X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Energia z wody, wiatru i słońca w jednym systemie. Ruszyła wirtualna elektrownia Tauronu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:34
Tauron stworzył wirtualną elektrownię o potencjale 70 megawatów. Polega to na połączeniu swych rozproszonych, odnawialnych źródeł energii w system umożliwiający wspólne zarządzanie nimi. Będą do niej przyłączane kolejne źródła, instalacje i magazyny energii - także należące do partnerów zewnętrznych.
Tauron planuje połączenie części rozproszonych źródeł energii w jeden spójny system.
Tauron planuje połączenie części rozproszonych źródeł energii w jeden spójny system.Foto: zhengzaishuru/shutterstock

- Projekt zakłada współpracę Taurona z podmiotami zewnętrznymi spoza Grupy. Praktycznie każdy właściciel źródła OZE, magazynu energii lub odbiornika sterowalnego będzie mógł zwiększyć swoje przychody. Będzie to możliwe poprzez uzyskanie możliwości wykorzystania zdolności wytwórczych i regulacyjnych do świadczenia dodatkowych usług systemowych oraz przez pośredni udział w rynku energii - wyjaśnił wiceprezes spółki Tauron Ekoenergia Przemysław Prus.

Czytaj więcej:

Cały potencjał w jednym systemie

Istotą systemu jest skupienie w ramach jednego systemu potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł energii, pochodzącej z wody, wiatru i słońca. Wirtualna elektrownia pozwala na zarządzanie nieograniczoną liczbą źródeł i instalacji odbiorczych. Ponadto, system dostarcza informacje o warunkach pogodowych, aktualnych parametrach i ograniczeniach technicznych infrastruktury, a także o bieżących danych handlowych oraz sygnałach cenowych z Towarowej Giełdy Energii i Rynku Bilansującego.

Czytaj więcej:

Potencjał wirtualnej elektrowni stale się powiększa - w październiku br. do systemu włączono elektrownie wodne Rożnów i Czchów, a jeszcze w tym roku dołączą m.in. farmy fotowoltaiczne Choszczno I i Choszczno II, elektrownie wiatrowe oraz elektrownie wodne z województw opolskiego i dolnośląskiego - wśród nich Pilchowice, Bobrowice, Nysa i Turawa.

Lepsza jakość planowania i prognozowania

Przedstawiciele Taurona wskazują, iż połączenie części rozproszonych źródeł w jeden spójny system zwiększa ich dyspozycyjność, a także poprawia jakość prognozowania i planowania produkcji energii - w efekcie wytwarzanie prądu w odnawialnych źródłach powinno być bardziej efektywne i dopasowane do potrzeb rynku.

PR24, akg

Czytaj także

PGE i Tauron chcą stworzyć firmę, produkującą energię elektryczną. Do UOKiK wpłynął wniosek

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:01
PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia planują utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które będzie produkować i wprowadzać do obrotu energię elektryczną - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrosły przychody z rynku mocy, OZE i dystrybucji energii elektrycznej". Tauron podał wyniki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:55
Przedstawiciele Taurona omówili podczas konferencji wyniki osiągnięte w trzech kwartałach, kiedy Grupa wypracowała 497 mln zł zysku netto, a wartość EBITDA - zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe - przekroczyła 3,7 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron zwiększa wydobycie i sprzedaż. "W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 08:52
Tegoroczna produkcja węgla kamiennego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie będzie o ponad pół miliona ton wyższa niż przed rokiem - poinformowała spółka, która w ostatnim czasie zwiększyła łączną liczbę frontów wydobywczych w swoich kopalniach do siedmiu.
rozwiń zwiń