X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ugody dla frankowiczów. Czy marże są zawyżone?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 09:03
Frankowicze uważają, że marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP przy mediacjach nad przewalutowaniem kredytów frankowych, są zawyżone. - Klienci mogą na takich przeliczeniach tracić po kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.
Kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych.
Kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych.Foto: Shutterstock/fizkes

Bank PKO BP informował w październiku, że klienci PKO BP zgłosili do mediacji 10 tys. umów w kredytach frankowych i podpisano już pierwszy aneks. Mediacja z tym bankiem odbywa się przed Sądem Polubownym przy KNF.

Jak podał bank, kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych. Pozostałe parametry pozostają bez zmian, m.in.: okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.

Zmiana z 1,5 proc. na 3 proc. daje dużą różnicę

- W wypadku przekształcenia kredytów frankowych w złotowe, KNF ustalił historyczne marże dla każdego miesiąca od momentu zaciągnięcia kredytu. Naszym zdaniem te marże są zawyżone: nie zgadzają się z naszymi obserwacjami ani z danymi dotyczącymi średnich marż w sektorze publikowanymi przez NBP. To jest duża strata dla konsumentów - powiedział prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

Wskazał, że marże mogą być zawyżane nawet o 1,5 proc., a zmiana marży w danym miesiącu z 1,5 proc. na 3 proc. daje dużą różnicę.

- Obawiamy się, że klienci mogą na takich przeliczeniach tracić po kilkadziesiąt tysięcy złotych - podkreślił.

Prezes SBB dodał, że chodzi też o marże na przyszłość.

- To jest bardzo istotny czynnik i klienci powinni skorzystać z danych, które publikuje NBP, i porównać, czy wskaźniki proponowane przez KNF ich satysfakcjonują - mówił.

KNF przeprowadziła wyliczenia

Według Arkadiusza Szcześniaka rozpiętość marży dla kredytów frankowych była duża i zależała m.in. od okresu brania kredytu, od tego, czy bank w danym momencie miał jakąś promocję, czy nie, i od sytuacji klienta, np. wysokości wkładu własnego. Poza tym są banki, które w pewnym okresie udzielały w ponad 90 proc. kredytów frankowych, a złotowych prawie w ogóle.

- Wartości, które wziął pod uwagę KNF, są w naszej ocenie niekorzystne dla klientów, którzy nie powinni godzić się na takie warunki - podkreślił Arkadiusz Szcześniak.

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód pozasądowych. Konkretne warunki ugód wypracował m.in. bank PKO BP. Pod koniec maja rada nadzorcza tego banku zaakceptowała, by proponowane ugody traktowały kredyty udzielone we frankach szwajcarskich w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich.

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadziła wyliczenia, których wyniki pomocniczo mogą być wykorzystane w procesie zawierania ugody dotyczącej walutowego kredytu mieszkaniowego, zgodnej z propozycją Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Konieczne było posłużenie się uśrednionymi danymi

Według KNF marża ponad WIBOR jest wyliczana na podstawie wartości tworzących szeregi czasowe publikowane przez Narodowy Bank Polski oraz wartości średnie Fixingu Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR publikowane przez administratora wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR.

"Jednocześnie należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt, że dane Narodowego Banku Polskiego są udostępniane z częstotliwością miesięczną, konieczne było posłużenie się uśrednionymi danymi miesięcznymi przygotowanymi przez administratora wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR - zaznaczyła Komisja.

Jak dodano, te wyliczenia UKNF odnoszą się do marż dotyczących kredytów w PLN.

"Inną kwestią są marże dotyczące kredytów CHF, które mogą się różnić. Są to dwie odrębne kwestie, których w żaden sposób nie należy ze sobą porównywać - podkreśliła KNF.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Mała szansa na szybkie rozwiązanie sprawy kredytów walutowych. "Frankowicze idą na ugody"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:29
Bank Millennium zawarł już ponad 4 tys. ugód z frankowiczami. Jak twierdzi bank, zainteresowanie tym rodzajem porozumień wśród klientów jest duże - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety ugody dotyczą około 8 proc. kredytów frankowych w Millennium. Tymczasem Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu sugeruje kredytobiorcom zaprzestanie dalszego płacenia rat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

mBank skarży frankowiczów. "Pozwy dotyczą tych, którzy wystąpili na drogę sądową przeciwko bankowi"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 07:44
mBank wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich. Jak dodano w informacji, mBank zamierza domagać się m.in. opłaty za korzystanie z kapitału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze wygrywają z bankami. "Rz": 95 proc. wyroków korzystnych dla kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 07:41
W październiku w polskich sądach zapadło 410 wyroków w sprawach dotyczących hipotek frankowych - wynika z danych kancelarii Votum Robin Lawyers reprezentującej kredytobiorców. "Branżę może niepokoić rosnąca skala orzeczeń prawomocnych. Niemal wszystkie były korzystne dla frankowiczów" - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń