X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Awaryjny system przesyłania nieczystości. Ścieki płyną do Czajki bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 16:46
- Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni bez przerwy - poinformował rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel. - System jest w fazie testów. Wydajność rurociągów awaryjnych przesyłających ścieki do oczyszczalni Czajka sięga od 40 do 100 procent - dodał. 
Awaryjny rurociąg w poprzek Wisły
Awaryjny rurociąg w poprzek WisłyFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Zapasowy rurociąg dostarcza ścieki do oczyszczalni Czajka bez przerwy - poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel
  • Wydajność systemu waha się od 40 do 100 procent
  • Instalacja jest cały czas testowana
  • W rurociągu montowane są czujniki, które będą kontrolować jego działanie
1200_Czajka_wodociąg_PAP.jpg
Michał Dworczyk: alternatywny rurociąg może funkcjonować nawet dwa miesiące

- Nie ma godziny, aby do oczyszczalni Czajka nie były dostarczane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy – zapewnił Sergiusz Kieruzel. Poinformował, że do tej pory awaryjny system przesyłania nieczystości nie osiągnął ciągłej 100-procentowej sprawności. Wyjaśnił, że są okresy, kiedy przesyłanych jest 100 proc. ścieków, ale są również i takie, kiedy przepompowywanych jest jedynie 40 proc. nieczystości. W przypadku, kiedy do rurociągu nie trafiają wszystkie ścieki wypływające z kolektora, reszta wpływa do Wisły.

System w fazie testów

Rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej przekazał, że system awaryjny cały czas jest testowany. Sprawdzane jest jego funkcjonowanie przy 100-procentowym obciążeniu. - Czekamy na opady deszczu. Chcemy sprawdzić, jak się będzie wówczas zachowywał - powiedział.

Sergiusz Kieruzel poinformował, że obecnie montowane są specjalne czujniki, które pozwolą na kontrolowanie działania systemu awaryjnego. - Ma on pracować bez przerwy przez 24 godziny w ciągu 2–3 miesięcy - podkreślił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ścieki popłynęły awaryjnym rurociągiem. Rzecznik rządu: pokazaliśmy skuteczność państwa

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka, doszło we wtorek 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii, zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Pełna wydajność jeszcze w tym tygodniu

W sytuacji zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie rurociągu. Tymczasowa instalacja dzięki, której ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni Czajka została uruchomiona w poniedziałek. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w tym tygodniu instalacja ma osiągnąć 100-procentową sprawność.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Pinkas, GIS: ozonowanie da realną szansę na poprawę sytuacji w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 11:19
- Jest realna szansa na to, że ta sytuacja na Wiśle poprawi się w ciągu kilku dni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. - Wygląda na to, że bardzo szybko zostanie zastosowana technologia ozonowania wody, jest realna szansa, że istotnie zmniejszymy w ten sposób zagrożenie epidemiologiczne - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIOŚ ostrzega przed skażeniem Wisły: do rzeki wpadają ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 14:00
"W ściekach, które zrzucane są do Wisły są też ścieki przemysłowe z ponad 100 zakładów, a więc jest zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodała, że trwa analiza pozwoleń wodnoprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alternatywny rurociąg na Wiśle. "Wydajność instalacji rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:08
– Wydajność alternatywnego rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" stopniowo rośnie. Obecnie jest osiągnięty poziom 60 proc. – przekazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. – Wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnego wstrzymania pompowania ścieków – dodał.
rozwiń zwiń