X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Frankowicze w sądach. UOKiK: banki nie mogą żądać wynagrodzenia za udostępnienie kapitału

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 07:55
W ocenie UOKiK banki nie mają prawa domagać się od frankowiczów wynagrodzenia za czas, kiedy korzystali oni ze środków z kredytu hipotecznego. Chodzi o sytuację, gdy sąd unieważnił umowę kredytu ze względu na zawarte w niej niedozwolone klauzule.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Korneeva Kristina

"W naszej opinii bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentowi kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, z uwagi na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych" - wskazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według UOKiK w przeciwnym razie "negatywne konsekwencje klauzul niedozwolonych, które w umowie umieścił bank, dotknęłyby wyłącznie konsumenta". Urząd zwrócił uwagę, że takie stanowisko prezes UOKiK prezentuje od 2019 r.

Banki zawyżają marże?

Mamy sygnały, że marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP przy mediacjach nad przewalutowaniem kredytów frankowych, są zawyżone - powiedział prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, powołując się na dane własne SBB i dane NBP.

Urząd potwierdził, że korespondencja, którą kierują banki do konsumentów, jest obecnie przedmiotem analizy prezesa UOKiK. "W zależności od wyniku analizy otrzymanych informacji Prezes UOKiK zdecyduje o ewentualnych dalszych działaniach" - przekazano.

Postępowanie banków pod lupą

UOKiK wskazał, że jeśli cel tych wystąpień do konsumentów wykracza poza strategię procesową i ma na celu wywarcie nacisku w celu zniechęcenia konsumentów do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, wówczas Prezes UOKiK może podjąć dalsze działania. "W sytuacji, gdy bank nie proponuje korzystnych ugód, droga sądowa jest jedyną możliwością dochodzenia roszczeń przez konsumentów" - podsumował UOKiK.

Jak zwróciło uwagę Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, w wypadku przekształcenia kredytów frankowych w złotowe, KNF ustalił historyczne marże dla każdego miesiąca od momentu zaciągnięcia kredytu.

- Naszym zdaniem te marże są zawyżone: nie zgadzają się z naszymi obserwacjami ani z danymi dotyczącymi średnich marż w sektorze publikowanymi przez NBP. To jest duża strata dla konsumentów - powiedział Szcześniak.

knf663.jpg
Sąd Polubowny przy KNF pośredniczy w ugodach z frankowiczami. Wpłynęło już 8 tys. wniosków o mediację


Wskazał, że marże mogą być zawyżane nawet o 1,5 proc., a zmiana marży w danym miesiącu z 1,5 proc. na 3 proc. daje dużą różnicę. "Obawiamy się, że klienci mogą na takich przeliczeniach tracić po kilkadziesiąt tysięcy złotych" - podkreślił.

Wyznacznik na przyszłość

Prezes SBB dodał, że chodzi też o marże na przyszłość.

- To jest bardzo istotny czynnik i klienci powinni skorzystać z danych, które publikuje NBP, i porównać, czy wskaźniki proponowane przez KNF ich satysfakcjonują - mówił. Według SBB rozpiętość marży dla kredytów frankowych była duża i zależała m.in. od okresu brania kredytu, od tego, czy bank w danym momencie miał jakąś promocję, czy nie, i od sytuacji klienta, np. wysokości wkładu własnego.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Sąd Polubowny przy KNF pośredniczy w ugodach z frankowiczami. Wpłynęło już 8 tys. wniosków o mediację

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:07
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego ma coraz więcej pracy. Wpłynęło już tam prawie 8 tys. wniosków o mediację w ramach zawierania ugód dotyczących kredytów frankowych - powiedział przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Dodał, że sam fakt, iż klienci mogą korzystać z narzędzia, jakim jest mediacja, to duży sukces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ugody dla frankowiczów. Czy marże są zawyżone?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 09:03
Frankowicze uważają, że marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP przy mediacjach nad przewalutowaniem kredytów frankowych, są zawyżone. - Klienci mogą na takich przeliczeniach tracić po kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie średnia kwota hipoteki. To efekt dużego wzrostu cen nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:16
Średnia kwota hipoteki zwiększyła się o ponad 12 proc. To efekt rosnących cen nieruchomości, które windują wzrost wartości zaciąganych kredytów mieszkaniowych - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń