X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sąd Polubowny przy KNF pośredniczy w ugodach z frankowiczami. Wpłynęło już 8 tys. wniosków o mediację

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:07
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego ma coraz więcej pracy. Wpłynęło już tam prawie 8 tys. wniosków o mediację w ramach zawierania ugód dotyczących kredytów frankowych - powiedział przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Dodał, że sam fakt, iż klienci mogą korzystać z narzędzia, jakim jest mediacja, to duży sukces.
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego ma coraz więcej pracy.
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego ma coraz więcej pracy. Foto: facebook.com/KomisjaNadzoruFinansowego

- Dużym sukcesem jest uruchomienie programu zawierania ugód z klientami posiadającymi kredyty frankowe na poziomie operacyjnym. Banki chciały pewności prawnej procesu zawierania ugód, wyszliśmy im naprzeciw, oferując pomoc Sądu Polubownego przy KNF – poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski w TOK FM.

Propozycja KNF była propozycją dobrowolną

Przewodniczący Komisji dodał, że do tej pory wpłynęło prawie 8 tys. wniosków o mediację w sprawie kredytów frankowych, w przypadku ok. 6 tys. są już wyznaczone terminy. Ugód zawartych i podpisanych jest już 400 a ugód zawartych, ale jeszcze niepodpisanych – ponad 600.

frank szwajcarki waluta wymiana free shutt 1200 .jpg
Frankowicze wygrywają z bankami. "Rz": 95 proc. wyroków korzystnych dla kredytobiorców

Zdaniem Jacka Jastrzębskiego fakt, że klienci mogą korzystać z narzędzia, jakim jest mediacja, to duży sukces.

- Obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, że dwa banki oferują już takie ugody na poziomie operacyjnym, jeden zaś jest zaawansowany w przygotowaniach do uruchomienia takiego procesu - dodał.

Stwierdził, że propozycja KNF dotycząca ugód - która polega na zawarciu ugody na takiej podstawie, jakby kredyt denominowany we frankach od początku był kredytem udzielonym w złotych - była propozycją dobrowolną i każdy bank może zdecydować, czy będzie zawierał ugody według zasad wskazanych przez KNF, czy też według innych.

Niska popularność kredytów o stałej stopie

Przewodniczący KNF odniósł się także do niskiej popularności kredytów o stałym oprocentowaniu. Obecnie banki mają obowiązek oferować kredyty mieszkaniowe o oprocentowaniu stałym na okres co najmniej 5 lat. Jastrzębski przyznał, że ceny tych kredytów są wysokie w stosunku do kredytów o oprocentowaniu zmiennym i dodał, że KNF prowadzi z bankami rozmowy, aby tę różnicę nieco zmniejszyć.

- Znajdujemy się w takim momencie cyklu, że obecnie widać oczekiwanie rynku na wzrost stóp procentowych. To powoduje, że krzywa dochodowości negatywnie wpływa na koszt kredytów o stałej stopie. Różnica w cenie między kredytem o stałej stopie a tym o stopie zmiennej jest duża, bo rynek przewiduje wzrost stóp procentowych. Jednak sytuacja się zmienia, może się okazać, że za kwartał czy pół roku różnica między kosztami kredytów o stałej stopie i o stopie zmiennej będzie znacznie niższa - dodał Jacek Jastrzębski.

Przyznał, że obecnie koszt "ubezpieczenia przed wzrostem stóp procentowych" jest tak duży, że klienci po prostu nie chcą go płacić, stąd niska popularność kredytów o stałej stopie.

Dodał, że sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, gdyby stała stopa procentowa obowiązywała przez dłuższy okres, 20 czy 30 lat, tymczasem obecnie na rynku można zaciągnąć kredyt na stopę stałą na okres od 5 do 7 lat.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich coraz aktywniej działa ws. "frankowiczów". Będzie mógł zająć stanowisko przed TSUE

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 08:35
Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do sprawy dotyczącej korzystania z kapitału oraz opłat wynikających z unieważnionej umowy kredytu frankowego. W tym procesie stołeczny sąd skierował ostatnio pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, a RPO, dołączając do sprawy, będzie mógł zająć stanowisko przed TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny bank rusza z ugodami frankowymi. Co zrobią pozostałe?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 07:59
W poniedziałek bank PKO BP złoży frankowiczom ofertę przewalutowania kredytów. Prawdopodobnie inni pójdą w jego ślady. Choć jeszcze nie w tym roku - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawa węgierska" zmieni sytuację frankowiczów w Polsce? Dr Bodył-Szymala: świat nie jest taki prosty

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:06
- Nie wystarczy, że pojawi się jakiś nowy element, jakiś nowy puzzelek do tej układanki, jeśli ten obraz już jest zapełniony wieloma, wieloma różnymi informacjami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bodył-Szymala z "Monitora Prawa Bankowego", odnosząc się do sytuacji frankowiczów po ostatnich orzeczeniach TSUE w tych sprawach.
rozwiń zwiń