Koncern GM potwierdza: uruchomimy produkcję silników w Tychach

2014-11-20, 19:38

Koncern GM potwierdza: uruchomimy produkcję silników w Tychach
Silnik Opla. Foto: Materiał prasowy GM

Jak informuje ministerstwo gospodarki, koncern GM potwierdził inwestycję w polskich zakładach w Tychach. Zainwestuje ok. 250 mln euro w produkcję silników i przekładni.

Projekt związany jest z planami inwestycyjnymi w Europie. Oprócz zakładów w Tychach nowe projekty ruszą w Rüsselsheim i Kaiserslautern.

Zakład będzie produkował 200 tys. silników diesla

Koncern w Polsce chce zainwestować w produkcję silników wysokoprężnych o pojemności 1,6 l. Produkcja ma ruszyć w 2017 r. - docelowo ma ich tam powstawać do 200 tys. sztuk rocznie.

Koncern nie deklaruje obecnie, czy inwestycja przyniesie wzrost zatrudnienia w tyskich zakładach. Zapewnia natomiast, że pozwoli ona na ich dalszy rozwój i utrzymanie zatrudnienia na co najmniej obecnym poziomie 550 osób.

Jak podkreślił wicepremier, szef resortu gospodarki Janusz Piechociński, który poinformował w czwartek o decyzji GM na warszawskim kongresie polskich eksporterów, dzięki nowej inwestycji w Polsce będzie produkowana większość najnowocześniejszych silników do samochodów produkowanych w ramach koncernu GM.

General Motors inwestuje w Tychach w produkcję nowoczesnych silników


Źr. General Motors/x-news


Należący do koncernu General Motors tyski zakład General Motors Manufacturing Poland (dawna fabryka silników Isuzu w Tychach) został w listopadzie ub. roku połączony z fabryką samochodów Opla w Gliwicach, tworząc jedną spółkę z dwoma oddziałami.

Po połączeniu spółka zatrudnia ponad 3,5 tys. osób, z czego ok. 3 tys. w fabryce samochodów w Gliwicach, a pozostałą część w Tychach. Połączenie daje m.in. możliwość przesuwania - w miarę potrzeb - pracowników między oboma zakładami, a także wymianę doświadczeń i współpracę inżynierów z obu fabryk.

W ramach nowych inwestycji GM zapowiadało, że do 2017 r. powierzchnia tyskiego zakładu wzrośnie o ok. 12 tys. m kw. Powstaną nowe działy - m.in. obróbki mechanicznej bloków silnika i wałów korbowych. W fabryce wymienione zostaną praktycznie wszystkie urządzenia - staną nowe linie produkcyjne, powstaną też stanowiska do nowoczesnego sprawdzania wyprodukowanych silników - poprzez tzw. zimne testy.

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż astry, a następnie - od 1998 r. - vectry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000 r., kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się otwarta w październiku 1998 r. fabryka w Gliwicach. To jeden z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie. Zajmuje 74 ha, z czego 14,5 ha to budynki.

GM zainwestował w Opel Polska (obecnie General Motors Manufacturing Poland) ok. 1 mld euro, a pierwszym produkowanym tu modelem była astra classic. Od listopada 2009 r. w Gliwicach powstaje astra IV w wersji pięciodrzwiowej, a od października 2011 r. również trzydrzwiowa astra GTC. Od 2012 r. wytwarzana jest astra IV w wersji sedan, a od lutego 2013 r. kabriolet cascada.

To kolejna inwestycja koncernu w Polsce

Przypomnijmy, przed miesiącem General Motors Manufacturing Poland ogłosił rozpoczęcie rogramu zatrudnienia ponad 300 nowych pracowników w zakładzie produkcyjnym w Gliwicach.

Dołączą oni do załogi produkującej kolejną generację całkowicie nowego Opla Astry. Produkcja tego modelu planowana jest pod koniec 2015 roku, jednakże nowo zatrudnieni pracownicy podejmą pracę już na początku przyszłego roku.

jk

Polecane

Wróć do strony głównej