X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Odstrzał dzików także przez policję i wojsko. Specustawa coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:02
Podczas trwającego posiedzenia Senatu zaplanowano głosowanie nad specustawą dotyczącą redukcji pogłowia dzików. Zdaniem wielu ekspertów to podstawowy warunek jaki trzeba spełnić, aby powstrzymać rozprzestrzeniający się Afrykański Pomór Świń.
Audio
  • Audycja Dariusza Kwiatkowskiego w radiowej Jedynce o specustawie dotyczącej redukcji pogłowia dzików w związku z ASF.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Nowe regulacje zaaprobowane już przez izbę poselską przewidują między innymi prowadzenie odstrzału dzików również przez policjantów i żołnierzy, kary za przeszkadzanie w polowaniach oraz powołanie przez ministra środowiska Łowczego Krajowego.

shutterstock_1200 x 660 dziki.jpg
Walka z pomorem świń. Minister rolnictwa: specustawa nakaże odstrzał sanitarny

Uchwalenia radykalnych przepisów, umożliwiających szybkie zmniejszenie pogłowia dzików, oczekują przede wszystkim rolnicy hodujący trzodę chlewną oraz przetwórcy mięsa. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Minister rolnictwa: specustawa pomoże zwalczać afrykański pomór świń 

asf świnie 1200.jpg
Wiceminister rolnictwa: liczę, że specustawa pomoże w walce z ASF

- Przyspieszenie prac nad ustawą spowodowane zostało między innymi pojawieniem się w końcu roku Afrykańskiego Pomoru Świń w zachodniej w Polsce. Stanowiło to wstrząs zarówno dla   hodowców jak i przetwórców mięsa - przyznaje Janusz Rodziewicz - prezes Związku Rzeźników i Wędliniarzy RP.

W spełnienie tych oczekiwań przez Senat, wierzy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i liczy na to, że ustawa zostanie uchwalona w obecnej postaci.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] MRiRW: KE popiera odstrzał dzików, jako sposób na ASF

Przypomnijmy, że wspomniana regionalizacja to porozumienie co do prowadzenia importu z regionów danego kraju, gdzie ASF nie wystąpił.

O warunkach, które należy spełnić by skutecznie zwalczać Afrykański Pomór Świń - mówił Witold Katner - rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

Głosowanie nad specustawą odbędzie się dziś lub jutro. Następnie trafi ona do prezydenta.

Dariusz Kwiatkowski, Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg

Czytaj także

MRiRW: KE popiera odstrzał dzików, jako sposób na ASF

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:30
Resort rolnictwa potwierdził, że Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE) popiera odstrzał dzików, jako działanie w zakresie zwalczania ASF w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:15
Budowę płotu mającego powstrzymać rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Od kilku dni przypadki ASF u dzików notowane są w województwie lubuskim na granicy z Wielkopolską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z pomorem świń. Minister rolnictwa: specustawa nakaże odstrzał sanitarny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 09:42
- Zaproponowałem ustawę dotyczącą odstrzału sanitarnego dzików, która m.in. zakłada przymuszanie myśliwych do odstrzału, a także daje nowe uprawnienia wojsku i policji - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak zapowiedział, trafi ona na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił specustawę ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 17:25
Nowe przepisy dotyczące ASF wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy i powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rolnictwa: liczę, że specustawa pomoże w walce z ASF

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 07:56
- Procedowana w parlamencie specustawa ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń powinna znacząco pomóc w eliminowaniu tej choroby, gdyż pozwoli na prewencyjną redukcję populacji dzików - powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
rozwiń zwiń