysięcy pozycji w nowym planie modernizacji - podkreślił szef MON. Dodał, że w jego ocenie to dobry plan z budżetem 524 miliardów złotych. Plan ten, jak powiedział minister Mariusz Błaszczak, pozwoli wprowadzić naszą armię w XXI wiek.

NATO military soldier army usa UA.jpg
Polska w szpicy NATO. Pierwszy dyżur bojowy polskiej armii w Sojuszu

2,5 proc. PKB na obronność już 2024 roku

Według zapewnień kierownictwa MON środki na zakup nowoczesnego uzbrojenia będą możliwe między innymi dzięki podpisanej jesienią 2017 roku ustawie, która zakłada zwiększanie nakładów na obronność. Obecny wskaźnik 2 procent PKB ma rosnąć w kolejnych latach, żeby w roku 2030 osiągnąć poziom 2,5 procent PKB.

Zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda wielokrotnie sugerował, że jeśli kraj będzie w dobrej kondycji finansowej, to zwiększanie nakładów na obronność i osiągnięcie 2,5 procent powinno nastąpić dużo wcześniej, nawet w 2024 roku.

W obecnym roku budżetowym nakłady na obronność przewidziano na poziomie ponad 40 miliardów złotych.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść dla społeczności lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 19:00
- Obecność wojska to impuls dla rozwoju gospodarczego i korzyść dla lokalnej społeczności - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, ogłaszając w Serocku decyzję o przeniesieniu Dowództwa WOT do pobliskiego Zegrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON podpisał umowę na kolejne dostawy broni. "Polska musi być bezpieczna"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:24
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w fabryce broni "Łucznik" w Radomiu dokumenty dotyczące kolejnych dostaw broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. - Żeby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być liczniejsze. Ta broń trafi w głównej mierze do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nie tylko - podkreślił szef MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: moim zadaniem jest zwiększenie liczby żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 10:35
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że jego zadaniem jako ministra jest między innymi zwiększenie liczby żołnierzy. Dziś na placu Piłsudskiego w Warszawie blisko 1800 żołnierzy, którzy odbyli służbę przygotowawczą, złożyło przysięgę wojskową.
rozwiń zwiń