X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Połączenie Orlenu z Lotosem uodporni Polskę na wahania rynków zewnętrznych

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 14:00
Jedna z największych transakcji w Polsce, czyli połączenie Orlenu z Lotosem może mieć wymierne korzyści dla klientów. Przede wszystkim rynek paliwowy będzie odporny na wahania cen a tym samym prawdopodobnie na stacjach benzynowych zapłacimy mniej.
27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos
27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą LotosFoto: Foto: PKN Orlen

- Połączenie Orlenu z Lotosem uodporni nas na wahania rynków zewnętrznych. Zyskają na tym akcjonariusze, ale również każda osoba tankująca na naszych stacjach - zapewnił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Prezes PKN Orlen szacował wtedy, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia Lotosu potrwa kilkanaście miesięcy. Aktualnie trwa proces badania due diligence Grupy Lotos.

- Do tej pory nikomu nie udało się dojść nawet do listu intencyjnego. Nam się to udało. To jest jedna z największych transakcji, która będzie przeprowadzona. Idziemy w dobrym kierunku, wszystko jest zgodnie z planem – mówi prezes Obajtek.

Połączenie z Orlenem jest "szansą dla Lotosu"

Ocenił jednocześnie, że połączenie z Orlenem jest "szansą dla Lotosu". - Lotos ma tylko nogę rafineryjną, więc jeśli cały świat idzie w elektromobilność, to jaka jest przyszłość dla Lotosu? Jeśli my będziemy właścicielem Lotosu, a przypominam, że mamy wiele instalacji petrochemicznych, to profil działalności całej nowej grupy będzie bardziej zdywersyfikowany – dodaje.

Pracownicy mogą spać spokojnie

Uspokaja, że połączenie obu firm nie oznacza zwolnień. - Mamy świadomość, że w Lotosie pracują wysokiej klasy specjaliści w branży. I na pewno będziemy o tym pamiętać, realizując ten projekt. Ci ludzie są nam potrzebni - mówi. Zapewniał też, że połączenie firm nie oznacza, że na stacjach benzynowych wzrosną ceny. - Nie jest to w naszym interesie, bo spadłaby nam ilość paliwa, którą sprzedajemy - wskazał.

Zwrócił przy tym uwagę, że dzięki połączeniu uda się osiągnąć oszczędności m.in. na synergii produkcyjno-operacyjnej. Wskazywał na koszty logistyki czy zakupu ropy. - Im większa skala zakupu ropy, tym jesteśmy bardziej atrakcyjni na rynkach światowych. Inni gracze będą z nami chcieli rozmawiać w tym zakresie. Ma to istotne znaczenie dla spółki, akcjonariuszy, a także odbiorcy detalicznego - powiedział.

- Korzystnych aspektów tej transakcji można wymienić bardzo dużo. To wszystko może wpłynąć na to, że my będziemy bardziej odporni na wahania rynków zewnętrznych. Będziemy mieli takie mechanizmy, które pozwalają przeczekać gorszy czas makro, czy też lepiej reagować w lepszym okresie – przekonuje szef Orlenu.

Fuzja uwzględni czynnik społeczny i ekonomiczny

Obajtek zapewnił też, że wszystkie decyzje, jakie będą podejmowane po połączeniu obu spółek, będą "uwzględniały czynnik ekonomiczny oraz społeczny".

Zgodnie z listem intencyjnym w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos chodzi o nabycie bezpośrednio lub pośrednio przez płocki koncern minimum 53 proc. akcji gdańskiej spółki. Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

Dłużej niż pół roku 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, którego resort nadzoruje obie spółki, ocenił niedawno, że zakładana pełna konsolidacja Orlenu i Lotosu to proces, który zajmie na pewno więcej niż pół roku. - To są potężne ciała gospodarcze; to jest proces, którego czasu nie oceniliśmy, ale zakładam, że to będzie na pewno więcej niż pół roku - mówił minister pod koniec marca, pytany o przewidywaną perspektywę pełnej konsolidacji PKN Orlen i Grupy Lotos.

Pytany wtedy o koncepcję, zgodnie z którą PKN Orlen w niedalekiej przyszłości dokonałby warunkowego nabycia od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów Grupy Lotos, a dopiero w kolejnym etapie ogłosiłby wezwanie odnoszące się do pozostałych 66 proc. - w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów w Lotosie, Tchórzewski odpowiedział: „List intencyjny wskazuje na to, że chcemy doprowadzić do integracji, a więc sam zakup 32,99 proc. akcji Lotosu przez Orlen nie rozwiązuje tego problemu”. 

Powstanie lider paliwowy w Europie

- Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to - mnie, jako ministrowi energii - aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach - nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich - wskazał wówczas minister energii.

Na początku kwietnia Tchórzewski ocenił, że możliwa jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. „Połączenie obu spółek jest dyskutowane, wstępne sondaże pokazują, że jest to możliwe” - powiedział minister. 

W czwartek podano, że PKN Orlen zakłada, iż złoży do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący połączenia z Grupą Lotos na przełomie 2018 i 2019 r.

PAP, NRG, kw

Zobacz więcej na temat: Orlen lotos fuzja paliwa

Czytaj także

Orlen i Lotos razem? Premier: "Mówiąc ogólnie, tak"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 09:35
Potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału – powiedział premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z agencją Bloomberg zaznaczył, że wszelkie decyzje w tej sprawie należą do rady nadzorczych i zarządów firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen przejmie Lotos. Klamka zapadła? Akcje koncernów w górę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 17:38
Zapowiada się największa fuzja w historii polskiej gospodarki. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. Wartość rynkowa powstałego po połączeniu paliwowego giganta wyniesie ponad 53 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o fuzji Orlenu z Lotosem. "Paliwa zdrożeją" vs. "połączenie korzystnie wpłynie na ceny paliw"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:53
Część ekspertów różni się w opiniach na temat przyszłego przejęcia przez Orlen Lotosu. Wskazują na zalety, jak i na zagrożenia dla rynku płynące z tej fuzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Min. Kwieciński o przejęciu Lotosu przez Orlen: Powstanie koncern światowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 15:35
Zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, planowane połączenie Orlenu z Lotosem ma umożliwić zbudowanie firmy paliwowej o zasięgu światowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Lotosu: Gdańska firma bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 15:11
Prezes Grupy Lotos uważa, że połączenie tej spółki z PKN Orlen będzie korzystne dla obu firm. Marcin Jastrzębski ocenił, że bardziej na tym skorzysta gdańska firma. Chodzi między innymi o sprawy logistyczne związane z położeniem Lotosu nad morzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Lotosu odwołany

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 19:28
Marcin Jastrzębski został odwołany z funkcji prezesa Grupy Lotos - poinformowała rada nadzorcza. Jednocześnie powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Mateuszowi Aleksandrowi Boncy, dotychczasowemu wiceprezesowi Grupy Lotos ds. strategii i rozwoju.
rozwiń zwiń