Polskie mini kiwi po 5-7 euro/kg. Zbiory są udane, gorzej ze sprzedażą w kraju

2016-10-02, 17:12

Polskie mini kiwi po 5-7 euro/kg. Zbiory są udane, gorzej ze sprzedażą w kraju
Mini kiwi to owoce rośliny o nazwie aktinidia. Kształtem, rozmiarami i barwą przypominają winogrona. . Foto: Wikimedia Commons, Björn Appel, Username Warden

Polscy plantatorzy mini kiwi są zadowoleni ze zbiorów, ale zwracają uwagę na kłopoty z siecią krajowych hurtowych odbiorców.

Posłuchaj

Dlaczego polscy producenci, którzy postawili na mini kiwi, stawiają na eksport tych owoców, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Przypomnijmy, że mini kiwi to owoce rośliny o nazwie aktinidia. Kształtem, rozmiarami i barwą przypominają winogrona. Odmianę, której uprawa na coraz większą skalę rozwijana jest w Polsce, wyhodowano w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dobre zbiory mini kiwi ze względu na pogodę

O tym, że zbiory są udane zdecydowały między innymi korzystne warunki pogodowe.

─ Jednak  kłopoty ze sprzedażą na rynku krajowym tonują radość z urodzaju, zaznacza dr. Piotr Latocha  z SGGW, który nad wyhodowaniem nowej odmiany pracował 20 lat.  

Szansa na sprzedaż na rynkach zagranicznych

W tej sytuacji Jacek Kostrzewa, plantator spod Grójca prowadzący uprawę na trzech hektarach, poszukał swojej szansy na rynkach zagranicznych.

 ─ Większość plantatorów skupionych w stowarzyszeniu, które właśnie stara  się o rejestrację,  również postawiła na eksport, wyjaśnia dr. Piotr Latocha.

W stowarzyszeniu już 30 plantatorów

 Stowarzyszenie plantatorów zrzesza ponad trzydziestu członków. Wspierają się przy podjęciu pionierskiej uprawy i prowadzą promocję wśród konsumentów.

Obecnie realizowany jest projekt o wartości około ośmiuset trzydziestu tysięcy złotych, mający na celu dopracowanie  technologii towarowej uprawy aktinidii. Pomagają w tym środki uzyskane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W przedsięwzięciu uczestniczy gospodarstwo Jacka Kostrzewy.

─ Efektem ma być opracowanie procedury uprawy mini kiwi, podkreśla dr. Piotr Latocha.

Cena hurtowa osiągana przez polskich plantatorów za kilogram mini kiwi wynosi od 5 do 7 euro. Tymczasem na przykład Belgowie uważają, że produkcja jest opłacalna, gdy za kilogram owoców można uzyskać jedenaście euro.

I w tym między innym tkwi tajemnica powodzenia polskiego mini kiwi na rynkach zagranicznych. Oczywiście poza doskonałym smakiem.

Dariusz Kwiatkowski, jk

 

Polecane

Wróć do strony głównej