X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tauron zainwestuje ponad 100 mln zł w gazowe źródło energii. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 16:37
Kosztem ponad 100 mln zł w należącej do spółki Tauron Ciepło elektrociepłowni w Katowicach powstanie kocioł gazowy o mocy do 140 MW termicznych. Inwestycję zrealizuje "pod klucz" Mostostal Warszawa - poinformował Tauron.
Tauron. Elektrociepłownia Katowice
Tauron. Elektrociepłownia KatowiceFoto: Tauron

Obecnie w zakładzie wytwarzania Katowice działa blok ciepłowniczy z węglowym kotłem fluidalnym i turbozespołem parowym o mocach zainstalowanych 135 MW elektrycznych i 180 MW cieplnych, a także trzy wodne kotły gazowo-olejowe o mocy 38 megawatów cieplnych każdy. Nowe źródło, którego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, zwiększy dotychczasową moc wytwórczą elektrociepłowni.

farma wiatrowa offshore energia odnawialna free shut 1200.jpg
Kolejny polski koncern energetyczny stawia na zielony prąd. Tauron zapowiada 11 farmę wiatrową

Warunki dla przyłączania nowych klientów

"Budowa nowego kotła gazowego pozwoli na zwiększenie tzw. mocy zainstalowanej, co zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stworzy warunki dla przyłączania nowych klientów na terenie Chorzowa i Katowic" - poinformował Tauron w komunikacie.

Oprócz mieszkańców tych dwóch miast, z ciepła wytwarzanego w katowickiej elektrociepłowni korzystają też odbiorcy z Siemianowic Śląskich i części Sosnowca.

Wcześniej Tauron zawarł wartą prawie 52 mln zł umowę na budowę kotłowni wyposażonej w kotły wodne gazowo-olejowe w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach. Złożona z dwóch kotłów wodnych o łącznej mocy 76 MW instalacja dostarczy ciepło mieszkańcom Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej.

Rozbudowa sieci ciepłowniczej

Budowie nowych mocy wytwórczych towarzyszy rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. W tym roku Tauron przyłączy do sieci 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych, a w przyszłym roku 76 kolejnych. W ciągu najbliższych pięciu lat do sieci przyłączeni będą odbiorcy, którzy zakontraktowali łącznie prawie 122 MW cieplnych.

"Tauron Ciepło szacuje, że w najbliższych latach będzie przyłączać do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW mocy cieplnej rocznie, z czego ok. 20 proc. stanowić będą budynki, w których likwidowane będą piece węglowe" - poinformowała spółka.

Ciepło dla 250 tys. gospodarstw domowych

Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Do spółki należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga blisko 1,2 tys. MW, zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. MW. Spółka ma ok. 1000 km sieci ciepłowniczych, dostarczając ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 800 tys. mieszkańców; ogrzewa blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.


PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Prezes Taurona: transformacja energetyczna bez udziału strony społecznej się nie powiedzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:36
Kierunki rozwoju Grupy TAURON w najbliższych latach w perspektywie strukturalnych zmian zachodzących w polskim sektorze energetycznym były tematem spotkania zarządu TAURON Polska Energia ze stroną społeczną. Istotnym tematem spotkania zorganizowanego w ramach Rady Społecznej było wydzielenie węglowych aktywów wytwórczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron: zmiany w ustawie o OZE powinny zlikwidować przewymiarowanie instalacji. "Zwiększą się możliwości prosumentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 12:33
Proponowane przez resort klimatu zmiany w ustawie o OZE powinny zlikwidować niekorzystne dla systemu energetycznego przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznych, a tym samym zmniejszyć koszty inwestycyjne u prosumentów i po stronie systemu - oceniają przedstawiciele Grupy Tauron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest umowa współpracy dotycząca NABE. Skarb Państwa, PGE, Tauron, Enea i Energa doszły do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 10:50
Spółki energetyczne PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń