X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Duża i mała transformacja energetyczna. Coraz więcej Polaków staje się prosumentami

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 18:00
Rok 2021 w polskiej energetyce to przede wszystkim zarysowanie się nowego trendu - przechodzenia na efektywniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii. Duże koncerny, jak PKN Orlen, Tauron, Enea czy PGE inwestują dużo w odnawialne źródła energii, a przeciętny Polak, m.in. za sprawą programu "Mój Prąd", z konsumenta energii może się stać prosumentem.
Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszył się m.in. program Mój Prąd.
Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszył się m.in. program "Mój Prąd".Foto: shutterstock

Jeśli chodzi o Orlen, to w tym roku dużo działo się w kwestii inwestowania przez państwowy koncern w odnawialne źródła energii. Nic dziwnego, bo zgodnie z przyjętą w 2020 roku strategią, koncern w tej dekadzie chce przeznaczyć na ten cel blisko 50 miliardów złotych. PKN Orlen rozwija m.in. projekt Baltic Power, zakładający budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Koncern w tym roku wybrał partnera w realizacji inwestycji oraz rozpoczął badania dna morza. Budowa ma się rozpocząć w 2023 roku, a farma ma zacząć działać w 2026 roku. Równolegle Orlen inwestuje w lądowe farmy wiatrowe - w tym roku uzyskał zgodę na przejęcie trzech tego typu obiektów, a także w fotowoltaikę.

Zielony Zwrot Taurona

Duże plany w związku z lądową energetyką wiatrową ma też Tauron, prowadzący politykę tzw. zielonego zwrotu. W zeszłym roku spółka zakończyła inwestycje w energetykę odnawialną i zapowiadała postawienie na odnawialne źródła energii. Na początku 2021 r. Tauron poinformował o rozpoczęciu budowy farmy wiatrowej w Łódzkiem, a w czerwcu - o planach budowy kolejnej, 11 farmy w miejscowości Majewo w Warmińsko-Mazurskiem. Aby lepiej zarządzać energią pochodzącą z OZE, Tauron uruchomił w tym roku tzw. wirtualną elektrownię. Do 2025 roku Tauron zamierza mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW.

PGE stawia na offshore

Inwestycje w energetykę offshore planuje natomiast PGE. Spółka podpisała w tym roku umowę w tej sprawie z duńskim koncernem Orsted. Projekt, warty 35 miliardów złotych, zakłada budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. PGE i Orsted podzielą się udziałami w projektach farm Baltica 2 i Baltica 3, które w sumie mają mieć moc 2,5 GW.

Inwestycja jest w trakcie realizacji. PGE duże nakłady przeznacza też na rozwój fotowoltaiki fotowoltaikę.

Niegdyś konsument, dzisiaj prosument

Ale transformacja energetyczna to nie tylko duże inwestycje, ale też zmiany na najniższym szczeblu. Coraz więcej Polaków staje się bowiem prosumentami, między innymi za sprawą cieszącego się dużą popularnością programu "Mój Prąd", zakładającego dopłaty do 3 tys. zł. do instalacji paneli fotowoltaicznych w domu.

W trzecim naborze do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło prawie 180 tysięcy wniosków z programu, a budżet wyczerpał się po trzech miesiącach od rozpoczęcia naboru. Kolejna edycja programu, z pulą 660 mln zł, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

Program przynosi efekt, bo, jak wynika z oficjalnych statystyk, obecnie w Polsce jest około 600-700 tysięcy prosumentów, podczas gdy w połowie poprzedniej dekady było ich zaledwie kilka tysięcy.

Z troską o środowisko

Rozpędu nabiera także rządowy program "Czyste Powietrze", przewidujący dopłaty do termomodernizacji domów, w tym do wymiany źródeł ciepła. Według danych z końca października, do tej pory złożonych zostało 335 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad pięciu miliardów 700 milionów złotych. Do wzrostu zainteresowania programem mogło się przyczynić m.in. znaczne uproszczenie procedur. W przyszłym roku na "Czyste Powietrze" mają trafić dwa miliardy złotych. Obecnie trwają prace nad kolejną edycją programu.

Bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza na początku naboru, cieszył się również program "Moja Woda", przewidujący dofinansowanie do rozwoju małej retencji. Do tej pory dofinansowano inwestycje na kwotę ponad 41,5 miliona złotych. Program ma być kontynuowany w kolejnych latach.

PolskieRadio24.pl, md

Czytaj także

Rozwój OZE wymaga gigantycznych nakładów. Eksperci: do 2050 potrzebne będzie ponad 5 bln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 13:03
Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r. - wynika z analizy EY. Oprócz znanych technologii energetycznych, jak energia słoneczna i wiatrowa potrzebne będzie zbadanie potencjału biopaliw, energii jądrowej i wychwytywania dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Bałtyku powstaną elektrownie wiatrowe. Porozumienie największych polskich grup energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:58
PGE, Tauron i Enea porozumiały się w sprawie współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia z wody, wiatru i słońca w jednym systemie. Ruszyła wirtualna elektrownia Tauronu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:34
Tauron stworzył wirtualną elektrownię o potencjale 70 megawatów. Polega to na połączeniu swych rozproszonych, odnawialnych źródeł energii w system umożliwiający wspólne zarządzanie nimi. Będą do niej przyłączane kolejne źródła, instalacje i magazyny energii - także należące do partnerów zewnętrznych.
rozwiń zwiń