X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Masz las i chcesz w niego zainwestować? ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:00
Osoby zainteresowane inwestowaniem w lasy mogą od poniedziałku składać wnioski o dofinansowanie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że o dofinansowanie można występować do końca roku.
Wnioski o przyznanie wsparcia będzie można składać do końca bieżącego roku.
Wnioski o przyznanie wsparcia będzie można składać do końca bieżącego roku.Foto: shutterstock/NK

Dofinansowanie jest przeznaczone dla posiadaczy lasów prywatnych i obejmuje inwestycje w drzewostany w wieku od 11 do 60 lat, dla których opracowany jest Uproszczony Plan Urządzenia Lasu lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty.

Wsparcie przyznawane jest do powierzchni, na której realizowane są inwestycje i można je otrzymać m.in. na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez:

  • prowadzenie drugiego piętra w drzewostanie - gdy średni wiek gatunku dominującego w drzewostanie mieści się w przedziale od 30 do 50 lat;
  • dolesienie luk w drzewostanie - gdy średni wiek gatunku dominującego wynosi od 21 do 60 lat.

Rozszerzony zakres przyznawania pomocy

Pomoc ma być też przyznawana na zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu - gdy średni wiek gatunku dominującego w drzewostanie mieści się w przedziale od 30 do 60 lat; założenie remizy - wprowadzenie na danym obszarze (ogrodzonym i o powierzchni co najmniej 10 arów) gatunków i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale od 30 do 60 lat.

Dofinansowanie obejmuje też "czyszczenie późne - cięcia pielęgnacyjne wykonane w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale od 11 do 20 lat" czy zabiegi ochronne przed zwierzyną.

"W obecnym naborze rozszerzony został zakres przyznawania pomocy na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu poprzez dolesienia luk w drzewostanach uszkodzonych nie tylko w wyniku procesu chorobowego - tak jak było w poprzednich naborach, ale także zniszczonych przez szkodniki, zwierzynę lub ekstremalne warunki pogodowe - poinformowała Agencja.

Wnioski do końca bieżącego roku

Jak podkreśla ARiMR, wysokość pomocy jest zróżnicowana i uzależniona od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być realizowana.

"Waha się od 8,82 zł za metr bieżący w przypadku ogrodzenia remizy siatką o wysokości co najmniej 2 m, do ponad 14 tys. zł/ha za przebudowę składu gatunkowego drzewostanu polegającą na dolesianiu luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12 proc." - przekazano.

Wnioski o przyznanie wsparcia będzie można składać do końca bieżącego roku we właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę właściciela lasu biurach powiatowych Agencji. Dokumenty będzie można dostarczać też za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

Pomoc dostępna w ramach "Wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska" finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Początek wypłaty zaliczek za dopłaty bezpośrednie. Tylko dziś do rolników trafi 500 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:07
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników. Tylko pierwszego dnia na kontach beneficjentów wsparcia znajdzie się około pół miliarda złotych unijnych funduszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie m.in. dla rolników poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:47
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają nabory wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej i odtwarzające ten potencjał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie na małe przetwórstwo i handel detaliczny. ARiMR prowadzi nabór, można otrzymać do 500 tys. zł.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 10:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin przyjmowania wniosków o wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. O pomoc na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny mogą ubiegać się dwie grupy beneficjentów - wyjaśnia prezes ARiMR Halina Szymańska.
rozwiń zwiń