Kolejne zmiany w systemie kaucyjnym. Resort klimatu chce definitywnie rozwiązać kwestię podatku VAT

2024-04-18, 16:05

Kolejne zmiany w systemie kaucyjnym. Resort klimatu chce definitywnie rozwiązać kwestię podatku VAT
Resort klimatu przychylił się do postulatów branży, aby opóźnić wdrożenie systemu kaucyjnego na opakowania po mleku i produktach mlecznych. Foto: Shutterstock/aleks333

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach o kaucjach, które opóźnią m.in. włączenie do systemu butelek po napojach mlecznych. Jednocześnie - zgodnie z interpretacją przepisów - VAT-em będą obciążone tylko zniszczone lub zgubione butelki szklane.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska przyznała, że ustawę kaucyjną "trzeba naprawić", a resort jest "otwarty na dialog". Podkreśliła jednak, że nie ze wszystkimi postulatami branży napojowej i handlowej może się zgodzić. Podkreśliła jednocześnie, że trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów nad ewentualnym doprecyzowaniem niektórych przepisów obecnej ustawy, aby były one "absolutnie jednoznaczne".

Przedstawicielka resortu dodała, że w proponowanych zmianach wprowadzony zostanie m.in. mechanizm tzw. podążania kaucji za produktem, czyli pobierania kaucji przy każdej sprzedaży produktu. Ma to rozwiązać klika problemów systemu, na które wskazywała branża. To rozwiązanie ma również zapobiec ewentualnym nadużyciom przy rozliczaniu pobranej kaucji.

"Jesteśmy gotowi naprawić system"

- Bardzo ważnym postulatem, do którego się przychylamy jest to, że kaucja musi iść za opakowaniem. Takie przepisy już omawialiśmy z Ministerstwem Finansów. One są praktycznie gotowe, my jesteśmy gotowi naprawić system w tym zakresie - powiedziała Anita Sowińska.

Poza tym w nowelizacji ma znaleźć przepis przesuwający włączenie do systemu kaucyjnego butelek po mleku i napojach mlecznych na początku 2026 roku. Zgodnie z projektowanymi zmianami samorządy będą mogły zaliczyć recykling opakowań z systemu kaucyjnego do realizacji wymaganych poziomów zbiórki w gminach.

- Przychylamy się częściowo do postulatów branży, aby przynajmniej opóźnić wdrożenie systemu kaucyjnego na opakowania po mleku i produktach mlecznych. Zaproponowaliśmy na spotkaniu konsultacyjnym na początku marca, aby opóźnić to o rok, czyli wejście w życie byłoby od 2026 roku - dodała wiceministra.

Podkreśliła przy tym jednak, że nie chce, aby wejście produktów mlecznych do systemu zostało opóźnione jeszcze bardziej lub by zostały one całkowicie wyłączone z systemu.

Wytyczne od Ministerstwa Finansów

Wiceminister Sowińska powiedziała również, że wedle opinii resortu finansów, już obecne przepisy zakładają nie naliczanie podatku VAT od kaucji za opakowania jednorazowe. W przypadku opakowań wielorazowych VAT będzie występował jedynie w sytuacji, gdy opakowania nie wrócą do systemu. Resort wcześniej sygnalizował, że będzie rozmawiał na ten temat z MF, by całkowicie zrezygnować z doliczania podatku VAT do kaucji.

- Mamy wytyczne od Ministerstwa Finansów, które uznają - i branża o tym wie - że w obecnym kształcie ustawy, opakowania jednokrotnego użytku nie podlegają VAT-owi. Natomiast w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, VAT-em są obciążone tylko te butelki, które się stłukły lub zgubiły - wytłumaczyła przedstawicielka MKiŚ.

"Widzimy potrzeby zmian"

Ministerstwo dodało, że przygotowano odpowiedź na apel przedsiębiorców i organizacji branżowych, które postulują m.in. przesunięcie o rok wprowadzenia całego systemu kaucyjnego.

"Odpowiadając na apel skierowany do premiera Donalda Tuska o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska, chcemy poinformować, że tak jak jego sygnatariusze, również widzimy potrzeby zmian. I dokładnie tak, jak postulują przedstawiciele branży spożywczej uważamy, że to sprawa pilna" - wskazano.

We wtorek czternaście organizacji branżowych zrzeszających producentów napojów, przedstawicieli handlu oraz rolnictwa opublikowało apel do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się wdrożenia pilnych i niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach oraz przesunięcia startu systemu na 1 stycznia 2026 r.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej