X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. UOKiK zachęca do korzystania

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:38
UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie Urzędu można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty.
UOKiK pozwala sprawdzić, jak może kształtować się rata kredytu przy różnych stawkach oprocentowania.
UOKiK pozwala sprawdzić, jak może kształtować się rata kredytu przy różnych stawkach oprocentowania.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego jest dostępny na stronie finanse.uokik.gov.pl. Jak podkreśla Urząd, osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub już go spłacające mogą sprawdzić, jak może kształtować się rata kredytu przy różnych stawkach oprocentowania.

Przygotować się na większe obciążenia

Narzędzie wzbogacono o nowe funkcje: można wpisać kwotę, którą chce się nadpłacić i sprawdzić, o ile zmniejszy się rata kredytu lub okres jego spłaty i ile dzięki temu się zaoszczędzi.

W tym celu należy wpisać parametry swojego kredytu: kwotę, która pozostaje do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie (jest to suma marży i stawki referencyjnej, np. WIBOR; można je znaleźć w aktualnym harmonogramie spłaty) oraz datę spłaty ostatniej raty. Zaznacza się, czy chce się nadpłacić kredyt i podaje kwotę.

- Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Kredyt hipoteczny zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty, dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na większe obciążenia. Dzięki naszemu kalkulatorowi finansowemu każda osoba może sprawdzić nie tylko wysokość rat kredytu hipotecznego przy zmianie oprocentowania, ale i oszczędność z tytuły nadpłaty. Jeśli bowiem dysponujemy wolnymi środkami finansowymi, warto rozważyć nadpłatę kredytu właśnie teraz. Nasz kalkulator pokaże, ile dzięki temu możemy zaoszczędzić na odsetkach w całym okresie trwania kredytu - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Można nadpłacić kredyt lub wcześniej go spłacić

Kalkulator pokazuje dwa warianty wcześniejszej spłaty: obniżenie wysokości raty lub skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu wysokości raty. Pierwsza opcja jest bardziej korzystna, gdy chcemy zmniejszyć bieżące obciążenia budżetu domowego ratami kredytu, a druga, gdy zależy nam na jak największej redukcji wszystkich kosztów w całym okresie kredytowania.

UOKiK przypomina, że w każdej chwili można nadpłacić kredyt lub wcześniej go spłacić. W umowie kredytowej i tabeli opłat i prowizji są warunki, na jakich można to zrobić.

Urząd wskazuje też, że banki mają w ofercie kredyty hipoteczne ze zmiennym, stałym i okresowo stałym oprocentowaniem. Te pierwsze wiążą się z większym ryzykiem zmiany wysokości rat. Natomiast kredyty o stałym oprocentowaniu są bezpieczniejsze, ale na dzień zawarcia umowy lub aneksu ich oprocentowanie jest nieco wyższe.

"Powinieneś mieć możliwość przejścia z formuły zmiennego oprocentowania na stałe lub czasowo stałe. Tak wynika z Rekomendacji S KNF. Sprawdź koszty takiej operacji i warunki oferty" - radzi UOKiK.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Kredyt hipoteczny przez internet? Teoretycznie większość jest na "tak", w praktyce mamy jednak wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:46
Tylko 6 proc. Polaków nie ma żadnych obaw przed w pełni cyfrowym procesem udzielania kredytu na mieszkanie. Niemal połowa ankietowanych osób (49 proc.) chciałaby uzyskać możliwość złożenia wniosku o kredyt hipoteczny online, a podobny odsetek (53 proc.) dopuszcza możliwość podpisania umowy za pośrednictwem kanałów cyfrowych, za pomocą specjalnej strony lub aplikacji mobilnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów będą wyższe, ale lokaty bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:25
Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła trzecią z rzędu, w tym roku podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka wzrosła o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w roku 2022 zmniejszy się zdolność Polaków do brania kredytów na mieszkania? Znamy opinię analityków

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 13:05
Wyższe raty i niższa zdolność kredytowa, ale z drugiej strony dobra sytuacja na rynku pracy i program kredytów bez wkładu własnego z Polskiego Ładu. Wszystkie te elementy zdominują rynek mieszkaniowy w roku 2022, jak wynika z analizy HRE Investments.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP podwyższyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 proc.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 17:08
Zgodnie z oczekiwaniami analityków i rynków finansowych RPP podniosła stopy procentowe. Główna stopa NBP, referencyjna wzrosła o 50 pkt. bazowych, do 2,25 proc. Dzięki temu NBP ma nadzieję na ograniczenie inflacji w kolejnych miesiącach, aby zbliżyła się ona do tzw. celu inflacyjnego banku centralnego.
rozwiń zwiń