X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Spłaciłeś kredyt przed czasem? Bank nie zwrócił części kosztów? Złóż reklamację, masz do tego prawo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 06:45
Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem, a mimo to poniosłeś pełne koszty kredytu, takie jak prowizja, odsetki czy ubezpieczenie, masz prawo ubiegać się o zwrot proporcjonalnej części poniesionych kosztów. Banki i instytucje pożyczkowe nie zawsze jednak stosują tę zasadę z własnej inicjatywy. Czasami trzeba im o tym przypomnieć...
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock.

We wrześniu 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kluczowy dla polskich kredytobiorców wyrok. Dotyczył on kwestii tego, czy prowizja i inne tego typu opłaty dodatkowe podlegają zwrotowi przy wcześniejszej spłacie kredytu, czy też nie.

bank pieniądze pożyczka 1200 free
Zarzuty dla firm pożyczkowych. UOKiK: próba obejścia ustawy o kredycie konsumenckim

Brak klarownych przepisów w tym zakresie sprawiał, że przez lata kredytobiorcy walczący w tej kwestii z instytucjami finansowymi nie wiedzieli, na jakie wyroki mogą liczyć - wszystko zależało od tego, jaką interpretację przyjął sąd.

Obniżenie wszystkich kosztów

Dzisiaj prawo do takiego rozliczenia wynika z art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. Wynika z niego, że konsumentom należy się zwrot wszelkich kosztów związanych z kredytem, jeśli spłacą go przed terminem, także tych, które zostały poniesione przy podpisywaniu umowy, a nie były zależne od czasu trwania kredytu. Wcześniejsza spłata kredytu oznacza zwrot kosztów zarówno w przypadku kredytów konsumenckich, jak i hipotecznych.

Zgodnie z prawem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich kosztów takiego kredytu (z wyjątkiem opłat notarialnych). Redukcja ta ma charakter proporcjonalny, to znaczy odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.

Ile zwrotu przysługuje?

Rzecznik Finansowy przypomina, że bank powinien rozliczyć kredyt w ciągu 14 dni od dnia wcześniejszej spłaty kredytu w całości. Jeśli tego nie robi z własnej inicjatywy, należy złożyć reklamację w postaci wniosku, którego wzór można znaleźć m.in. na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Równocześnie możesz także sprawdzić, ile przysługuje ci zwrotu. Wystarczy skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez Rzecznika Finansowego lub UOKiK. Według twórców rozwiązania system jest niezwykle prosty, wystarczy, że kredytobiorca uzupełni dane dotyczące wziętego kredytu oraz poda datę wcześniejszej spłaty, a kalkulator automatycznie poda wartość kwoty, którą powinien zwrócić mu kredytodawca.

Organizacje konsumenckie przypominają, że właściwego rozliczenia wcześniej spłaconego kredytu konsumenckiego mogą domagać się wszyscy, którzy zaciągnęli go po 18 grudnia 2011 r. trzeba jednak pamiętać, że to bank - a nie kalkulator - ostatecznie wyliczy kwotę zwrotu za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego.

PolskieRadio24.pl, DoS

Czytaj także

Czy bank zwrócił Ci koszty kredytu spłaconego przed terminem? Sprawdź datę przedawnienia roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:00
Zbliża się 10. rocznica obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim. Wkrótce więc zacznie się przedawniać część roszczeń z tytułu rozliczenia kredytu - przypomina Rzecznik Finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może się stać, kiedy weźmiesz kredyt, a wartość mieszkania spadnie? Zobacz, co radzi UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:00
Ceny mieszkań wciąż rosną i nic nie wskazuje, że wzrost cen na rynku w najbliższym czasie wyhamuje. Wiele osób rozważa wzięcie kredytu, tymczasem może dojść do splotu okoliczności działających na niekorzyść kupujących w czasie hossy. Trwa kampania Prezesa UOKiK "Policz i nie przelicz się".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki nie oferują kredytów hipotecznych z opcją "klucz za dług". KNF daje im taką możliwość

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 06:58
Znowelizowana Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego przewiduje możliwość wprowadzenia do oferty banku kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług". Według informacji KNF żaden bank nie skorzystał dotychczas z tej możliwości.
rozwiń zwiń