X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rolnictwa: liczę, że specustawa pomoże w walce z ASF

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 07:56
- Procedowana w parlamencie specustawa ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń powinna znacząco pomóc w eliminowaniu tej choroby, gdyż pozwoli na prewencyjną redukcję populacji dzików - powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Bawaria nie chce dopuścić do rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń
Bawaria nie chce dopuścić do rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świńFoto: Shutterstock/Martin Prochazkacz

- Bardzo liczę na tę specustawę, aby z ASF w Polsce skończyć raz na zawsze - mówił Szymon Giżyński. Zapewnił, że nowe przepisy pozwalają na zastosowanie skuteczniejszych metod ochrony przed wirusem.

Jak wskazywał, od dawna trwają przygotowania do "likwidacji wirusa poprzez neutralizację wektora przenoszenia tej choroby. A są nim dziki". Zostało to potwierdzone przez różne badania w Polsce i za granicą, a także skuteczne praktyki zastosowane w Czechach i Belgii, a prewencyjnie w Niemczech i Francji.

Trudna walka z wirusem

Specustawa dot. zwalczania ASF jest już uchwalona przez Sejm, ale jeszcze w tym tygodniu będzie nad nią pracował Senat.

- Wkrótce więc ustawa zacznie obowiązywać i pozwoli na prewencyjny odstrzał dzików. Już w tej chwili przygotowane są "narzędzia" do realizacji tej ustawy. Do tej pory odstrzał dzików wykonywany był przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego, ale nie był on skuteczny - tłumaczył wiceminister.

Afrykański pomór świń, na który choruje trzoda chlewna, występuje w Polsce od lutego 2014 r. Do niedawna choroba była notowana we wschodnich województwach Polski. W listopadzie 2019 r. wirus znaleziono u padłego dzika w województwie lubuskim. W sumie wykryto kilka przypadków chorych dzików w woj. lubuskim i jeden w woj. wielkopolskim oraz dwa w woj. dolnośląskim.

W ocenie wiceministra zwalczanie ASF u świń metodami weterynaryjnymi przebiega w Polsce zdecydowanie skutecznie. W 2019 r. było o ponad połowę mniej (48) ognisk niż rok wcześniej. Oznacza to znakomitą sprawność weterynarii w likwidacji wirusa. Jednak potrzebna jest przede wszystkim prewencja, takie działania, jakie podjęli Niemczy czy Francuzi, czyli redukcja populacji dzików.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił specustawę ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 17:25
Nowe przepisy dotyczące ASF wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy i powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy boją się ASF. Wznoszą 120-kilometrowy płot na granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 10:45
Władze landu Brandenburgia rozpoczynają na granicy Polski i Niemiec budowę płotu, który ma zatrzymać dziki zarażone ASF. W RFN istnieje obawa, że zarażone wirusem zwierzęta mogą przedostać się na teren kraju z Polski.
rozwiń zwiń