Małe i średnie firmy obawiają się, że z powodu urlopów opiekuńczych stracą pracowników. Znamy dane z raportu KRD

2020-11-08, 11:40

Małe i średnie firmy obawiają się, że z powodu urlopów opiekuńczych stracą pracowników. Znamy dane z raportu KRD
Praca zdalna - zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Sharomka

Aż 37,8 proc. małych i średnich firm liczy się z nieobecnością pracowników w czasie, gdy szkoły będą pracować w trybie zdalnym - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów. Rozwiązaniem byłaby praca zdalna, ale tylko 5 proc. firm może oddelegować na nią całą załogę.

Od poniedziałku 9 listopada, uczniowie klas 1-3 przejdą w tryb nauczania zdalnego. Dla rodziców oznacza to konieczność zapewnienia im odpowiedniej opieki. W związku z tym 37,8 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP liczy się z nieobecnością swoich pracowników w tym okresie - wynika z badania.

Zamknięcie szkół dużym problemem dla małych firm 

Wrześniowe badanie "KoronaBilans MŚP" pokazuje, że nieobecności pracowników w czasie zdalnej nauki mogą sięgnąć nawet 50 proc. załogi.  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał tylko rodzicom dzieci do lat 8.

-Nie obciąży on budżetu pracodawcy, bo będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale przedsiębiorcy poniosą inne koszty wynikające z nieobecności w pracy osób wykonujących służbowe obowiązki - przypomniał prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki. Absencja pracownika jest największym problemem zwłaszcza w najmniejszych firmach, gdzie trudno o zastępstwo. 


Powiązany Artykuł

paweł borys sopot 1200.jpg
Paweł Borys: przygotowaliśmy nowe narzędzia wsparcia dla firm dotkniętych pandemią

Praca zdalna wciąż niedoceniana 

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest, jak wskazują eksperci, umożliwienie rodzicom pracy zdalnej, ale to, co sprawdza się w korporacjach wydaje się niemożliwe w mikro, małych i średnich firmach.


-Zaledwie 5 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP, i to głównie z branży usługowej, może oddelegować na home office całą swoją załogę. Pracę zdalną części zatrudnionym jest w stanie zapewnić 42 proc. właścicieli firm, ale ponad połowa nie ma takiej możliwości. To głównie firmy handlowe, budowlane i produkcyjne, które nie dadzą rady tego zrobić właśnie ze względu na profil swojej działalności – stwierdził Andrzej Kulik ekspert Rzetelnej Firmy współpracującej z KRD przy opracowaniu raportu.

Badanie "KoronaBilans MŚP" przeprowadziła IMAS International we wrześniu 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, pod patronatem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Objęło grupę 304 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249).


PR24/IAR/PAP/sw 


Polecane

Wróć do strony głównej