Ścieki zanieczyszczają Bałtyk. Szwecja poważnie zaniepokojona, proponuje pomoc

2019-09-11, 15:43

Ścieki zanieczyszczają Bałtyk. Szwecja poważnie zaniepokojona, proponuje pomoc
Wskutek awarii dwóch kolektorów doprowadzających nieczystości do oczyszczalni "Czajka", trafiały one bezpośrednio do Wisły. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk spotkał się z ambasadorem Szwecji w Polsce Stefanem Gullgrenem ws. sytuacji na Bałtyku po awarii systemu odprowadzającego ścieki w Warszawie. - Szwedzi zaproponowali pomoc. To ładny gest - mówił Michał Dworczyk.

Posłuchaj

Michał Dworczyk: Szwecja zaproponowała pomoc, to ładny gest (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zrzut ścieków do Wisły w Warszawie rozpoczął się prawie dwa tygodnie temu, po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem Wisły. Dotychczas zrzucono ponad 2,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi. Nieczystości Wisłą dotarły do Bałtyku. Według Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku wykryto przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli.


Powiązany Artykuł

1200_ścieki_PAP.jpg
Premier o wycieku ścieków: władze stolicy chowają głowę w piasek

Spotkanie na wniosek Szwedów

Jak powiedział Michał Dworczyk, do jego spotkania z Gullgrenem doszło w poniedziałek na prośbę strony szwedzkiej. - Głównym tematem rozmowy była sytuacja związana ze zrzutem nieczystości do Wisły i zagrożeniem ekologicznym, które niesie ta awaria - wyjaśnił.

- Ambasador Gullgren zadeklarował w imieniu szwedzkiego rządu pomoc, za którą podziękowałem, ponieważ był to akurat dzień uruchomienia, zbudowanego przez rząd, alternatywnego rurociągu - wskazał minister. W rozmowie z dyplomatą podkreślił także, że rząd PiS "przykłada dużą wagę do ochrony środowiska i ekologii".

Pytania Komisji

Także Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) wezwała Polskę w trybie pilnym do przygotowania informacji w sprawie zrzutu scieków do Wisły w związku z awarią systemu przesyłowego nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Sprawa awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły ma być omawiana przez komisję na posiedzeniu w Tallinie. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Komisja ochrony Bałtyku wzywa Polskę do raportu. "Za wcześnie, by mówić o karach"

HELCOM pyta Polskę o ilość zrzuconych ścieków, jakość wody w Wiśle i szacowane straty w środowisku. Komisja pyta także, jakie zostały podjęte działania zaradcze, by zminimalizować szkody środowiskowe.

Powiązany Artykuł

Czajka 1200.jpg
Ścieki popłynęły awaryjnym rurociągiem. Rzecznik rządu: pokazaliśmy skuteczność państwa

HELCOM powstał w latach 70. ubiegłego wieku w celu ochrony środowiska Morza Bałtyckiego przed wszystkimi źródłami zanieczyszczeń poprzez współpracę między Danią, Estonią, Finlandią, Niemcami, Łotwą, Litwą, Polską, Rosją, Szwecją i Unią Europejską. Instytucja prowadzi stały monitoring stanu wód Bałtyku. Przygotowuje też zalecenia dla państw członkowskich do podjęcia konkretnych działań.

Zastępczy rurociąg

W związku z awarią zbudowano most pontonowy, którym poprowadzono zastępcze kolektory. Decyzję podjął rząd. Zastępczy rurociąg ma działać do czasu naprawy właściwego bądź znalezienia innego rozwiązania problemu przez władze stolicy.

Przyczyną awarii kolektora biegnącego pod dnem Wisły były prawdopodobnie - jak informował stołeczny Ratusz - błędy przy montażu.

wPolityce, PAP, IAR/fc, mbl

Polecane

Wróć do strony głównej