X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosną raty kredytu mieszkaniowego. BIK: szczególnie dotkliwie dla osób, które zadłużyły się podczas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 18:33
Podwyżka stóp procentowych, dokonana przez RPP, przełoży się o wzrost średniej raty kredytu mieszkaniowego udzielonego w pandemii o ponad 100 zł - wynika z informacji Biura Informacji Kredytowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stokkete

"Decyzja RPP o podwyższeniu stopy referencyjnej o 0,4 pkt proc., tj. do poziomu 0,50 proc., bezpośrednio wpłynie na wzrost rynkowej stawki oprocentowania kredytu (WIBOR), a tym samym na wzrost kwoty płaconych odsetek od kredytów złotówkowych" - napisano w informacji Biura Informacji Kredytowej.

uokik 1200 free.jpg
Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź, co stanie się po zmianie oprocentowania. UOKiK przygotował specjalny kalkulator

Jak szacuje BIK, podwyżka stóp procentowych może być szczególnie dotkliwa dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt mieszkaniowy w pandemii, a dokładnie od marca 2020 r. W tym okresie, po marcowej obniżce, poziom stóp procentowych osiągnął najniższą historyczną wartość. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego w tym okresie, wyniosła 305.909 zł. Zatem miesięczna rata odsetkowa dla tej hipoteki wzrośnie średnio o 101,97 zł.

"Podwyżka stóp procentowych dotknie zarówno obecnych, jak i przyszłych kredytobiorców. Obecnie kredyty spłaca 15 milionów Polaków, a wartość ich łącznego zadłużenia na 31 sierpnia 2021 r. wynosiła 724 mld zł. Znacząca większość, bo aż 510,5 mld zł (71 proc.) przypada na kredyty mieszkaniowe, w tym 395,35 mld zł to kredyty złotowe – podaje BIK.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki nie oferują kredytów hipotecznych z opcją "klucz za dług". KNF daje im taką możliwość

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 06:58
Znowelizowana Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego przewiduje możliwość wprowadzenia do oferty banku kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług". Według informacji KNF żaden bank nie skorzystał dotychczas z tej możliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożyczamy coraz więcej, kwoty niemal się podwoiły. Znamy nowe dane Biura Informacji Kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:17
W sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia 2020 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc., w ujęciu liczbowym udzielono ich o 73,3 proc. więcej - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń