X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Więcej czasu na wnioski o wsparcie małego przetwórstwa. ARiMR poszerza także zakres inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 13:49
Z 29 grudnia do 28 stycznia 2022 r. ARiMR przedłuża przyjmowanie wniosków o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój", w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego. Agencja przypomina również, że do 29 grudnia trwa nabór na tzw. duże przetwórstwo.
Maksymalna kwota wsparcia to nawet 500 tys. zł.
Maksymalna kwota wsparcia to nawet 500 tys. zł.Foto: AYA images/Shutterstock.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nabór kierowany jest do dwóch grup wnioskodawców. Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Mogą oni ubiegać się o kwotę do 500 tys. zł.

Druga grupa to rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego, jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej.

W tym przypadku maksymalna kwota wsparcia to 200 tys. zł. W obu wariantach poziom dofinansowania wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wsparcie obejmie specjalistyczne środki transportu

Agencja poinformowała, że przedsięwzięcia, na które można otrzymać wsparcie, to m.in. budowa, rozbudowa lub modernizacja budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej czy zakup oraz instalacja maszyn lub urządzeń do przetwarzania czy magazynowania produktów. Dofinansowanie można przeznaczyć także na inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących do przygotowania posiłków (np. kuchni) czy pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych, czy też na zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

W tym naborze poszerzono zakres inwestycji objętych wsparciem - zainteresowani będą mogli nabyć specjalistyczne środki transportu: niezbędne dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania; służące do przewozu zwierząt przeznaczonych do uboju; wykorzystywane do sprzedaży produktów rolnych; cysterny, silosy, chłodnie i izotermy, przeznaczone do przewozu produktów rolnych, których transport powinien odbywać się w szczególnych warunkach.

Wsparcie zależy od statusu wnioskodawcy

W informacji Agencji przypomniano także, iż do 29 grudnia trwa nabór na tzw. duże przetwórstwo, który skierowany jest do dwóch grup: przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem pasz bez GMO oraz do podmiotów specjalizujących się w produkcji i sprzedaży ziół.

Wsparcie, jakie można otrzymać, zależy od statusu wnioskodawcy. W przypadku przedsiębiorstw dofinansowanie może wynieść do 10 mln zł, a związki grup producentów rolnych lub zrzeszenia organizacji producentów mogą otrzymać do 15 mln zł. W obu przypadkach refundacja wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizacje inwestycji.

Jak składać wnioski o wsparcie?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wnioski o wsparcie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR osobiście, przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

Do 21 grudnia do ARiMR wpłynęło 35 wniosków.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Za jej pomocą można składać wnioski o wsparcie". Ruszyła nowa aplikacja dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 14:10
Ronicy, którzy chcą złożyć wniosek o płatność z PROW 2014-2020 mogą skorzystać z nowo uruchomionej aplikacji eWoP - poinformowała ARiMR. Za jej pośrednictwem można złożyć wniosek m.in. o wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla polskiej wsi. Znamy propozycje nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:38
Rolnik wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku, gminy zostaną zobowiązane do stworzenia odpowiednich targowisk, powstanie specjalna rezerwa budżetowa - zapowiedź m.in. takich rozwiązań padła na konwencji PiS poświęconej rolnictwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany czekają rolników w przyszłym roku? Szef resortu rolnictwa ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 16:10
Przyszły rok będzie czasem legislacyjnej ofensywy w rolnictwie - zapowiedział minister tego resortu Henryk Kowalczyk. Wiceszef rządu wyjaśnił, że nowe rozwiązania będą dotyczyć szerokiego zakresu funkcjonowania tego sektora gospodarki oraz samych rolników.
rozwiń zwiń