PŚ w skokach: mamut w Oberstdorfie szczęśliwy dla czterech Polaków

2013-02-15, 17:50

W pierwszej serii sobotniego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich w niemieckim Oberstdorfie wystąpi Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro, Klemens Murańka i Krzysztof Biegun.

Kwalifikacje wygrał Japończyk Daiki Ito - 198,5 m. Drugi rezultat - 198 m miał Austriak Stefan Kraft, a trzeci - 185,5 m Niemiec Richard Freitag. Najwyżej z Polaków, na 18. pozycji, uplasował się wicemistrz świata juniorów Murańka skacząc 173,5 m.

Biegun był 21. - 172,5 m, Ziobro 27. - 158,5 m, a Kłusek 28. - 156 m. Awansu do pierwszej serii nie wywalczył tylko Aleksander Zniszczoł, zajmując 34. miejsce po lądowaniu na 141 m.
Najdłuższy skok w kwalifikacjach miał Niemiec Severin Freund, który uzyskał 202,5 m, jako jedyny przekraczając granicę 200 m. Jednak trzech z pięciu sędziów uznało, że próba była podparta, przyznali mu obniżone noty i Freund został sklasyfikowany na 5. pozycji.
Wśród zawodników z czołowej "10" Pucharu Świata w lotach narciarskich, którzy nie muszą brać udziału w kwalifikacjach, najdalej - 195 m skoczył wicelider Słoweniec Robert Kranjec. Lider klasyfikacji w lotach i generalnej PŚ Austriak Gregor Schlierenzauer miał 186 m, Słoweniec Peter Prevc - 192 m.
W Oberstdorfie zabraknie najlepszych polskich zawodników, którzy szykują się do mistrzostw świata w Val di Fiemme (Włochy).

W sobotę pierwsza seria konkursowa zaplanowana jest w Oberstdorfie na godzinę 17., także o tej samej porze rozpocznie się w niedzielę konkurs drużynowy, ostatni w ramach tegorocznego cyklu FIS Team Tour.