Zarzuty dla firm pożyczkowych. UOKiK: próba obejścia ustawy o kredycie konsumenckim

2021-08-09, 11:08

Zarzuty dla firm pożyczkowych. UOKiK: próba obejścia ustawy o kredycie konsumenckim
Po okresie zastoju rośnie zainteresowanie pożyczkami w instytucjach finansowych.Foto: fotogut/shutterstock.com

UOKiK postawił zarzuty firmom pożyczkowym Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych za próbę obejścia przepisów o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych kredytów konsumenckich przy pożyczkach na spłatę poprzednich zobowiązań.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiły skargi konsumentów na pożyczki udzielane za pośrednictwem portali Szybkagotowka.pl oraz Freezl.pl, których właścicielem jest Compare Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Niższe koszty pożyczek. Resort sprawiedliwości chce powrotu do regulacji, które niedawno wygasły

Współpracuje ona z trzema firmami pożyczkowymi z Warszawy: Szybka Gotówka, Gwarant24 oraz Centrum Rozwiązań Kredytowych, które udzielają pożyczek na okres od 1 do 30 dni.

W efekcie rosła kwota do spłaty

"Z sygnałów konsumenckich wynika, że jeśli ktoś miał problemy ze spłatą zobowiązania w pierwotnym terminie, pożyczkodawcy zamiast przedłużenia terminu proponowali refinansowanie w innej firmie. Niekiedy taki scenariusz był powtarzany wielokrotnie. Każda z tych firm pobierała prowizję, która w całości lub części była finansowana z kolejnej pożyczki. W efekcie rosła kwota do spłaty" - poinformował UOKiK.

UOKiK wskazał, że zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim jego pozaodsetkowe koszty maksymalnie mogą wynieść 25 proc. pożyczonej kwoty plus 30 proc. za każdy rok kredytowania, jednak nie więcej niż 100 proc. kredytu. Jak podkreślono, do tych kosztów wliczają się również opłaty za przedłużenie terminu.

W ocenie Urzędu, naprzemienne refinansowanie niespłaconych pożyczek przez spółki działające na portalach Szybkagotowka.pl oraz Freezl.pl mogło być próbą obejścia tych przepisów.

Ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia

- Postawiłem spółkom Szybka Gotówka, Grawant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. W naszej ocenie wskazani przedsiębiorcy próbują obejść ograniczenia pozaodsetkowych kosztów pożyczek wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Narażają przez to konsumentów na niezgodne z prawem wysokie opłaty i prowizje, a także ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Za tego rodzaju praktyki grożą przedsiębiorcom kary do 10 proc. rocznego obrotu - wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Podobne zarzuty Prezes UOKiK postawił w marcu 2021 r. warszawskim spółkom (obecnie w restrukturyzacji): Yes Finance, Liberis Polska, Duo Finance oraz Primus Finance. Również one udzielały naprzemiennie pożyczek konsumentom, którzy mieli problem ze spłatą poprzednich zobowiązań.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej