X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Komisja ochrony Bałtyku wzywa Polskę do raportu. "Za wcześnie, by mówić o karach"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:08
Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) wezwała w trybie pilnym Polskę do przedstawienia informacji w związku ze zrzutem ścieków do Wisły. Jak zaznaczył rzecznik Wód Polskich, Sergiusz Kieruzel, jest za wcześnie, aby mówić o ewentualnych karach.
Zbiornik gromadzący nieczystości w pobliżu mostu przez Wisłę
Zbiornik gromadzący nieczystości w pobliżu mostu przez WisłęFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Komisja Ochrony Bałtyku wzywa Polskę do wyjaśnień w sprawie zrzutu ścieków do Wisły
  • HELCOM martwi się w szczególności o biogeny, które znalazły się rzece
  • Posiedzenie HELCOM odbędzie się w Helsinkach w czwartek
  • Rzecznik prasowy Wód Polskich uspokaja, że "jest za wcześnie by mówić o ewentualnych karach"
czajka 1200.jpg
Ścieki zanieczyszczają Bałtyk. Szwecja poważnie zaniepokojona

Według rzecznika, posiedzenie HELCOM w Tallinie było planowane wcześniej, jednak w ostatniej chwili została poszerzona o punkt dotyczący awarii kolektorów w Warszawie i zrzucie części ścieków do Wisły.

Wezwanie Polski przez Komisję Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku do przedstawienia informacji na temat zrzutu ścieków skomentował także szef KPRM, Michał Dworczyk. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Alternatywny rurociąg na Wiśle. "Wydajność instalacji rośnie"

- Wszystkie kraje, leżące nad Bałtykiem, są zainteresowane stanem morza, w związku z tym każda awaria - zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z tak dużym zanieczyszczeniem największej polskiej rzeki wpadającej do Bałtyku - wywołuje niepokój u naszych zagranicznych partnerów - podkreślił Dworczyk.

HELCOM zainteresowany biogenami

Według rzecznika HELCOM interesują przede wszystkim wyniki inspekcji ochrony środowiska, które biorą pod uwagę biogeny. Kieruzel wskazał, że Polska jest zobowiązana, aby nie dostarczać do Bałtyku zanieczyszczeń tego typu, do czego może się jednak przyczynić awaria w Warszawie.

Stolica - zwrócił uwagę Sergiusz Kieruzel - przed 2012 rokiem była jednym z miejsc, które najbardziej zanieczyszczały Bałtyk biogenami, a zaprzestanie funkcjonowania kolektorów i zrzut ścieków może być powrotem do tego stanu. Jak zaznaczył Sergiusz Kieruzel, to zaniepokoiło państwa zrzeszone w HELCOM.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Awaryjny system przesyłania nieczystości. Ścieki płyną do Czajki bez przerwy

Na razie dostępne są jednak jedynie wstępne wyniki w tym zakresie, a na ostateczne należy zaczekać. Po potwierdzeniu badań i przedstawieniu ich członkom HELCOM Polska może zostać wezwana do podjęcia konkretnych działań. Jak zaznaczył Sergiusz Kieruzel, jest za wcześnie, aby mówić o ewentualnych karach.

Polska wyjaśni swoje działania

Stanowisko Polski w sprawie ścieków w Wiśle przedstawi specjalista z Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wód Polskich Jan Pryzowicz.

Na czwartkowym posiedzeniu ma m.in. potwierdzić, że doszło do awarii i zrelacjonować działania, jakie organy państwa podejmują w tej sprawie. Przedstawiciel Wód Polskich opowie m.in. o budowie alternatywnego bypassa ściekowego na moście pontonowym na Wiśle. Budowę zlecił premier Mateusz Morawiecki, a odpowiadały za to m.in. Wody Polskie. - Akurat na ten temat możemy najwięcej powiedzieć, bo się tym zajmujemy - wskazał Kieruzel.

Czajka 1200.jpg
Ścieki popłynęły awaryjnym rurociągiem. Rzecznik rządu: pokazaliśmy skuteczność państwa

Awaria kolektora przesyłowego

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie warszawskie MPWiK zdecydowało o zrzucie nieczystości do Wisły. Od poniedziałku ścieki częściowo odprowadzane są ulokowanym na moście pontonowym zastępczym rurociągiem. W tym tygodniu instalacja ma osiągnąć 100-procentową sprawność.

W niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że cały czas trwają prace nad przygotowaniem się do tego, żeby naprawić kolektor i rurociąg w oczyszczalni ścieków i ustalić przyczynę awarii.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alternatywny rurociąg na Wiśle. "Wydajność instalacji rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:08
– Wydajność alternatywnego rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" stopniowo rośnie. Obecnie jest osiągnięty poziom 60 proc. – przekazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. – Wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnego wstrzymania pompowania ścieków – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaryjny system przesyłania nieczystości. Ścieki płyną do Czajki bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 16:46
- Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni bez przerwy - poinformował rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel. - System jest w fazie testów. Wydajność rurociągów awaryjnych przesyłających ścieki do oczyszczalni Czajka sięga od 40 do 100 procent - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorski WIS: normy bakterii w wodzie przekroczone. Winna "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 23:35
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od Stogów do Mikoszewa. Wykryto bowiem przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku - poinformowała zastępca PPWIS Anna Obuchowska.
rozwiń zwiń