X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Magdalena Gawin: Austria jest poza wszelkimi standardami europejskimi ws. obozów koncentracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:20
- W Austrii brakuje głębokiej, mentalnej denazyfikacji i powiedzenia, że nazizm był zbrodniczą ideologią. Działa mechanizm wyparcia. Nigdzie poza Polską nie ma obozu koncentracyjnego, który jest zachowany jako integralny zabytek - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury.
Audio
  • 12.02.19 Prof. Magdalena Gawin o obozie Mauthausen-Gusen

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przebywa z wizytą w Austrii, gdzie dziś odwiedzi miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Polska delegacja, w skład której wchodzi również wiceminister spraw zagranicznych spotka się z przedstawicielami lokalnych władz, austriackiej Polonii oraz złoży kwiaty przy pomnikach i tablicach polskich ofiar. Rozmowy ze stroną austriacką będą dotyczyły omówienia planów upamiętnienia tego miejsca zagłady w ramach wieloletniej koncepcji zagospodarowania Mauthausen.

Czytaj więcej
Mauthausen Gusen FREE 1200_660.jpg
By drugi Katyń nie popadł w zapomnienie - spór o KL Gusen

- Są ogromne problemy z Austrią w sprawie zabezpieczenia miejsc byłych obozów koncentracyjnych. Jest to poza wszelkimi standardami europejskimi - zaznaczyła prof. Magdalena Gawin. Wiceminister kultury przypomniała, że po drugiej wojnie światowej nie można było podnosić tematu eksterminacji polskiej inteligencji, ponieważ każda tego typu sprawa łączyłam się z niewygodną kwestią Katynia. - Problem został u nas w kraju wyciszony, a zagranicą pamięć o pomordowanych Polakach została zniszczona - dodała.

Gość programu zauważyła również, że "Gusen to chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie byli więźniowie zebrali pieniądze na wykupienie skrawka ziemi wokół krematorium, aby austriackie władze nie zabudowały tego miejsca". - Burmistrz miasta i społeczność lokalna chcą upamiętnienia ofiar. Problemy są jednak na poziomie ministerstwa spraw wewnętrznych w Wiedniu. Argumenty są pokrętne, np. że było za dużo ofiar różnych narodowości i nie można upamiętniać Polaków. Mówią też, że zachowanie obozu, w którym mordowano polską inteligencje byłoby pożywką dla naszego nacjonalizmu - informowała prof. Magdalena Gawin.

Wiceminister kultury stwierdziła, że za słabo walczyliśmy o Guzen, ponieważ w bramie obozu jest willa mieszkalna. - Polakom brakuje wytrwałości w takich sprawach. To nie jest tak, że prawda automatycznie zwycięża. Musieliśmy zrozumieć, że o pewne rzeczy trzeba na Zachodzie aktywnie występować - komentowała ekspertka. Dodała, że "nie mamy żadnego powodu do odczuwania wstydu". - Jaką Europę zostawimy naszym dzieciom i wnukom, jeśli nie będziemy ich mogli uczyć prawdy? W Gusen zginęło najwięcej polskiej inteligencji, nie chińskiej, włoskiej, czy hiszpańskiej - podkreśliła gość programu.     

Więźniowie Mauthausen-Gusen wykonywali ciężkie prace w kamieniołomie oraz fabrykach, głównie zakładach zbrojeniowych. Umierali z powodu złych warunków bytowych, chorób i epidemii. Byli też ofiarami masowych egzekucji oraz eksperymentów pseudomedycznych. W Mauthausen-Gusen i podobozach zmarło przynajmniej 90 000 więźniów. Polacy byli najliczniejszą grupą narodowościową. Jest to znaczące miejsce eksterminacji polskiej inteligencji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Ryszard Gromadzki. 

Polskie Radio 24/IAR/jp

--------------------------------

Data emisji: 12.02.19

Godzina emisji: 11.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Gawin: czas nadrobić masywną digitalizację archiwów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 09:00
- Chciałabym, żeby czytelnia Instytutu Pileckiego była miejscem, gdzie możemy się zaznajomić z dużą bazą źródeł zagranicznych - o zadaniach nowej instytutcji opowiadała w Dwójce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozstrzelanie Polaków w Górach Szwedzkich. Zapomniana zbrodnia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:15
W Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1940 roku – niemiecki okupant dokonał masowego mordu na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich pod Warszawą. Rozstrzelanych zostało 96 osób. Niestety współcześnie wydarzenie to jest niemal zupełnie zapomniane.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki dziennik użył sformułowania "polskie obozy zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 15:35
Niemiecki dziennik "Schwarzwaelder (czytaj: szwarcwelder) Bote" na swoich stronach internetowych użył sformułowania "polskie obozy zagłady". 
rozwiń zwiń