X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Duże zainteresowanie programem "Mój Prąd 3.0". Budżet wyczerpany, kolejny nabór w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 08:03
Po nieco ponad trzech miesiącach wyczerpał się ponad półmiliardowy budżet trzeciej edycji programu "Mój Prąd" - przekazał wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. "Mój prąd" 4.0 ma ruszyć w nowym roku, choć system dopłat do fotowoltaiki będzie się różnić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że w środę ponad półmiliardowy budżet się wyczerpał, co oznacza zakończenie naboru wniosków.

- Zakładaliśmy, że budżet na trzecią edycję, przy wsparciu wnioskodawców kwotą do 3 tys. zł, wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych i tyle też wniosków od początku lipca wpłynęło do NFOŚiGW. Tak szybkie wyczerpanie budżetu programu pokazuje, że "Mój Prąd" cieszył i cieszy się ogromną popularnością. Widać to nie tylko po przekazanych przez nas środkach, ale przede wszystkim po liczbie mikroinstalacji fotowoltaicznych, jakie powstały w Polsce. W kraju funkcjonuje już ponad 600 tys. prosumentów - powiedział wiceprezes NFOŚiGW.

shutt dom fotowoltaika 1200.jpg
Ważne zmiany dotyczące małych instalacji OZE. Inna definicja, zmiana mocy, mniej koncesyjnych obowiązków


Duże zainteresowanie programem

Mimo obniżenia w trzeciej edycji "Mojego Prądu" kwoty maksymalnego wsparcia, zainteresowanie dotacjami było bardzo duże. Codziennie wpływały nawet 3-4 tys. wniosków; już po miesiącu od rozpoczęcia naboru liczba złożonych wniosków przekroczyła 85 tys.

Także poprzednie odsłony programu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a ich budżety wyczerpywały się po kilku miesiącach. W drugiej odsłonie programu, która zakończyła się w grudniu ub.r., zdecydowano o trzykrotnym podwyższeniu alokacji z 1 mld zł do 1,159 mld zł. NFOŚiGW niedawno informował też, że pracuje nad mechanizmem mającym umożliwić wypłatę wsparcia dla beneficjentów, którzy spełnili wymogi formalne programu, ale z powodu wyczerpania się budżetu trafili na tzw. listy rezerwowe. Takich osób jest ok. 23 tys., a wnioskowana przez nie wartość dotacji ogółem to ok. 117 mln zł.

Wiceszef NFOŚiGW przekazał, że Fundusz nie zamierza zwiększać budżetu zakończonej trzeciej edycji programu.

- Ma to związek ze zmianą sytemu rozliczeń prosumentów z opustowego na sprzedażowy, który ma zacząć funkcjonować w 2022 roku - powiedział.

Nowy system rozliczeń

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w 2022 roku ma przestać obowiązywać opustowy system rozliczania prosumentów. Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kW rozliczają się w stosunku 1 do 0,8, tj. za jedną jednostkę energii oddaną do sieci (traktowanej jako wirtualny magazyn energii) mogą potem pobrać za darmo 0,8. Po zmianie przepisów mikroproducenci prądu wchodzący na rynek otrzymają możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej. Jeśli będą jej z kolei potrzebować, to będą musieli zapłacić za taką energię.

Ministerstwo zapowiadało ponadto, że dla osób, które staną się prosumentami do końca 2021 roku, system opustów ma obowiązywać jeszcze przez 15 lat.

Mój Prąd 4.0

Mirowski podkreślił, że system dotacji w "Moim Prądzie" 4.0 będzie utrzymany jako nieskomplikowany dla wnioskodawców. Wyjaśnił, że choć na razie nie zostało ustalone, jaki będzie budżet nowego programu i jaką wysokość będą miały dopłaty, to mają one jednak zależeć od zakresu rzeczowego przeprowadzonej inwestycji.

- Jeśli oprócz samego panelu wnioskodawca zdecyduje się na kolejne komponenty, takie jak ładowarka do samochodu elektrycznego, inteligentny system zarządzania energią, magazyny energii lub ciepła/chłodu, to chcemy takiemu prosumentowi zaproponować progresywny system dofinansowania. Wówczas dotacja do instalacji PV mogłaby być wyższa od tej podstawowej, przy założeniu montażu także dodatkowych komponentów zwiększających autokonsumpcję energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia. Taki mechanizm dofinansowania rozważany jest do wprowadzenia w czwartej edycji programu - dodał.

Przedstawiciel NFOŚiGW wskazał, że w programie mógłby się pojawić element pożyczkowy, ale jeśli tak by się stało, to byłby on oferowany przez wojewódzkie fundusze, a nie Narodowy Fundusz, z przeznaczeniem na wkład własny do inwestycji. Jednak jest to niezależna decyzja wojewódzkich funduszy, czy i na jakich zasadach byłyby w stanie dofinansowywać zwrotnie tego rodzaju inwestycje realizowane przez osoby fizyczne.

Mirowski poinformował ponadto, że Fundusz pracuje nad stworzeniem programu dot. zbiorczych magazynów energii. Byłby on skierowany do operatorów systemu dystrybucyjnego.

- OSD muszą podjąć działania przede wszystkim względem sieci niskiego napięcia, dzięki czemu polepszą się warunki przyłączenia dla prosumentów. Miałoby to polegać na tworzeniu zbiorczych magazynów energii przy transformatorach, dzięki czemu sieć niskiego napięcia byłaby sukcesywnie odciążana - przekazał.

Pytany, kiedy ten program mógłby ruszyć, poinformował, że Fundusz planuje jego start na drugi kwartał 2022 roku.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: energetyka GOSPODARKA POLSKA

Czytaj także

Prezes KGHM: dla nas transformacja energetyczna to szansa i wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 18:28
KGHM Polska Miedź widzi w transformacji energetycznej szansę na zwiększenie sprzedaży miedzi - powiedział podczas Kongresu Polska 590 prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGE: naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:30
Mamy nadzieję, że już po niedzielnych wyborach w Czechach strona czeska przystąpi do dalszych negocjacji w sprawie kopalni Turów - powiedział Wojciech Dąbrowski prezes Polskiej Grupy Energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Rozmowa, którą prowadził Błażej Prośniewski odbyła się w środę podczas warszawskiego Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o rozwoju ekonomicznym Polski: chcemy, by nasza gospodarka stała się jedną z najlepszych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:33
"Sześć lat temu najważniejszym celem było uporządkowanie polskich finansów publicznych. Dziś nasz budżet jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie. To otwiera przed nami nowe możliwości" - ocenił w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika biznesowego "WirtschaftsWoche" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odniósł się także do wielu kluczowych kwestii gospodarczych, zwracając przy tym uwagę na relacje polsko-niemieckie.
rozwiń zwiń