X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ropa w USA dalej drożeje. Cena najwyższa od prawie dwóch miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 10:04
Ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych nie przestaje drożeć. Ceny przekraczają już 82 dolary za baryłkę i są blisko najwyższych poziomów od dwóch miesięcy.
Ropa w USA drożeje od początku roku.
Ropa w USA drożeje od początku roku.Foto: shutterstock.com/Real Window Creative

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 82,33 USD, niżej o 0,38 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 84,38 USD za baryłkę, niżej o 0,34 proc.

Mniejsze zapasy ropy w USA

Amerykański Departament Energii poinformował w środę, że zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,55 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 413,29 mln baryłek.

Analitycy prognozowali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,7 mln baryłek.

Czytaj także:


DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 7,96 mln baryłek, czyli o 3,4 proc. do 240,75 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,54 mln baryłek, czyli o 2 proc. do 129,38 mln baryłek - wynika z danych DoE.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX była wyceniana najwyżej od 9 listopada 2021 r.

Od początku roku ropa drożeje

Surowiec w USA zalicza mocny początek roku zyskując już w 2022 r. prawie 10 proc. dzięki sygnałom, że globalny popyt na ropę w dużej mierze dobrze znosi uderzenie w gospodarki przez wariant koronawirusa - Omikron, bo nadal odbudowują się one po pandemii Covid-19.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) wskazała, że zapotrzebowanie na ropę na świecie jest silniejsze niż się tego spodziewano. Z kolei DoE wskazuje, że światowe zapasy ropy spadną nieznacznie w ciągu I kwartału.

- Sentyment na rynkach ropy pozostaje w dużej mierze "konstruktywny" - ocenia Warren Patterson, szef strategii rynków surowcowych w ING Groep NV.

- Zakłócenia w dostawach (Kazachstan, Libia), niepewność co do wolnych mocy produkcyjnych OPEC i zanikające obawy o wariant Omikron okazują się korzystne dla cen ropy - dodaje.

Mimo tego, jest kilka sygnałów ostrzegawczych dla rynków paliw, m.in. na początku roku zmniejszył się ruch drogowy w krajach Azji, gdy Omikron pojawił się w kluczowym regionie importującym ropę.

Z danych dotyczących mobilności - firmy Apple Inc. - wynika, że na drogach w krajach Azji w styczniu w najważniejszych stolicach w regionie pojawiło się mniej aut niż było ich w pierwszym tygodniu grudnia ub. roku.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Rekordowy rok PERN. Zapotrzebowanie na paliwa jest coraz większe

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:46
W bazie paliw w Dębogórzu PERN rozładował 2,3 mln ton oleju napędowego, to o jedną trzecią więcej niż w rekordowym 2019 roku - poinformowała spółka. To efekt wzrostu zapotrzebowania na paliwa płynne w kraju i jest możliwy dzięki poczynionym inwestycjom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny ropy znowu w górę. Powodem ograniczone zdolności produkcyjne

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 16:21
Analitycy przewidują, że ceny ropy, które wzrosły o 50 proc. w 2021 r., dojdą w tym roku z obecnych 85 dolarów do 100 dolarów za baryłkę. Powodem są ograniczone zdolności produkcyjne oraz inwestycyjne sektora, przy rosnącym popycie, spowodowanym wychodzeniem gospodarek z covidowego hamulca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKN Orlen: umowa na dostawy ropy zapewnia nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 07:28
- Budujemy koncern multienergetyczny, kupujemy polskie spółki, łączymy je do polskiej spółki, gdzie tu widać wysprzedaż? - pytał w Programie 1 Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówił o rozwoju PKN Orlen i przyszłości, jaką są nowoczesne petrochemie.
rozwiń zwiń